Podejście problemowe

BMS - Biuro Matematyki Stosowanej - tworzy systemy informatyczne, wykorzystując możliwości sieci neuronowych.

BMS - Biuro Matematyki Stosowanej - tworzy systemy informatyczne, wykorzystując możliwości sieci neuronowych.

Biuro Matematyki Stosowanej (BMS) zostało założone w 1992 r. przez kilku pracowników naukowych wyższych uczelni Krakowa. "Pomysł na powołanie firmy, zajmującej się rozwiązywaniem problemów technicznych i biznesowych przy wykorzystaniu zaawansowanych metod obliczeniowych, powstał jako wynik obserwacji podobnej firmy działającej w Wiedniu. Za wcześnie było jednak na przeszczepianie go na polski grunt" - mówi Tomasz Wyrozumski, dyrektor BMS.

Początkowo więc firma zajęła się tworzeniem oprogramowania edukacyjnego z dziedziny fizyki. Rynek okazał się niełatwy, mimo że oprogramowanie zyskało pozytywną opinię. W roku 1995 powrócił pomysł na oferowanie rozwiązań na styku zarządzania i techniki obliczeniowej. Pierwsze doświadczenia BMS wiązały się z rynkiem telekomunikacyjnym. Dla centrum rozwojowego Boscha w Monachium opracowano oprogramowanie testujące centrale telefoniczne. Na potrzeby Netii Telekom w Polsce zbudowano system, mający wspomagać obsługę abonentów. "Nie jest to oprogramowanie docelowe dla firmy tak dużej, jak Netia, ale może być z powodzeniem wykorzystywane przez operatorów małej i średniej wielkości" - przekonuje Tomasz Wyrozumski.

W sieciach neuronowych

W roku 1994 BMS zainteresowało się systemami eksperckimi i sieciami neuronowymi. Badania nad sieciami neuronowymi prowadzone były na zlecenie Politechniki Krakowskiej, która na potrzeby Polskich Kolei Państwowych prognozowała wielkość przewozów na terenie całej Polski.

Dysponując już pewnym doświadczeniem, BMS postanowiło opracować system ekspercki Prosenna, wykorzystujący sieci neuronowe do wspomagania zarządzania finansami banków, biur maklerskich i funduszy inwestycyjnych. Prosenna pozwala m.in. na prognozowanie pewnych wskaźników giełdowych i odpowiednie tworzenie portfela inwestycyjnego.

"Jesteśmy firmą niewielką, co ogranicza naszą siłę przebicia. Dlatego zostaliśmy partnerem Oracle'a i nawiązaliśmy współpracę z firmą Sawan, należącą do grupy Softbank. Jest ona wyłącznym dystrybutorem systemu Prosenna i zajmuje się jego promocją" - mówi Tomasz Wyrozumski.

Wsparcie z Zachodu

Zdaniem dyrektora BMS, prowadzenie w Polsce ambitnych, nowatorskich projektów jest trudne, choć możliwe. Podstawowym problemem jest finansowanie kosztownych i długotrwałych badań. Zazwyczaj badania nad produktem finansuje przyszły użytkownik. W Polsce nie dysponuje on jednak wystarczająco dużymi funduszami. "Przemysł jest ubogi i wciąż jeszcze zacofany, asymiluje głównie prostsze rozwiązania. Wyjściem z tej sytuacji może być strategiczne partnerstwo z firmą zagraniczną" - mówi Tomasz Wyrozumski.

Kierownictwo BMS jest w trakcie rozmów z zachodnim partnerem, które być może doprowadzą nawet do wchłonięcia polskiej spółki i przekształcenia jej w komórkę badawczą.

Zdaniem dyrektora BMS, jest to korzystne rozwiązanie, gdyż najważniejsza jest możliwość współpracy w zespole młodych, zdolnych ludzi z pomysłami, a nie zachowanie niezależności firmy za wszelką cenę. W BMS pracują absolwenci, doktoranci i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Ekonomicznej i innych wyższych uczelni Krakowa.

W najbliższej przyszłości BMS ma zamiar rozwijać oprogramowanie dla firm z branży finansowo-bankowej i telekomunikacji. Rozważa możliwość zastosowania sieci neuronowych w systemach eksperckich, służących do szacowania ryzyka bankowego oraz inteligentnej eksploracji danych (tzw. data mining).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200