Duże systemy

Katowicki Spin zamierza rozwijać działalność w zakresie projektowania systemów na platformy komputerów typu mainframe.

Katowicki Spin zamierza rozwijać działalność w zakresie projektowania systemów na platformy komputerów typu mainframe.

"Przyszłość informatyki zależy - naszym zdaniem - od dużych maszyn, takich jak komputery mainframe. Dlatego wiążemy z tym naszą przyszłość" - twierdzi Andrzej Musioł, prezes firmy Spin z Katowic, specjalizującej się w realizacji projektów na platformach IBM AS/400 i S/390. "Profil naszej działalności wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Bez tego praca analityka jest niemożliwa. Chętnie zatrudniamy osoby z 20-letnim stażem. Oczywiście, ponosimy wyższe koszty na inwestowanie w wiedzę, ale działając na bardziej wymagającym rynku ograniczamy konkurencję" - dodaje. Spin założyli informatycy, posiadający doświadczenie właś-nie w pracy na komputerach typu mainframe. "Poprzez gromadzenie doświadczeń z realizowanych projektów zamierzamy stworzyć centrum kompetencyjne i sprzedawać wiedzę jako produkt" - mówi Andrzej Musioł, prezes Spinu.

Dwie branże

Główne grupy odbiorców produktów firmy Spin to: jednostki służby zdrowia i Telekomunikacja Polska SA (TP SA). W 1987 r. Spin wygrał niewielki przetarg na wdrożenie systemu bilingowego w Krakowie. Obecnie ponad połowa (ok. 4 mln) abonentów TP SA została objęta Systemem Ewidencji i Rozliczania Abonentów Serat, zaprojektowanym przez Spin. Pracuje on na komputerze typu mainframe IBM S/390. Trwają prace nad jego drugą wersją, która zostanie wdrożona w I kwartale 1999 r. Serat-2 ma umożliwić analizę kosztów i ich obniżenie oraz pełną obsługę wszystkich usług świadczonych przez TP SA.

Spin stworzył zintegrowany system wspomagania zarządzania w 18 stacjach krwiodawstwa w całej Polsce oraz system Bank Krwi obsługujący Wojewódzkie Stacje Krwiodawstwa w zakresie ewidencji dawców i gospodarki krwią oraz preparatami krwiopochodnymi. "Stacja krwiodawstwa to organizm o niewyobrażalnym stopniu złożoności. Sprawę komplikuje również konieczność przechowywania krwi przez krótki okres. W stacjach nie ma jednak ani jednego informatyka, administrujemy nimi zdalnie" - mówi Andrzej Musioł.

Dla szpitali

Spin jest obecnie w trakcie tworzenia nowego systemu, wychodząc naprzeciw reformie służby zdrowia i konieczności opracowania aplikacji umożliwiającej szpitalom analizę kosztów leczenia wymaganą przez kasy chorych. System będzie umożliwiał również gromadzenie wiedzy i zacieśnianie współpracy między zespołami lekarzy, poprzez tworzenie ogólnie dostępnej historii choroby i badania retrospektywne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200