Dane z procesu produkcji

Trzy wyższe uczelnie techniczne - politechniki: Warszawska, Wrocławska i Śląska - uruchomią edukacyjne instalacje systemu wspomagania zarządzania klasy ERP.

Trzy wyższe uczelnie techniczne - politechniki: Warszawska, Wrocławska i Śląska - uruchomią edukacyjne instalacje systemu wspomagania zarządzania klasy ERP.

Spotkanie wykładowców Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej i Śląskiej jest początkiem współpracy i wymiany doświadczeń na tematy związane z bezpośrednią eksploatacją systemów ERP oraz stworzeniem odpowiednich programów dydaktycznych. Tego rodzaju kooperacja jest wciąż zjawiskiem rzadkim w polskim szkolnictwie wyższym - twierdzą uczestnicy spotkania, które odbyło się w Warszawie w pierwszych dniach grudnia.

Wspomaganie produkcji

Wspomniane uczelnie otrzymają system ERP, a w jego ramach moduły finansowo-księgowe, kontrolingu, obsługi produkcji, sprzedaży i dystrybucji oraz zarządzania jakością. Identyczne instalacje będą jednak wykorzystywane w charakterystyczny sposób dla każdej uczelni.

Politechnika Warszawska zamierza zwrócić uwagę przede wszystkim na zarządzanie produkcją, sterowanie procesami wytwarzania, a także współpracę aplikacji ERP z oprogramowaniem przeznaczonym do maszyn i urządzeń pracujących w zakładach przemysłowych. "Uważamy, że wiedza na temat zasilania systemów zintegrowanych dla przedsiębiorstw danymi z urządzeń produkcyjnych i wykorzystania ERP w sterowaniu produkcją jest w Polsce niewystarczająca" - mówi prof. dr hab. Maciej Szafarczyk z Politechniki Warszawskiej. Uczelnia zamierza wypełnić tę lukę, zwracając szczególną uwagę na nauczanie praktycznego posługiwania się modułami wspomagającymi produkcję.

Innymi programami naukowymi, w których politechnika zamierza wykorzystywać system, są m.in. nauczanie metodyki modelowania procesów biznesowych i możliwość stosowania aplikacji ERP w przedsiębiorstwach rolniczych. Program nauczania obejmie początkowo jedynie studentów studiów podyplomowych. Docelowo dostęp do kształcenia uzyskają wszyscy studenci Politechniki Warszawskiej. Inne zastosowanie systemu wspomagania zarządzania planuje dr inż. Anna Kijewska z Politechniki Śląskiej. Wydział górnictwa i geologii będzie wykorzystywał system w dydaktyce studentów o specjalności organizacja i ekonomika.

Wirtualna współpraca

We wszystkich trzech politechnikach pierwsze wykłady będą przeprowadzone w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego. Początkowo pracownicy naukowi poznają system wspólnie z pierwszymi studentami, głównie autorami prac doktorskich i magisterskich.

Przedstawiciele politechnik z Wrocławia i Warszawy planują w przyszłości zacieśnić współpracę, łącząc swoje systemy w "wirtualne przedsiębiorstwo". Konkretne decyzje zapadną nie wcześniej niż za pół roku.

Wersje edukacyjne systemu MFG/PRO dostarczył trzem politechnikom polski oddział QAD.

Dla COMPUTERWORLD komentuje

W Polsce jest mało specjalistów, znających się na modułach produkcyjnych systemów klasy ERP. Istnienie tej luki można jednak uznać za zupełnie naturalne, zważywszy że polskie firmy przejawiają zainteresowanie aplikacjami wspomagającymi zarządzanie dopiero od kilku lat, a wdrożenia zaczynają się najczęściej od komponentów finansowo-księgowych.

Nawet jeżeli wdraża się logistyczną część systemu, są to najczęściej elementy gospodarki materiałowej, zaopatrzenia i obsługi sprzedaży. Potrzeba większej liczby zakończonych wdrożeń, aby specjaliści nabrali doświadczenia.

Sytuacja może się zmienić za ok. 3 lata, a jedną z pierwszych gałęzi, gdzie moduły planowania produkcji rozpowszechnią się najwcześniej, będzie przemysł maszynowy. Niezależnie od zdobywania przez polskie firmy doświadczenia, specjalistów od modułów produkcyjnych będzie zawsze mniej niż osób znających aplikacje finansowe.

Jerzy Żywicki, dyrektor zakładu informatyki ABB Zamech

Edukacyjne wdrożenia systemów ERP

Politechnika Śląska

Politechnika Wrocławska

Politechnika Warszawska

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Poznańska

Akademia Górniczo-Hutnicza

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Gdański

Akademia Ekonomiczna w Krakowie

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

Wyższa Szkoła Zarządzania i Marketingu we Wrocławiu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200