Stróż od programów

Oprogramowanie GASP 5.0 pozwala przeprowadzać komputerowe audyty oprogramowania i sprzętu. Jego zaletą jest rozpoznawanie polskojęzycznych wersji aplikacji.

Oprogramowanie GASP 5.0 pozwala przeprowadzać komputerowe audyty oprogramowania i sprzętu. Jego zaletą jest rozpoznawanie polskojęzycznych wersji aplikacji.

GASP 5.0 firmy Attest Systems pozwala m.in. sprawdzić, czy firma dysponuje niezbędną liczbą licencji na stosowane aplikacje oraz czy pracujące w sieci komputery i oprogramowanie są zgodne z rokiem 2000. Może też przydać się administratorom w "wytropieniu" gier komputerowych, instalowanych przez pracowników na firmowym sprzęcie.

Kłopotliwa instalacja

Producent nie uczynił wiele, by ułatwić instalację oprogramowania. Administratorzy, chcący przeprowadzać zautomatyzowane audyty za pomocą sieci komputerowej, muszą wykonać wiele czynności ręcznie (oddzielne instalacje oprogramowania GASP Report i GASP Net, konfiguracja skryptów - różna dla sieci NetWare i Windows NT). Na szczęście dostępna w oprogramowaniu instrukcja online zawiera dokładny opis, jak wykonać te zadania.

Po pokonaniu kłopotliwej instalacji współpraca z programem nie przysparza problemów. Poprawnie skonfigurowany GASP automatycznie uruchamia proces inwentaryzacji oprogramowania na stacjach roboczych zaraz po zalogowaniu się na nich użytkowników. Wszystkie dane z audytu są zapisywane bezpośrednio na serwerze.

GASP umożliwia dokładne określenie, jak często mają być wykonywane audyty i jakie informacje powinny być podczas nich zbierane. Dzięki temu administrator może bez problemu sprawdzać, jakie aplikacje (legalnie bądź nie) są instalowane na stacjach roboczych, czy ktoś nie "podbiera" z komputerów komponentów sprzętowych (pamięci, dysków twardych itp.).

Raporty

Poważną wadą pakietu GASP jest brak możliwości automatycznego importowania danych zebranych podczas audytu do specjalizowanego oprogramowania raportującego. Program porównuje zebrane informacje o plikach znajdujących się na dyskach twardych stacji roboczych z dostarczaną bazą danych, zawierającą szczegółowy opis ok. 18 tys. aplikacji dostępnych na rynku. Dzięki temu dokładnie rozpoznaje, która wersja aplikacji jest zainstalowana na konkretnej stacji roboczej.

Zaletą GASP 5 jest to, że zawiera w bazie inwentaryzacyjnej opisy pozwalające rozpoznawać aplikacje polskich producentów lub polskojęzyczne wersje zagranicznych programów. Gdyby jednak zdarzyło się, że nie ma opisu pewnej aplikacji w bazie GASP, to sprawni administratorzy mogą próbować samodzielnie określić, z jakiej aplikacji pochodzą zebrane, nie skatalogowane pliki.

Administrator może wykorzystać 22 dostarczane standardowo szablony, ale jeśli będzie chciał stworzyć nowy raport, to jedynym rozwiązaniem jest wyeksportowanie danych do zewnętrznej aplikacji, takiej jak Crystal Reports, umożliwiającej ich dowolną obróbkę.

Baza dla Polaków

Polski dystrybutor oprogramowania współpracuje z Attest Systems nad aktualizacją bazy inwentaryzacyjnej tak, by zawierała najbardziej aktualne informacje o lokalnych aplikacjach. Funkcji takiej nie mają konkurencyjne aplikacje, służące do inwentaryzacji oprogramowania, wbudowane np. w pakiety Microsoft SMS Server i Intel LANDesk.

<hr size=1 noshade>GASP 5.0

Producent: Attest Systems

http://www.gasp.com

Wymagania: Serwer - Windows NT 3.51 lub nowszy, NetWare 3.x lub nowszy. Klient - DOS, Windows, OS/2, Macintosh

Dystrybucja: DCS Computer Consultants Group

tel. (+22) 825 25 34

http://www.dcs.pl

Cena: Licencje na wielokrotny audyt 100 komputerów kosztują ok. 50 USD za jeden komputer, 1000 komputerów - tylko 30 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200