Scementować zakłady

W Lafarge Polska rozpoczął się projekt wdrożenia systemu World Software firmy JD Edwards.

W Lafarge Polska rozpoczął się projekt wdrożenia systemu World Software firmy JD Edwards.

Grupa Lafarge w Polsce to trzy cementownie (Kujawy, Małogoszcz i Wierzbica), a także wiele mniejszych zakładów produkujących materiały budowlane. Rola informatyki w Lafarge znacznie wzrosła przed rokiem, gdy we Francji zmienił się szef informatyki. Do polskich zakładów postanowiono wprowadzić system JD Edwards, będący standardem w korporacji.

Wcześniej standardem Lafarge był Oracle Financials, jednak projekt zastosowania go w przedsiębiorstwach średniej wielkości został zarzucony przez francuskie kierownictwo. "Zadecydowało lepsze przystosowanie JD Edwards do potrzeb przedsiębiorstw średniej wielkości i łatwiejsze posługiwanie się systemem przez użytkowników" - twierdzi Patricia Findling, kierująca projektem wdrożenia systemu zintegrowanego w Lafarge Polska. Firma nie zaufała najnowszej wersji JD Edwards, nazywanej OneWorld, decydując się na instalację starszej, ale sprawdzonej.

Najpierw fuzja

Celem dla Lafarge jest dokładniejsze poznanie własnych kosztów, a wdrożenie systemu finansowego musi zakończyć się w 1999 r. Używane przez firmę systemy nie spełniają bowiem wymogów zgodności z kryteriami roku 2000. Fakt ten sprawia, że uwaga informatyków od dwóch miesięcy koncentruje się na przygotowaniu implementacji oprogramowania finansowego. Będzie ono używane także do tworzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych dla potrzeb centrali korporacji we Francji.

Konfiguracja aplikacji JD Edwards potrwa od stycznia do marca 1999 r., natomiast rozpoczęcie wdrożenia przewidziano na połowę przyszłego roku. Kolejnym etapem projektu będzie wdrożenie elementów logistycznych. Nie zakończy się on jednak przed rokiem 2000. Opóźnienie we wdrażaniu komponentów logistycznych wiąże się bezpośrednio z fuzją trzech dotychczas niezależnych polskich cementowni, planowaną na początek 1999 r. Prace nad połączeniem systemów informatycznych poszczególnych zakładów zakończą się jeszcze w tym roku. "Chcemy przeprowadzić fuzję bazując na dotychczasowych systemach, a dopiero później wdrożyć nowe oprogramowanie" - mówi Patricia Findling. Takie postępowanie ma ograniczyć negatywną reakcję pracowników na zmiany zachodzące w cementowniach Lafarge.

Własne rozwiązania

Podobnie jak niektóre inne koncerny międzynarodowe, Lafarge nie zamierza w najbliższym czasie zastosować modułu produkcyjnego systemu JD Edwards. Zadanie wspomagania planowania i sterowania produkcją spełnia przeznaczona dla firmy aplikacja Maximo. Zakres działania JD Edwards ogranicza także istnienie innych wewnętrznych aplikacji, w tym m.in. oprogramowania Hyperion i CORP (Cement Operational Reporting Project), wspierającego analizy wskaźników produkcyjnych i finansowych. "Jednym z największych wyzwań tego projektu będzie stworzenie odpowiednich interfejsów do innych systemów użytkowanych w firmie w zakresie sprzedaży, zaopatrzenia materiałowego i płac" - ocenia Ryszard Starczewski, dyrektor ds. informatyki w Lafarge Polska.

Wdrożenie systemu JD Edwards w Lafarge Polska poprzedza budowa sieci rozległej. Łącze klasy Frame Relay, oparte na sieci pakietowej Pol-pak-T, osiąga przepustowość 64 Kb/s. "Zamierzamy w ten sposób połączyć z centralą wszystkie nasze cementownie, a w przyszłości najprawdopodobniej również i inne zakłady" - mówi Ryszard Starczewski. Firma zainstalowała także oprogramowanie Lotus Notes. W tym przypadku pilotażowe wdrożenie, poza centralą, odbywa się w cementowni "Kujawy" niedaleko Bydgoszczy.

Zmiany w informatyce Lafarge Polska, spowodowane wdrożeniem systemu zintegrowanego

System Wdrożenie oprogramowania JD Edwards

Platforma sprzętowa Kupienie dodatkowego serwera AS/400

Platforma systemowa Przejście z instalowanego na stacjach roboczych Windows 95 na Windows NT 4.0

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200