Dorosła baza

W tym tygodniu na rynek wejdzie nowa wersja bazy danych Microsoft SQL Server. Dzięki wielu modyfikacjom produkt może zdobyć uznanie także wśród użytkowników korporacyjnych

W tym tygodniu na rynek wejdzie nowa wersja bazy danych Microsoft SQL Server. Dzięki wielu modyfikacjom produkt może zdobyć uznanie także wśród użytkowników korporacyjnych.

Prawdopodobnie nowy produkt Microsoftu, SQL Server 7.0, którego długo oczekiwana i kilka razy przekładana premiera odbędzie się w połowie listopada, odniesie sukces. Zdaniem analityków, serwer Microsoftu zmieni układ sił na rynku producentów baz danych dla odbiorców korporacyjnych. Polscy użytkownicy, którzy pracowali przez ostatnie miesiące z kolejnymi wersjami beta serwera bazy danych, oceniają pozytywnie nowy produkt Microsoftu.

Pozytywne reakcje

Z decyzją o migracji do nowej wersji SQL Servera użytkownicy chcą jednak poczekać kilka miesięcy, co najmniej do ukazania się pierwszego pakietu serwisowego. Na razie powstało kilka próbnych instalacji, m.in. w internetowym Optimus Net, w Polkomtelu SA oraz u partnerów handlowych Microsoftu. Server SQL 7.0 wykorzystuje także internetowa baza danych z informacjami turystycznymi o województwie jeleniogórskim, opracowanymi przez Systemy Komputerowe Główka z Jeleniej Góry.

Użytkownicy, którzy zetknęli się już z nową wersją serwera Microsoftu, zwracają uwagę przede wszystkim na zwiększenie liczby parametrów i wprowadzenie dynamicznej alokacji pamięci, dzięki czemu nie trzeba już z góry rezerwować pamięci dyskowej dla tworzonej właśnie bazy. Za istotną zaletę uważają również ścisłą integrację z Internetem, która pozwala na dostęp do jej zasobów z poziomu przeglądarki. Cieszy ich również fakt, że Microsoft ułatwił także replikację danych i automatyczne tworzenie statycznych stron WWW.

"W naszym systemie, składającym się z centralnej bazy danych zainstalowanej w Jeleniej Górze i osadzonych w poszczególnych gminach jej 16 replik, aktualizowanych każdej nocy, pojawiły się problemy z kopiami zapasowymi bazy centralnej" - mówi Roman Bronowski z firmy Systemy Komputerowe Główka. "Dzięki zastosowaniu SQL 7 centralna baza danych mogła zostać automatycznie zreplikowana w ciągu kilku godzin na podstawie kopii zapisanych na serwerach gminnych" - dodaje.

Zastrzeżenia użytkowników wobec udostępnionej im wersji beta systemu dotyczą przede wszystkim stabilności, a także sposobu ukrycia większości funkcji, uniemożliwiającego samodzielną optymalizację bazy.

Umiarkowane wsparcie

W najbliższych dniach na rynek wejdzie kilka produktów polskich partnerów Microsoftu opartych na MS SQL 7.0, m.in. pakiet Symfonia firmy Altkom Matrix, aplikacje firm Soft-Lab, Compact Disc Novelty (CDN) i Logotec Engineering. Nad produktami wykorzystującymi nową bazę danych Microsoftu pracują także firmy Sagra, która chce zbudować oparty na SQL 7.0 system informacji geograficznej (GIS), oraz Systemy Komputerowe Główka. Ta ostatnia planuje wykorzystać produkt Microsoftu do budowy ogólnopolskiej bazy informacji turystycznej dla Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.

