Pod czułą opieką

IBM za ok. 810 mln USD zdecydował się na zakup Sequent Computer Systems.

IBM za ok. 810 mln USD zdecydował się na zakup Sequent Computer Systems.

IBM i Sequent Computer Systems zawarły umowę, na mocy której nastąpi połączenie obu firm. Transakcja musi zostać jednak zatwierdzona przez akcjonariuszy i odpowiednie władze, co prawdopodobnie nastąpi do końca września br. "Do tego momentu trudno mówić o wspólnych działaniach. Dopóki nie nastąpi zatwierdzenie transakcji, dopóty będziemy działać jako konkurencja" - mówi Jarosław Nowicki, dyrektor generalny polskiego oddziału Sequent Computer Systems. "Nie są jeszcze całkowicie opracowane zasady połączenia na poziomie najwyższego kierownictwa. O zmianach na poziomie Polski będzie można mówić w IV kwartale tego roku" - dodaje.

IBM zapłaci gotówką za każdą pozostałą do wykupienia akcję Sequenta. Łączna wartość transakcji wyniesie ok. 810 mln USD.

Do tej pory IBM i Sequent współpracowały na poziomie technologicznym przy projekcie Monterey, mającym na celu stworzenie nowej wersji systemu operacyjnego Unix na bazie systemów operacyjnych SCO UnixWare, Sequent Dynix/ptx i IBM AIX. W projekcie bierze również udział Intel, gdyż nowy Unix jest tworzony przede wszystkim na jego 64-bitową platformę IA-64. Zdaniem analityków, jedną z podstawowych korzyści dla IBM-a po fuzji będzie wdrożenie technologii Sequenta do projektu Monterey.

Linia serwerów Sequenta pracujących w architekturze NUMA (Non-Uniform Memory Access) zostanie zintegrowana z ofertą IBM-a, będąc uzupełnieniem serii serwerów RS/6000. Serwery NUMA obecnie obsługują maksymalnie 64 procesory, w przyszłości liczba ta ma wzrosnąć do 256. Są one postrzegane jako główne narzędzie IBM-a w jego strategii e-business.

"Sequent nigdy nie był wielką firmą, mimo posiadania szeroko uznanej technologii. Fuzja z IBM i wzrost sprzedaży serwerów opartych na architekturze NUMA poprzez jej sieć partnerów handlowych może oznaczać znaczny spadek ich cen i wejście na nowe rynki" - komentuje połączenie obu firm Jarosław Nowicki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200