Baza danych w pudełku

Gotowe serwery z bazą danych, pracujące pod kontrolą możliwie najuboższej wersji systemu operacyjnego Solaris - to nowa wizja Larry'ego Ellisona, szefa Oracle'a. Premiera za trzy miesiące.

Gotowe serwery z bazą danych, pracujące pod kontrolą możliwie najuboższej wersji systemu operacyjnego Solaris - to nowa wizja Larry'ego Ellisona, szefa Oracle'a. Premiera za trzy miesiące.

Oracle wykorzysta jądro systemu operacyjnego Solaris do budowy dedykowanych serwerów bazodanowych (server appliance). Największy producent baz danych postanowił powiązać swoją internetową bazę danych Oracle 8i z ograniczoną do minimum wersją systemu operacyjnego Sun Microsystems w celu stworzenia rozwiązania, które pod względem wydajności, kosztów użytkowania i łatwości zarządzania przewyższy oferty innych producentów baz danych. Umowy, które niebawem Oracle ma podpisać z kilkoma producentami sprzętowych serwerów, pozwolą firmie zaoferować kompletny system bazodanowy. "Włączenie takiego urządzenia do infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa ma być tak łatwe, jak włożenie wtyczki do gniazdka" - zapowiadają specjaliści od marketingu Oracle'a.

Na odbywających się przed miesiącem targach Comdex Fall '98 Larry Ellison, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Oracle'a, przedstawił projekt nazwany kryptonimem Raw Iron. W jego ramach Oracle będzie licencjonował od Sun Microsystems system operacyjny Solaris, który jest zoptymalizowany pod kątem pracy z internetową bazą danych. Oracle usunie z systemu wszystkie funkcje zbędne przy obsłudze Oracle8i (włącznie z interfejsem użytkownika). Optymalizacja pozwoli podnieść wydajność i dostępność całego systemu, a jednocześnie znacznie ułatwi proces instalacji, konfiguracji i bieżącej obsługi bazy danych.

Oracle zaimplementuje w Solarisie stosowane w jego bazie danych mechanizmy zarządzania przestrzenią dyskową, obsługi technologii komunikacyjnych, usług katalogowych oraz zarządzania systemem. Użytkownicy, którzy wymagają od systemu operacyjnego wykonywania bardziej zaawansowanych zadań, za dodatkową opłatą będą mogli uaktualnić Solarisa do pełnej wersji.

Oracle nie poprzestanie na współpracy z Sun Microsystems. Kolejnym partnerem firmy będzie prawdopodobnie Hewlett-Packard. Oracle oczekuje, że HP zgodzi się licencjonować na tych samych warunkach swój unixowy system operacyjny HP-UX. Larry Ellison rozważa także powiązanie Oracle8i z jądrami Linuxa, FreeBSD i NetBSD. Na liście tej brakuje Windows NT.

Pierwsze urządzenia Raw Iron mają trafić na rynek w marcu przyszłego roku. Będą one oparte na procesorach Intel i Sparc, a ich produkcją zajmie się jeden z dużych producentów serwerów. Oracle sugeruje, że będzie to Dell lub Hewlett-Packard. Cena urządzenia ma wynosić ok. 10 tys. USD.

Nietrudno się domyśleć, że inicjatywa Oracle'a i Suna wymierzona jest bezpośrednio w Microsoft. Jeżeli model stosowania dedykowanych, łatwych w obsłudze i wydajnych serwerów baz danych sprawdzi się w przedsiębiorstwach, użytkownicy nie będą musieli uruchamiać baz danych na Windows NT.

Idea dedykowanych, prekonfigurowanych serwerów nie jest nowa. Od kilku lat realizują ją producenci dedykowanych serwerów plików, serwerów WWW i firewall. Dzięki "okrojeniu" zawartego w nich systemu operacyjnego i jednoczesnej optymalizacji do wykonywania jednego zadania wzrasta znacznie ich wydajność w porównaniu do tradycyjnych systemów serwerowych. "Sądzimy, że przyjęty przez Microsoft model wielu serwerów 32-bitowych jest pozbawiony sensu. Utrzymanie wielu serwerów jest w oczywisty sposób znacznie droższe, a co więcej, powoduje niepotrzebne rozproszenie danych" - mówi Larry Ellison.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200