Narodziny drugiej Javy

Sun wprowadził do sprzedaży technologię Java 2, znaną dotąd jako Java Development Kit 1.2.

Sun wprowadził do sprzedaży technologię Java 2, znaną dotąd jako Java Development Kit 1.2.

W czwartą rocznicę powstania języka Java Sun Microsystems udostępnił zestaw narzędziowy Java Development Kit 1.2 (JDK 1.2), oficjalnie nazwany w dniu premiery Java 2. Według Suna, zestaw został na tyle gruntownie przebudowany, że pozwala tworzyć nie tylko proste aplety, lecz także duże aplikacje. "Java 2 to podstawa do budowy kompletnych rozwiązań dla przedsiębiorstw" - przekonywał podczas nowojorskiej premiery Larry Abrahams, dyrektor odpowiedzialny za Javę w firmie Sun. Niepokojąca może być jednak informacja, że podczas testów Suna okazało się, iż niektóre programy oparte na JDK 1.1 nie będą działać poprawnie przy wykorzystaniu wersji 1.2.

Szybciej i bezpieczniej

Usprawnienia wprowadzone w Java 2 mają spowodować, że aplikacje będą działać szybciej. Poprawiono m.in. mechanizmy zarządzania pamięcią. Porządkowanie pamięci ma nie powodować przestojów w pracy aplikacji. Według Suna, wprowadzono wewnętrzny mechanizm synchronizacji wątków i kompilator JIT.

W Javie 2 Sun wreszcie zdefiniował zbiór klas, które stanowią jądro Javy. Są to niezbędne elementy, które muszą występować na każdej platformie zgodnej z Javą - od kart inteligentnych po komputery mainframe. Jednocześnie liczba funkcji API wzrosła do 1600.

Nowe elementy Swingu, komponentu JavaBeans odpowiadającego za interfejs graficzny, pozwalają na tworzenie przenośnego interfejsu niezależnego od platformy. Aplikacje napisane w JDK 1.2 będą tak samo wyglądać np. na Solarisie i Windows NT. Co więcej, Sun zapewnia, że jest możliwe, aby aplikacje wyglądały tak samo nawet na platformach bez wbudowanego interfejsu graficznego.

Wielu programistów zapewne z radością przyjmie informację, że w Javie 2 zdefiniowano sposób, w jaki można drukować spod aplikacji w Javie. Java Foundation Classes zawierają obsługę wielu typów czcionek. Wymienione cechy powodują, że łatwiej będzie tworzyć aplikacje, posługując się wyłącznie Javą.

Java 2 zawiera nowe mechanizmy ochrony. Można ograniczyć dostęp na poziomie użytkownika, grup, a nawet określić prawa do wykonania konkretnych komponentów czy usług API. W Javie 2 rozszerzono możliwości zarządzania kluczami prywatnymi i publicznymi.

Łatwiej integrować

Sun zadbał tym razem o rozszerzenia pozwalające integrować programy napisane w Javie z innymi, stosowanymi w przedsiębiorstwie. Oprócz udoskonalonego JNI (Java Native Interface), wprowadzono specjalny interfejs do zdalnego wywoływania metod (RMI), a także obsługę obiektów CORBA.

Java 2 obsługuje Internet Inter ORB Protocol i CORBA Interface Definition Language. Programiści tworzący obiekty CORBA w C++ będą mogli więc współpracować z programistami korzystającymi z Javy. Rozszerzono interfejs JDBC. W wersji 2.0 ma on skuteczniej łączyć zapytania SQL z technologią obiektową Javy.

Bodajże największe ułatwienie w Javie 2 to wprowadzenie Java Extension Frameworks. Użytkownicy aplikacji napisanych w Javie będą mogli z łatwością zbliżoną do dołączania kolejnych dodatków plug in, znanych z przeglądarek internetowych, instalować rozszerzenia maszyny wirtualnej lub dodatkowe biblioteki. Dotychczas te zmiany praktycznie wymuszały reinstalację maszyny wirtualnej.

Niektóre zmiany w Java 2
  • wzbogacone API 2D

  • wsparcie dla Internet Inter-ORB Protocol i CORBA Interface Definition Language

  • rozszerzony interfejs JDBC 2.0

  • nowe interfejsy usprawniające proces tworzenia aplikacji: Java Virtual Machine Debugger Interface i Java Virtual Machine Profiler Interface

  • rozszerzenia Java Extension Frameworks

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200