Poważny postęp

Poprzednie wersje SQL Server były używane głównie do zastosowań pomocniczych. W Polsce stosowane są m.in. w Pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku, gdzie serwer zarządza oddziałowymi bazami danych, replikowanymi z centralnej bazy pracującej na AS/400. Wykorzystywany jest również w systemach informowania kierownictwa typu MIS i systemie masowego przetwarzania transakcji. Z serwera SQL Microsoftu korzysta również Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel, gdzie używany jest on - oprócz strategicznej platformy Sybase i produktów Oracle - jako baza do rejestracji centralnego logu zdarzeń i systemów zarządzających zasobami sieci. Bazy danych Microsoft SQL Server, w specjalnej wersji do wizualizacji procesów produkcyjnych firmy WonderWare, wykorzystywane są w kilku zakładach przemysłowych, m.in. Hucie Łaziska i Fabryce Osłonek Białkowych Fabios.

Baza od nowa

Podstawową barierą, która zniechęcała do korzystania ze starszych wersji serwerów SQL Microsoftu, była niska skalowalność. Użytkownicy twierdzą, że problem stanowiły także ograniczenia dotyczące obsługi zapytań.

W SQL Server 7.0, który ma pomóc Microsoftowi zdobyć rynek baz danych dla odbiorców korporacyjnych, zmieniono prawie wszystko. Pakiet wyposażono w serwer OLAP znany jako Plato, który ma być wykorzystywany do budowy systemów wspomagających podejmowanie decyzji. Znacząco uproszczono administrację systemem, ulepszono mechanizmy obsługi zapytań. Z 16 do 256 wzrosła liczba tabel obsługiwanych w zapytaniu. Do 1024 wzrosła liczba kolumn w tabeli, do 8K rozszerzono pola tekstowe w tabelach. Serwer zawiera narzędzie do wizualizacji zapytań. Zwiększono skalowalność bazy, która będzie teraz współpracować zarówno z Windows NT, jak i Windows 95 i 98. SQL Server 7.0 ma pracować na komputerach wykorzystujących do 8 procesorów i w klastrach do dwóch serwerów.

Kurtyna w górę Rozmowa z Dougiem Lelandem, dyrektorem ds. serwera SQL w Microsofcie.

Czy Microsoft planuje wykorzystanie Javy w SQL Server?

Java to doskonały język programowania. Programiści mogą używać Javy czy C++ do budowy komponentów, współpracujących z naszym Microsoft Transaction Server (MTS). Za pośrednictwem MTS aplikacje mogą być zintegrowane z MS SQL 7.0.

Jeśli zaś chodzi o włączenie Javy do motoru bazy danych, to mamy inną strategię niż Oracle... Takie narzędzia programistyczne, jak Oracle PL-SQL czy Microsoft Transact-SQL, zna ograniczona liczba programistów. Nie możemy skupiać się na jednym języku programowania czy narzędziu programistycznym. Proponujemy rozwiązania w dużej mierze niezależne od poszczególnych języków, tak aby programiści mogli używać narzędzi, które dobrze znają.

Czy planowane są akcje promocyjne dla klientów, którzy zdecydują się na migrację z baz danych innych producentów?

Tak, w 32 miastach na całym świecie wprowadziliśmy już program dla użytkowników produktów Sybase'a [początkowo Microsoft i Sybase wspólnie pracowały nad SQL Server - przyp. red.]. W ciągu najbliższego miesiąca wprowadzimy wiele promocji dla partnerów handlowych innych producentów baz danych.

Bill Gates zapowiedział ostatnio, że w przyszłości funkcje bazy danych zostaną wbudowane w system operacyjny Windows, a MS SQL stanie się podstawą systemu plików w oprogramowaniu Microsoftu. Co to właściwie oznacza?

Nie chodziło bynajmniej o to, że SQL Server zostanie wbudowany w system operacyjny. W istocie Bill Gates miał na myśli, że potrzebny jest system plików, który będzie lepiej zarządzał danymi strukturalnymi i zapewni szybszy dostęp do danych - wszystko to, co jest już dobrze rozwiązane we współczesnych bazach danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200