Lektury prawie obowiązkowe

Charles Handy Wiek przezwyciężonego rozumu, tłum. Adam Janiszewski, Business Press, Warszawa. 1998 r.

Charles Handy Wiek przezwyciężonego rozumu, tłum. Adam Janiszewski, Business Press, Warszawa. 1998 r.

Autor miał zamiar zaszokować czytelników, wywołać burze mózgów, które zaowocowałyby pomysłami na urządzenie przedsiębiorstwa - i każdej innej organizacji - na nowo, bez korzystania z tradycji i doświadczeń. Do czego potrzebne jest takie ćwiczenie? Po prostu, do przeżycia - twierdzi Charles Handy. Podaje wymowny przykład obalenia komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Budowniczowie nowej gospodarki nie dysponowali wzorami, z których mogliby korzystać w swojej pracy. Poradzili sobie - niektórzy nawet odnoszą sukcesy - dzięki umiejętności niekonwencjonalnego myślenia, odwadze przystępowania do rozwiązywania problemu jedynie z czystką kartką papieru.

Charles Handy ma ambic-ję nauczyć nas trudnej sztuki odkrywczego myślenia, stawiania problemów w nowym świetle, tworzenia nowych idei i koncepcji. "Wierzę, że jesteśmy spadkobiercami niezwykle fascynującego procesu stworzenia" - twierdzi Charles Handy. Z takimi stwierdzeniami trzeba uważać, ponieważ byli już tacy, którzy uwierzyli, że mogą zastąpić Pana Boga, i wyszły z tego same nieszczęścia. Jednak autor tej książki jest pełen pokory: nikogo nie chce zastępować i nikomu nie każe tak postępować, nawołuje natomiast do uczenia się, uczenia i jeszcze raz uczenia. Ten rodzaj ulepszania procesu tworzenia może przynieść efekty i w postaci udoskonalenia istot już stworzonych, co jest wartością samą w sobie, i w postaci wytworzenia przez nich produktów bardziej przyjaznych człowiekowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200