Hurtowy outsourcing

Przedstawiciele firmy OFI zakładają kilkakrotny wzrost przychodów w tym roku. Związane jest to z większym zainteresowaniem instytucji finansowych przekazywaniem obsługi informatycznej w outsourcing.

Przedstawiciele firmy OFI zakładają kilkakrotny wzrost przychodów w tym roku. Związane jest to z większym zainteresowaniem instytucji finansowych przekazywaniem obsługi informatycznej w outsourcing.

Na początku tego roku 3 powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) przekazały w outsourcing firmie Obsługa Funduszy Inwestycyjnych i Emerytalnych - OFI sp. z o.o. część zadań związanych z informatyką i działalnością operacyjną. "Naszym zdaniem w Polsce coraz wyraźniej widoczny jest trend zlecania zadań związanych z informatyką, na razie głównie przez instytucje finansowe. Jako pierwsze zdecydowały się na to fundusze inwestycyjne, teraz - w większości przypadków - ten model działania wybrały także towarzystwa emerytalne" - mówi Roman Lewszyk, prezes zarządu OFI sp. z o.o. Jego zdaniem instytucje finansowe powoli dojrzewają do przekazywania w outsourcing także zadań informatycznych związanych z prowadzeniem księgowości. Jeszcze w 1998 r. obroty OFI zawierały się w przedziale 1-5 mln zł. W tym - zdaniem prezesa firmy - zwiększą się kilkakrotnie.

Podział kompetencji...

Zdaniem przedstawicieli OFI, rosnąca popularność outsourcingu związana jest z dążeniem do skupienia się przez instytucje finansowe na dystrybucji produktów, walce o klientów i zarządzaniu ich funduszami. "Zadania związane z informatyką i tzw. back office przekazywane są wyspecjalizowanym firmom, które nie tylko podtrzymują funkcjonowanie systemu informatycznego, ale także dbają o jego rozwój" - mówią przedstawiciele OFI. "Z drugiej strony dzięki obsłudze kilku firm, koszt, który ponosimy, rozkłada się na wszystkich klientów" - dodają.

Na przełomie 1997/98 r. w OFI podjęto decyzję, że firma będzie także oferować swoje usługi powstającym towarzystwom emerytalnym. Na początku ub.r. rozpoczął się projekt polegający na przygotowaniu odpowiednich narzędzi informatycznych. "Przy opracowaniu założeń systemu wykorzystaliśmy doświadczenia związane z obsługą pierwszych naszych klientów, którymi były fundusze inwestycyjne" - mówi Roman Lewszyk. "Na ich podstawie potrzebne nam oprogramowanie opracowała firma Forum Financial Group Polska, wchodząca w skład grupy jednego z naszych współwłaścicieli - Forum Financial" - dodaje. Obecnie kierownictwo OFI planuje zaoferowanie swoich usług firmom i instytucjom, które będą obsługiwać III filar reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Jako platformę bazodanową nowego systemu wybrano Microsoft SQL Server. "Przed decyzją o wyborze docelowej bazy danych przeprowadziliśmy wiele testów. Wykazały one możliwość efektywnej obsługi kilkumilionowej bazy klientów" - tłumaczy Michał Bilski, dyrektor Departamentu Technologii Informatycznej w OFI sp. z o.o.

...i zasobów

OFI obsługuje trzy grupy klientów: towarzystwa inwestycyjne, ubezpieczeniowe i emerytalne. Pierwsze dwie korzystają z tego samego oprogramowania agenta transferowego - TAS (Transfer Agent System). Na potrzeby PTE opracowano system PFTAS (Pension Fund Transfer Agent System). Mimo stosowania tych samych serwerów i systemów informatycznych, każdy klient pracuje w wydzielonym środowisku informatycznym.

"Aby oddzielić dane naszych klientów, znajdujące się na jednym serwerze, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku poziomów dostępu do nich. Jednym z nich jest przypisanie naszym pracownikom profili, które pozwalają im na logowanie się w środowisku ich klienta" - mówi Michał Bilski. Wydzielony dostęp do plików obejmuje również dane tworzone w programach pomocniczych, np. biurowych, takich jak edytory tekstów. Dane zgromadzone w systemach informatycznych - np. informacje o rachunkach klientów PTE - dla każdego klienta są przechowywane w odrębnej bazie danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200