Czyja maszyna szybsza?

Opracowana przez Microsoft nowa 32-bitowa maszyna wirtualna Javy dla Windows ma pracować znacznie szybciej niż konkurencyjne rozwiązanie Sun Microsystems.

Opracowana przez Microsoft nowa 32-bitowa maszyna wirtualna Javy dla Windows ma pracować znacznie szybciej niż konkurencyjne rozwiązanie Sun Microsystems.

"Pisać w 100% czystej Javie i mieć możliwość uruchamiania aplikacji na każdej platformie systemowej czy też pisać w Javie Microsoftu i mieć najszybciej działające aplikacje w Windows?" - ten dylemat musi rozstrzygnąć każdy programista przystępujący do tworzenia aplikacji w Javie. Ostrze problemu nieco się stępiło wraz z werdyktem amerykańskiego sądu, zmuszającym Microsoft do dostosowania swoich produktów do wymagań licencyjnych z Sunem, a więc w szczególności stosowania rozwiązań zapewniających przenośność oprogramowania (100% Java). Mimo to problem nie zniknął w całości.

Maszyna dla NT

Microsoft usiłuje przekonać programistów, że Java to kolejny język programowania, znakomicie sprawdzający się zwłaszcza w Windows. Czy więc warto zajmować się innymi platformami?

Jednym z elementów tej strategii jest 32-bitowa maszyna wirtualna Java, podobno najszybsza w środowisku Windows NT. Microsoft twierdzi, że działa ona o 30% szybciej niż konkurencyjne rozwiązanie Sun Microsystems.

Maszyna wirtualna Microsoft zawiera kompilator nadążny (just-in-time compiler) i ułatwienia do pisania aplikacji wykorzystujących w Windows inne języki (C++, Visual Basic), komponenty ActiveX oraz komponenty na serwerze Active Server Pages. Maszyna ma również ułatwienia do współpracy z monitorem transakcyjnym Microsoft Transaction Server.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że maszyna jest zgodna z JDK 1.1, jak wymaga tego orzeczenie sądu. Natomiast aby utrzymać znak handlowy Java w produkcie, Microsoft musi ją w ciągu 6 miesięcy dostosować do specyfikacji Java 2.

Maszyna do przeglądarki

Microsoft udostępnił również aktualizację maszyny wirtualnej Java do programu Internet Explorer 4.x, posługującą się mechanizmami systemu operacyjnego za pośrednictwem interfejsu Sun Java Native Interface (JNI), zamiast firmowej biblioteki Windows Foundation Class (WFC).

Nie podano, czy oznacza to usunięcie tej biblioteki z narzędzi programistycznych w Windows i zastąpienie jej biblioteką dostępną przez interfejs JNI. Tak można by wnosić z orzeczenia sądu, kontestowanego przez Microsoft. Czy więc programistów czeka kolejna rewolucja narzędziowa?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200