Intel ośmioprocesorowy

Na targach Comdex odbędą się premiery 8-procesorowych serwerów Intela, opartych na procesorach Xeon.

Na targach Comdex odbędą się premiery 8-procesorowych serwerów Intela, opartych na procesorach Xeon.

Mimo że serwery oparte na technologii Intela wyposażone w osiem procesorów nie będą dostępne w sprzedaży wcześniej niż na początku 1999 r., producenci już teraz prezentują je potencjalnym użytkownikom. Podstawą nowych maszyn ma być układ Profusion, opracowany wspólnie przez Intela i Compaqa. Oprócz umożliwienia obsługi do ośmiu procesorów Xeon, nowy chipset pozwoli także na zainstalowanie w serwerach 66 MHz szyny PCI i technologii HotPlug PCI pozwalającej na wymianę kart rozszerzeń bez konieczności wyłączania serwera.

Pierwszym serwerem wykorzystującym Profusion będzie ośmioprocesorowy ProLiant 7000 Compaqa. Dostarczany będzie zarówno w wersji wolno stojącej, jak i przeznaczonej do instalacji w szafach przemysłowych. O połowę mniejszy, ale za to równie wydajny ma być NetServer LH4 Hewlett-Packarda. Firma ta zamierza także zaprezentować na targach Comdex '98 odnowioną wersję serwera LXr 8000. Obecnie jest on sprzedawany wyłącznie w konfiguracjach z czterema układami.

Serwery oparte na procesorach Xeon i nowym zestawie układów Intela oferują znacznie większą skalowalność niż dostępne obecnie na rynku rozwiązania z procesorami Pentium II. Teoretycznie procesory Xeon mogą adresować do 64 GB pamięci. W praktyce nowy chipset nie potrafi jednak obsłużyć więcej niż 8 GB RAM.

Klienci wymagający szczególnie dużej wydajności od platformy Intela mogą wybrać alternatywę w postaci serwerów opartych na architekturze NUMA (Non Uniform Memory Access). Produkty, które mają wkrótce wprowadzić na rynek Data General i Sequent, umożliwią współpracę nawet do 64 procesorów Xeon w ramach jednego serwera i będą obsługiwać 64 GB RAM. Ich cena będzie jednak zdecydowanie wyższa niż standardowych serwerów 8-procesorowych. Przykładowo, 4-procesorowy Aviion AV 25000 firmy Data General wyposażony w 1 GB RAM ma kosztować ok. 80 tys. USD. Podobny serwer LH4 Hewlett-Packarda będzie można kupić już za ok. 30 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200