Pięćsetka w systemie

We włocławskim Anwilu powstaje jedna z największych instalacji systemu SAP R/3 w Polsce.

We włocławskim Anwilu powstaje jedna z największych instalacji systemu SAP R/3 w Polsce.

Jednym z ważniejszych powodów, dla których Zakłady Azotowe Anwil SA we Włocławku zdecydowały się na zakup nowego systemu, było nieprzystosowanie starych aplikacji do problemu roku 2000. "Koszt ich przystosowania do zapisu daty za pomocą czterech cyfr okazał się zbyt wysoki w porównaniu z inwestycją w instalację SAP R/3" - mówi Robert Gawłowicz, główny informatyk w Anwilu.

Dobro konieczne

Jednak fakt dostosowania systemów do pełnego, czterocyfrowego zapisu daty przyspieszył jedynie konieczność zastąpienia starych aplikacji nowymi. Atrakcyjna dla Anwilu jest już sama automatyzacja przepływu danych między działami firmy, wydatnie przyspieszająca pracę szczególnie w dużym przedsiębiorstwie. "Nadszedł już czas, aby nasza firma zaczęła wykorzystywać możliwości zintegrowanych systemów informatycznych" - twierdzą przedstawiciele firmy z Włocławka. "Ponadto stosowane przez nas systemy powstały przed kilkoma laty i nie przystają już w dużej mierze do obecnego kształtu i działań firmy. Aplikacje te nie współpracują ze sobą" - dodają.

Anwil największą uwagę zwraca na wykorzystanie modułu kontrolingu do potrzeb decyzyjnych. "Oczekujemy szybko dostępnej informacji niezbędnej w procesie podejmowania decyzji, a uzyskanie jej będzie możliwe dzięki wdrożeniu tego modułu" - ocenia Mirosława Tuszyńska, zastępca głównego księgowego Zakładów Azotowych Anwil. W zakładzie na listopad i grudzień 1999 r. zaplanowano uruchomienie modułów: kontrolingu, finansów, zarządzania środkami trwałymi, gospodarki materiałowej oraz sprzedaży i dystrybucji. Łącznie, w pierwszej fazie wdrożenia, z systemu będzie korzystało 200-250 pracowników. W dalszej kolejności planowane jest wdrażanie modułu produkcyjnego do technologii procesowej. Docelowo, z sytemu SAP R/3 ma korzystać jednocześnie 500 użytkowników, dzięki czemu wdrożenie to będzie jednym z największych w Polsce.

Przetartym szlakiem

W Polsce istnieje już kilka zakończonych wdrożeń systemów klasy ERP w firmach stosujących procesową technologię wytwarzania. "Na szczęście, jesteśmy obecnie w zdecydowanie lepszej sytuacji niż inne firmy wdrażające u siebie systemy ERP przed kilkoma laty" - ocenia Robert Gawłowicz. "Zakupiony przez nas system jest już całkowicie spolonizowany i zlokalizowany pod kątem zgodności z polskim prawem. Są także znający go polscy konsultanci. Przed kilkoma laty producenci oprogramowania wspomagania zarządzania korzystali, przynajmniej częściowo, z doradców zagranicznych. Problemy z komunikacją, inna mentalność tych ludzi były często przyczyną niepowodzenia lub opóźnień w projektach wdrożeniowych" - dodaje główny informatyk Anwilu. Implementację w Anwilu poprowadzi IMG Polska z Wrocławia, firma stosująca własną metodykę wdrażania R/3. Od AcceleratedSAP (ASAP), stosowanego bezpośrednio przez SAP AG, różni się ona m.in. późniejszym wykorzystaniem standardowych wzorców procesów zawartych w modelu referencyjnym podczas przeprowadzenia wstępnych analiz. Jak podkreślają konsultanci IMG, kluczowym elementem wykorzystywanej przez nich własnej metodyki PROMET/SSW jest szersza (niż np. w ASAP) analiza stanu początkowego procesów firmy.

Informatyka w Zakładach Azotowych Anwil S.A.

Aplikacja SAP R/3

System HP-UX

Baza danych Oracle7

Sprzęt 2 serwery HP w klastrze

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200