Liczy się duże zaplecze

Przełączniki Cisco Catalyst 4003 projektowano z myślą o sieciach Gigabit Ethernet. Kosztem zastosowania szybkiej magistrali danych jest brak zgodności z produktami Catalyst 5000.

Przełączniki Cisco Catalyst 4003 projektowano z myślą o sieciach Gigabit Ethernet. Kosztem zastosowania szybkiej magistrali danych jest brak zgodności z produktami Catalyst 5000.

Cisco Systems wprowadziła na rynek rodzinę przełączników sieciowych, przeznaczonych do pracy w szkielecie sieci korporacyjnej. Przy ich opracowywaniu firma skorzystała z technologii przejętej przed dwoma laty od Granite Systems, umożliwiającej stworzenie wewnętrznej magistrali urządzenia o przepustowości 24 Gb/s.

Dotychczas Cisco w swoich przełącznikach używało znacznie wolniejszej magistrali danych. Zastosowanie nowej technologii ma jednak wadę - moduły przeznaczone dla nowych przełączników rodziny Catalyst 4000 nie mogą być stosowane w starszych, dostępnych na rynku produktach rodziny Catalyst 5000. Nie jest to jednak dużym problemem, gdyż produkty Catalyst 5000 są już wyposażone w moduły przełącza- nia w technologii 10/100 Mb/s, Gigabit Ethernet i ATM (te same moduły mogą być stosowane w urządzeniach Catalyst 5000, 5500, 8500 i przełącznikach ATM LightStream 1010).

Przeznaczony do gigabitów

Przełączniki Catalyst 4000 przeznaczone są dla firm, które do działania swojej sieci korporacyjnej wykorzystają technologię Gigabit Ethernet. Na razie Cisco oferuje tylko jeden model urządzenia w ramach tej rodziny - przełącznik Catalyst 4003, który jest wyposażony w trzy gniazda dla modułów rozszerzających. Jedno z nich zajęte jest przez moduł przełączania, w dwóch kolejnych mogą być stosowane karty zawierające po 6 lub 18 portów Gigabit Ethernet lub po 32 lub 48 portów o przepustowości 10/100 Mb/s. W maksymalnej konfiguracji Catalyst 4003 może obsłużyć 36 połączeń gigabitowych lub 96 połączeń 10/100 Mb/s. Moduły gigabitowe są wyposażone w wymienne konwertery interfejsu komunikacyjnego GBIC (Gigabit Interface Converter). Możliwa jest więc indywidualna zmiana technologii komunikacyjnej na każdym z portów, bez konieczności wymiany całego modułu. Dzięki wymiennym konwerterom możliwe jest korzystanie z komunikacji w standardzie 1000Base-SX (światłowód wielomodowy) lub 1000Base-LX/LH (światłowód wielo- lub jednomodowy).

Cisco 4003 pozwala też korzystać z technologii Fast EtherChannel i Gigabit EtherChannel, umożliwiającej równoległe łączenie kilku portów Fast Ethernet i Gigabit Ethernet w celu osiągnięcia większej przepustowości np. przy łączeniu urządzeń obsługujących szkielet sieci. Możliwe jest połączenie 8 portów, co pozwala osiągnąć przepustowość odpowiednio: 800 Mb/s lub 8 Gb/s.

Bariera szybkości

Największym problemem, przed jakim stoją obecnie producenci sprzętu sieciowego, jest budowa odpowiednio szybkich modułów przełączających, zdolnych do obsłużenia jednocześnie kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu portów Gigabit Ethernet. Dotychczas przepustowość wewnętrznej magistrali przełączników wynosiła zazwyczaj 3-5 Gb/s, to jednak zbyt mało na potrzeby transmisji gigabitowych. Barierę tę przekroczyła Cisco Systems, której udało się osiągnąć przepustowość rzędu 24 Gb/s poprzez zastosowanie nowego układu ASIC, opracowanego jeszcze przez firmę Granite Systems. Przed dwoma laty wielu specjalistów twierdziło, że Cisco przejęła Granite wyłącznie po to, by zniszczyć konkurenta i nie dopuścić jego rozwiązań na rynek - dzisiaj widać, że intencje Cisco były inne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200