9/9/99 - próba generalna

Data 9 września 1999 r. może być krytyczna dla sprawnego funkcjonowania systemów komputerowych. Na szczęście, prawdopodobieństwo wystąpienia tego błędu w polskich systemach informatycznych jest niewielkie.

Data 9 września 1999 r. może być krytyczna dla sprawnego funkcjonowania systemów komputerowych. Na szczęście, prawdopodobieństwo wystąpienia tego błędu w polskich systemach informatycznych jest niewielkie.

"Wstyd się przyznać, ale sam kiedyś napisałem program, w którym daty 9 września 1999 użyłem jako strażnika ograniczającego łańcuch z danymi zawierającymi pole daty" - opowiada informatyk, prowadzący projekt PR2000 w dużym polskim przedsiębiorstwie. "Problem w tym, że wtedy pracowałem jako programista w banku. Zastanawiam się, czy program ten nie jest tam dalej wykorzystywany" - dodaje. Można mieć nadzieję, że jednak nie, bo program ten powstał kilkanaście lat temu.

Emil Rutkowski

"Problem z datą 9 września dotyczy głównie programów pisanych w takich językach, jak Cobol, RPG czy PL/1. Tam bowiem w specyficzny sposób pracuje się z plikami" - uważa Emil Rutkowski, szef projektu Rok 2000 z ramienia PSE Info, spółki informatycznej, powołanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Microsoft gotowy

Na szczęście, nie rozpoznano żadnych komercyjnych aplikacji, których dotyczyłby problem daty związany z 9 września 1999 r. Kłopoty mogą więc sprawić jedynie aplikacje pisane wewnętrznie bądź bezpośrednio na zlecenie zainteresowanych firm.

Adam Dutkowski

"Programiści mają czasem zdumiewające pomysły" - uważa Adam Dutkowski, konsultant informatyczny, który przez kilka lat zajmował się problemem roku 2000 w amerykańskiej korporacji Merrill-Lynch. - "Na ogół chcą ułatwić sobie pracę, czyli skrócić proces kodowania". W praktyce często nie postępuje się zgodnie z tzw. regułami poprawnego programowania.

Daty podwyższonego ryzyka

1 stycznia 2000 r. nie jest jedyną datą, która może sprawić problemy i zakłócić funkcjonowanie systemów informatycznych. Oprócz niej plany przygotowań do nadejścia roku 2000 powinny uwzględniać przeprowadzenie testów zgodności następujących dat, które potencjalnie mogą sprawić problemy:

9 września 1999 r.

9.9.99 to data używana czasem przez programistów jako "data niemożliwa" (np. do oznaczenia końca zbioru danych z datami lub braku informacji o dacie)

19 września 1999 r.

Jw. (19.09.99)

31 grudnia 1999 r.

Dzień przed przejściem do ostatniego roku bieżącego stulecia i tysiąclecia. Czasem używana do oznaczenia okresu, który nigdy się nie skończy (np. daty zamknięcia stałego rachunku w banku)

1 stycznia 2000 r.

Najgroźniejsza ze wszystkich dat, bo zapewne właśnie ona spowoduje najwięcej awarii

28 lutego 2000 r.

Rok 2000 jest przestępny. Ta data nie może być ostatnim dniem miesiąca

29 lutego 2000 r.

System musi poprawnie obsługiwać tę datę (czyli zawierać informację o tym, że rok 2000 jest przestępny)

1 marca 2000 r.

W niektórych przypadkach błąd związany z przestępnością roku może ujawnić się dopiero tego dnia (z uwagi na np. błędne określenie dni tygodnia)

31 grudnia 2000 r.

Mogą pojawić się pewne błędy w systemach z datą zapisywaną na 6 polach (po tym dniu przejście z 00 na 01)

1 stycznia 2001 r.

Początek XXI wieku (powinien to być poniedziałek). Jeszcze raz pojawia się problem przestępności roku 2000 - w obliczeniach musi on mieć 366 dni

31 grudnia 2027 r.

To już następny problem daty, dotyczący systemów, w których zastosowano częściowe rozwiązania problemu roku 2000 (także przekroczenie licznika 7-bitowego do oznaczania roku + 1900)

<hr size=1 noshade>Wykaz nie wyczerpuje zbioru wszystkich dat, które mogą sprawić problemy. W niektórych systemach specjalne znaczenia przypisywano innym datom (np. 1/1/11, 2/2/22 Itp.)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200