Transakcje i serduszka

Organizatorzy tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowili przeprowadzić drugą, po sprzedaży biletów lotniczych Lufthansy, licytację w polskim Internecie.

Organizatorzy tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy postanowili przeprowadzić drugą, po sprzedaży biletów lotniczych Lufthansy, licytację w polskim Internecie.

"Narzędzia służące do szybkiego budowania aplikacji internetowych i intranetowych wciąż postrzegane są jako nowość. Niesłusznie, bo już dzisiaj można za ich pomocą przygotowywać poważne rozwiązania biznesowe" - mówi Tomasz Judycki, informatyk, wcześniej zatrudniony w CSBI, obecnie prezes własnej firmy Textus Virtualis.

Wykorzystane przez niego narzędzie firmy Progress Software Corporation - WebSpeed - posłużyło do zbudowania aplikacji obsługującej licytację, zaplanowaną na 10 stycznia, czyli 7. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz pierwszy licytację złotych serduszek przeprowadzono w Internecie. Według organizatorów, dostęp do aplikacji, za pomocą której odbyła się rejestracja obowiązujących w danej chwili stawek, mieli zarówno zwykli użytkownicy sieci globalnej, jak i operatorzy obsługujący zgłoszenia telefoniczne. Ci ostatni pracowali w studiach telewizyjnych w kilku miastach Polski. Łączność zapewnił im telewizyjny intranet, zrealizowany przy wykorzystaniu łączy stałych.

Poprzednio licytacje były prowadzone osobno w różnych ośrodkach wojewódzkich. Najpierw należało dokonać arbitralnego wyboru, ile serduszek przypadnie na określone województwo, by potem po finale scalać wyniki. Obecnie wszystkie zgłoszenia rejestrowano w centralnej bazie.

"Rozwiązanie klient-serwer wymagałoby instalacji odpowiednio wydajnych łączy, a to jest przedsięwzięcie nieopłacalne, gdy idzie tylko o potrzebę realizacji kilkugodzinnej imprezy" - mówi Tomasz Judycki. Skorzystano więc z koncepcji jednej bazy dostępnej zdalnie poprzez przeglądarki WWW i łącza internetowe.

Aplikacja zbudowana przez Tomasza Judyckiego umożliwia tworzenie na bieżąco raportów o dziesięciu zgłoszeniach o największej wartości w danej chwili oraz sumy wszystkich zgłoszonych kwot. Raporty te były prezentowane w telewizyjnej transmisji licytacji. Aplikację wykorzystano już w ubiegłym roku, obecnie zmieniono jej interfejs na internetowy.

Małe i krótkie

Tomasz Judycki ocenia, że przygotowanie tej aplikacji pod WebSpeedem od początku to 2 tygodnie pracy jednej osoby. Web- Speed wykorzystuje język wysokiego poziomu - SpeedScript. Może on współpracować z dowolną bazą za pośrednictwem ODBC (niekoniecznie systemu Progress).

Aplikacja nie wykorzystuje apletów Javy czy komponentów ActiveX, toteż wyświetlanie aktualnych wyników licytacji wymagało to od użytkownika naciśnięcia przycisku "Odśwież" w przeglądarce. Aplikacja, po dostosowaniu, mogłaby być wykorzystana także do prowadzenie dowolnej licytacji.

Dzień zero

Serwer, na którym prowadzona jest licytacja, został opieczętowany kilka tygodni wcześniej. Organizatorzy uznali bowiem, że po zweryfikowaniu poprawności zainstalowanego na nim oprogramowania powinien on bez żadnych modyfikacji czekać do dnia licytacji.

"System powinien wytrzymać obciążenie nawet tysiąca użytkowników jednocześnie" - uważa Tomasz Judycki. Przewidzenie rzeczywistej liczby odwiedzających jest trudne, gdyż nie ma danych archiwalnych, które można by ekstrapolować. WebSpeed jest sprzedawany z licencją na określoną liczbę agentów, z których każdy może obsłużyć jednocześnie kilkanaście przeglądarek użytkowników zaglądających do internetowego serwisu.

Wzięcie udziału w internetowej licytacji wymagało uprzedniego zarejestrowania użytkownika. Jego tożsamość była potwierdzana telefonicznie.

Oprogramowanie wykorzystane do prowadzenia licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Enterprise DB Server v.8.3 A na Windows NT (licencja na 200 użytkowników)

WebSpeed Transaction Server v. 2.1 dla Windows NT na 250 agentów (agent to w aplikacji internetowej proces, który może jednocześnie obsługiwać wielu użytkowników).

Oprogramowanie zostało użyczone przez Oddział Progress CSBI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200