Rok 2000 zadziałał

Zdaniem przedstawicieli Krajowej Izby Rozliczeniowej, jej systemy i aplikacje, wykorzystywane przez banki do rozliczeń międzybankowych, są przystosowane do nadejścia nowego tysiąclecia.

Zdaniem przedstawicieli Krajowej Izby Rozliczeniowej, jej systemy i aplikacje, wykorzystywane przez banki do rozliczeń międzybankowych, są przystosowane do nadejścia nowego tysiąclecia.

Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) wspólnie z 31 bankami przeprowadziła dwudniowy test, mający na celu sprawdzenie przygotowania systemów Sybir i Elixir do pracy po 31 grudnia 1999 r. Nie brały w nim jednak udziału dwa największe polskie banki - PKO BP i Pekao SA. Ten ostatni absencję tłumaczył pracami związanymi z połączeniem banków wchodzących w skład Grupy Pekao SA.

Naturalne przejście

W opracowanym scenariuszu testu starano się zachować jak najbardziej naturalne warunki - twierdzą przedstawiciele KIR. W ciągu weekendu 21-22 listopada br. przeprowadzono cztery sesje rozliczeniowe odbywające się, w założeniu, ostatniego dnia 1999 r. i pierwszego 2000 r. Do testu wytypowano 80 oddziałów banków.

"Naszym zdaniem banki, które wzięły udział w teście, nie będą miały problemu ze wzajemnym rozliczaniem się w roku 2000. Nie znaczy to oczywiście, że każdy z nich uporał się już z tym problemem w przypadku swoich systemów. Sprawdzaliśmy jedynie interfejs komunikacyjny, za pośrednictwem którego porozumiewamy się z bankami" - mówi Zygmunt Szafrański, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. "Z punktu widzenia polskiego systemu bankowego ważniejsze jest zapewnienie sprawnej obsługi klientów po 31 stycznia 1999 r." - dodaje. Narodowy Bank Polski i Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego wyznaczył połowę 1999 r., jako ostateczny termin przystosowania systemów informatycznych polskich banków do nadejścia nowego tysiąclecia.

Nadzwyczajne korzyści

Krajowa Izba Rozliczeniowa sprawdziła pod kątem zgodności z rokiem 2000 sprzęt i aplikacje pracujące na jej terenie oraz podsystemy dostarczane przez KIR bankom (Elixir-O, Sybir-O i Sybir-W). Skontrolowano również rozwiązania kryptograficzne RG 712 i RG 722. "W teście nie brały udziału jedynie fragmenty systemu rozliczeń międzybankowych Telbanku, poczta x.400 i system Sorb-Net Narodowego Banku Polskiego" - twierdzą przedstawiciele KIR.

Podczas dwudniowego testu pojawiły się jedynie drobne usterki nie mające wpływu na proces i wynik przetwarzania transakcji w wykorzystywanych systemach. "W naszym przypadku test pozwolił wykryć kilka drobnych błędów w systemach mających styczność z KIR-em. Dotyczyło to głównie wczytywania informacji otrzymywanej z Biur Regionalnych Izby Rozliczeniowej" - mówi Krzysztof Krauze, zajmujący się problemem roku 2000 w Wielkopolskim Banku Kredytowym SA. W przypadku Kredyt Bank PBI SA błąd spowodowały komputery, na których zainstalowano system Krajowej Izby Rozliczeniowej. "Z oprogramowaniem nie mieliśmy problemów" - stwierdzają przedstawiciele departamentu informatyki banku.

Testy wewnętrzne

Przed zorganizowaniem ogólnopolskiego testu Krajowa Izba Rozliczeniowa przetestowała stosowane przez siebie aplikacje, sprzęt i systemy. "W przypadku oprogramowania nie było praktycznie problemów. Od początku było ono projektowane z myślą o czterocyfrowym zapisie daty" - twierdzą przedstawiciele KIR. W lipcu i wrześniu br. banki otrzymały poprawione wersje systemów Elixir i Sybir.

"Przeprowadziliśmy cztery testy wewnętrzne, zanim zdecydowaliśmy się przebadać nasze systemy pod kątem zgodności z rokiem 2000 wraz z polskimi bankami" - mówi Zygmunt Szafrański. "Zakładaliśmy przeprowadzenie pierwszego testu już w listopadzie, jednak zgłosiło się wtedy zbyt mało banków. Nadal największe nie wzięły udziału w teście" - dodaje.

Prawdopodobnie w marcu lub kwietniu 1999 r. KIR, podobnie jak zrobiła to organizacja SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), uruchomi specjalny serwer, dzięki któremu banki będą mogły testować swoje systemy. "Naszym zdaniem skuteczniejsze są jednak testy przeprowadzane w tym samym środowisku, w którym pracuje się na co dzień" - twierdzi Zygmunt Szafrański.

2000 rokiem przestępnym

Kolejny test zostanie przeprowadzony najprawdopodobniej w marcu 1999 r. "Mamy nadzieję, że w przyszłorocznym teście weźmie już udział większość polskich 72 banków. Zamierzamy skontrolować wtedy nasze systemy także pod względem przystosowania ich do faktu, że rok 2000 będzie rokiem przestępnym. O tym mogło zapomnieć wielu programistów i projektantów systemów" - mówi Zygmunt Szafrański.

Międzynarodowe instytucje finansowe a rok 2000

W kwietniu br. Visa International zakończyła testy zgodności z rokiem 2000 w PolCard i Centrum Kart oraz Czeków Pekao SA, firmach zajmujących się rozliczaniem transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Przedstawiciele polskiego biura Visy zapewniają, że w Polsce można już stosować karty płatnicze z datą ważności kończącą się w następnym tysiącleciu.

Międzynarodowa organizacja bankowa SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), która zajmuje się m.in. pośredniczeniem w rozliczaniu międzynarodowych transakcji bankowych, na początku tego roku wysłała do wszystkich swoich członków instrukcje dotyczące przetestowania ich systemów pod względem zgodności z czterocyfrowym formatem zapisu danych. Ostateczny termin, do którego mają oni przesłać informację o wynikach testów, to lipiec 1999 r.

Lista banków uczestniczących w teście Krajowej Izby Rozliczeniowej

1. Narodowy Bank Polski

2. Bank Handlowy w Warszawie

3. Bank Śląski w Katowicach

4. Bank Przemysłowo-Handlowy

5. Wielkopolski Bank Kredytowy

6. Powszechny Bank Kredytowy

7. Bank Zachodni

8. Bank Rozwoju Eksportu

9. BIG Bank Gdański w Warszawie

10. Prosper-Bank

11. Bank Pocztowy

12. Bank Energetyki w Radomiu

13. Kredyt Bank PBI

14. Bank Przemysłowy w Łodzi

15. LG Petro Bank

16. Górnośląski Bank Gospodarczy w Katowicach

17. Gospodarczy Bank Wielkopolski w Poznaniu

18. Bank Wschodni

19. Bank Częstochowa

20. Invest-Bank

21. Cuprum-Bank w Lublinie

22. Pierwszy Komercyjny Bank

23. Bank Współpracy Regionalnej

24. Bank Podlaski

25. Credit Lyonnais Bank (Polska)

26. ING Bank Warsaw

27. Citibank (Poland) w Warszawie

28. Societe General w Warszawie

29. BNP-Dresdner Bank (Polska)

30. RaboBank Polska

31. Bank of America (Polska)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200