Kredyt on-line

Większość dealerów Fiata oferuje kredyty bankowe na zakup samochodu świadczone przez Fiat Bank Polska SA. Proces ich udzielania jest bardzo krótki dzięki przesyłaniu wniosków kredytowych drogą elektroniczną.

Większość dealerów Fiata oferuje kredyty bankowe na zakup samochodu świadczone przez Fiat Bank Polska SA. Proces ich udzielania jest bardzo krótki dzięki przesyłaniu wniosków kredytowych drogą elektroniczną.

"W naszej działalności na szeroką skalę stosujemy outsourcing. Nie wymyśliliśmy tego sami, za nami stoi bowiem siła organizacyjna koncernu Fiata" - mówi Wojciech Bobrowski, szef działu informatyki w Fiat Bank Polska SA. Centrum obliczeniowe, wykorzystywane przez polski bank Fiata, zlokalizowane jest w Niemczech. Utrzymuje je IBM. "Nie musimy troszczyć się o zapewnienie funkcjonowania maszyn czy ich uruchomienie po awarii. Także kto inny odpowiedzialny jest za poprawną transmisję danych" - mówi Wojciech Bobrowski. W Polsce w dziale informatyki banku Fiata pracują zaledwie trzy osoby, które mogą jednak uzyskać pomoc kilkudziesięciu specjalistów z kilku krajów europejskich. Codziennie trzeba udzielać nawet do 400 kredytów na zakup samochodu.

Wnioski kredytowe wysyłają dealerzy (czyli firmy niezależne), którzy do ich sporządzenia korzystają z odpowiedniego oprogramowania na komputerze PC. Są one przesyłane pocztą elektroniczną za pomocą sieci Compuserve do Niemiec. "Compuserve daje nam większy poziom zabezpieczenia przesyłanych danych niż Internet. Rozwiązanie takie było także podyktowane przyjęciem modelu niemieckiego banku Fiata" - wyjaśnia Wojciech Bobrowski.

Specjalny algorytm, zaimplementowany w centralnym systemie kredytowym, decyduje o przyznaniu kredytu (w procesie tzw. scoringu, opartym na modelu matematycznym, wykorzystywanym przez Fiata w Portugalii). W przypadkach wątpliwych sprawa jest przekazywana do centrali w Warszawie. Pracownicy merytoryczni mają stały dostęp on-line do systemu kredytowego w Niemczech. "Klienci, z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych, muszą wyrazić zgodę na przekazanie podawanych informacji za granicę" - twierdzi Wojciech Bobrowski. Ostateczną odpowiedź dealer otrzymuje faksem. "Wszystkie dokumenty ostatecznie i tak musimy sporządzić w postaci papierowej. W Niemczech, gdzie funkcjonuje prawo o dokumencie elektronicznym, nie ma tego problemu" - uważa Wojciech Bobrowski. Ważnym zadaniem ośrodka informatycznego banku w Warszawie jest więc druk dokumentów.

Dla opornych

Niestety, nie wszyscy dealerzy Fiata mają zaufanie do elektronicznej wymiany danych. Wolą przesyłać wnioski kredytowe drogą tradycyjną - faksem. Wówczas do Niemiec są one kierowane po wprowadzeniu danych w centrali w Warszawie. "W Fiacie informatyka jest środkiem, a nie celem prowadzenia biznesu. Dlatego nie możemy zmuszać dealerów do stosowania proponowanych przez nas rozwiązań. Chcielibyśmy, aby sami przekonali się o płynących z nich korzyściach" - mówi Wojciech Bobrowski. Obecnie już ponad połowa dealerów korzysta z sieci Compuserve. Ogółem dealerzy mają zainstalowanych ok. 150 komputerów PC z oprogramowaniem banku.

"Głównym celem dla naszego banku oprócz zarabiania pieniędzy jest wspomaganie sprzedaży samochodów Fiata" - twierdzi Wojciech Bobrowski. Dealerzy poszczególnych marek samochodów konkurują ze sobą także poziomem obsługi klienta. A czas, jaki jest potrzebny do udzielenia kredytu, odgrywa tu niebagatelną rolę. "W tych przypadkach, gdy system sam decyduje o przyznaniu kredytu, pozytywna odpowiedź powinna nadejść w czasie 15, maksymalnie 30 minut" - mówi Wojciech Bobrowski. Wówczas klient jest w stanie tego samego dnia uzyskać kredyt, dokonać rejestracji i wyjechać z salonu samochodem.

W intranecie

Obecnie w banku Fiata wdrażany jest także system typu MIS (Management Infomation System). Jego głównym użytkownikiem będzie grupa ok. 20 menedżerów regionalnych nadzorujących współpracę Fiat Bank Polska SA z poszczególnymi dealerami (sto kilkadziesiąt firm rozproszonych w całym kraju). Menedżerowie ci nie mają własnego biura. Podróżując korzystają z komputerów przenośnych, które mają umożliwić połączenie z serwerem WWW, gdzie znajdują się raporty marketingowe przygotowane m.in. na bazie informacji z systemu kredytowego. Do tworzenia stron zostaną użyte aplety Javy, MIS zaś funkcjonuje z wykorzystaniem narzędzi Business Objects. Mimo iż w tym systemie nie ma danych objętych tajemnicą bankową, zastosowano zabezpieczenia typu firewall i szyfrowanie transmisji.

Sieć kredytowa

Łączność dealerów z siecią Compuserve realizowana jest jak typowy dostęp typu dial-up u usługodawców internetowych. Compuserve ma już w Polsce kilkanaście węzłów dostępowych (praktycznie we wszystkich miastach wojewódzkich według nowego podziału administracyjnego), budowanych przez reprezentującą go w Polsce firmę.

Centrala Fiat Bank SA jest połączona stałym łączem z siecią IBM Global Network poprzez warszawską siedzibę firmy IBM Polska. W razie awarii można korzystać z połączenia przez fabrykę w Bielsku-Białej i Turyn, macierzystą siedzibę koncernu. IBM Global Network zapewnia połączenia z ośrodkiem obliczeniowym w Niemczech k. Stuttgartu.

Fiat Bank Polska SA należy w całości do koncernu Fiata, jest jednak niezależny od Fiat Auto Poland. Bank zajmuje się jedynie udzielaniem kredytów na zakup samochodów Fiat, Alfa Romeo i Lancia. Nie ma oddziałów i filii; jego ekspozytury prowadzą koncesjonariusze (dealerzy) Fiata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200