Układy jak z rękawa

Intel przyspiesza nie tylko częstotliwość procesorów, lecz także terminy ich wprowadzania na rynek.

Intel przyspiesza nie tylko częstotliwość procesorów, lecz także terminy ich wprowadzania na rynek.

Na początku stycznia br., szybciej więc niż planowano, Intel zaprezentował modele Celeron 366 i 400 MHz oraz Pentium II Xeon 450 MHz. Na koniec sty-cznia jest planowana premiera procesora Celeron w wersji dla notebooków. Można oczekiwać, że kolejne modele układów również pojawią się na rynku wcześniej niż wynikałoby to z publikowanych w ub.r. informacji, np. Celeron 433 MHz będzie dostępny prawdopodobnie już w marcu br.

Ewolucja Celerona

Układy Celeron są przeznaczone przede wszystkim na rynek tanich modeli komputerów PC i miały być gwoździem do trumny architektury Socket 7, wykorzystywanej w przeszłości przez Pentium i wciąż wspieranej przez konkurentów Intela, takich jak firmy AMD i Cyrix. Pierwsze, pozbawione pamięci podręcznej, modele Celeron spotkały się na rynku z chłodnym przyjęciem i krytyką z powodu niskiej wydajności.

Obecnie wszystkie nowe modele Celeron są wyposażone w pamięć podręczną poziomu drugiego (L2), a jednocześnie Intel przyspieszył o prawie 3 miesiące wprowadzanie na rynek no-wych, wydajniejszych wersji tych układów. W styczniu pojawił się Celeron, przeznaczony dla komputerów przenośnych, gdzie wciąż dominują układy klasy Pentium. Pentium II dla notebooków jest wykorzystywane niemal wyłącznie w drogich modelach wysokiej klasy. Intel zaprezentuje prawdopodobnie Celeron 266 i 300 MHz dla notebooków oraz specjalną wersję Celeron 233 MHz, przeznaczoną dla mininotebooków, również wyposażoną w 128 KB pamięci podręcznej L2.

Szybkie Pentium III

Długo oczekiwane Pentium III (wcześniej nazywane Katmai) z nowym zestawem instrukcji do obsługi wyświetlania grafiki 3-wymiarowej prawdopodobnie ukaże się pod koniec lutego br. Procesor pracujący z częstotliwością 450 MHz ma koszto-wać ok. 530 USD, a więc tylko 50 USD więcej niż obecnie Pentium II o tej samej szybkości.

Układ z zegarem 500 MHz, którego można spodziewać się w tym samym czasie, ma być wydajniejszy od wszystkich wersji układów oferowanych przez AMD.

Przez ostatnich 10 miesięcy Intel ściśle współpracował z producentami oprogramowania, by zapewnić, że możliwości Pentium III zostaną szybko wykorzystane. Na rynku powinno więc już wkrótce pojawić się wiele programów przystosowanych do obsługi nowego zestawu instrukcji multimedialnych - będą to zarówno gry, jak i aplikacje do obsługi wideokonferencji oraz systemy CAD.

Xeon i nie tylko

Najwydajniejszym obecnie układem Intela dla stacji roboczych i serwerów jest Pentium II Xeon 450 MHz. Dostępne są trzy jego wersje wyposażone w 512 KB, 1 i 2 MB pamięci podręcznej L2. Układ może pracować w systemach 4-procesorowych, ale na przełomie lutego i marca ma się pojawić nowy zestaw układów wspomagających (chipset) Profusion, który umożliwi budowę komputerów 8-procesorowych.

Zdaniem analityków rynku, wprowadzenie do sprzedaży tego chipsetu będzie dla Intela dużym wyzwaniem. Już pierwsza wersja Xeona miała obsługiwać systemy 4-procesorowe, ale błędy w architekturze i niewłaściwa współpraca z chipsetem pozwoliły początkowo jedynie na instalację tych układów tylko w komputerach dwuprocesorowych.

W tym roku ma się też pojawić procesor Tanner wykorzystujący instrukcję Pentium III, który - podobnie jak Xeon - ma znaleźć zastosowanie w serwerach i stacjach roboczych. Jego pierwsza wersja będzie wyposażona w zegar 500 MHz i 1 MB pamięci podręcznej. Ma to być najbardziej wydajny procesor Intela współpracujący z 8-procesorowym chipsetem Profusion.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200