Bez lania wody

Aqua SA zamierza dokonać integracji modułów środków trwałych systemu wspomagania zarządzania klasy ERP i systemu informacji geograficznej GIS.

Aqua SA zamierza dokonać integracji modułów środków trwałych systemu wspomagania zarządzania klasy ERP i systemu informacji geograficznej GIS.

Sprywatyzowane niedawno miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe Aqua SA z Bielska-Białej wykonało studium wykonalności szeroko pojętej reformy organizacyjnej. Dzięki dobrym perspektywom rozwoju nowa spółka otrzymała pożyczkę Banku Światowego z przeznaczeniem m.in. na reorganizację własnych procesów oraz wdrożenie nowoczesnego systemu wspomagającego zarządzanie. "Jesteśmy przekonani, że o przyznaniu nam kredytu zadecydowała jasno określona strategia i możliwości dokonywania zmian" - mówi Jacek Purzycki, szef działu informatyki w Aqua SA.

Mapa środków trwałych

Aqua wybierała system zintegrowany spośród trzech ofert, które złożyli firmie IFS, Computron i SAP. Zdecydowano się na wdrożenie R/3 i równolegle systemu informacji geograficznej (GIS) ArchInfo amerykańskiej ESRI. Instalacja w bielskim zakładzie wodociągowym to pierwsze wdrożenie SAP w przedsiębiorstwie użyteczności publicznej w Polsce. ArchInfo ma pozwolić na dokładne i szybkie lokalizowanie awarii sieci wodociągowej oraz znacząco usprawnić planowanie inwestycji. Zadaniem aplikacji GIS będzie podawanie informacji o istniejącej już w danym rejonie infrastrukturze innego typu (np. kablami elektrycznymi), sąsiadującej z rozbudowywanym wodociągiem.

Zdaniem przedstawicieli spółki z Bielska-Białej, system będzie działać jeszcze sprawniej, gdy wszystkie najważniejsze firmy mające na terenie miasta podobne sieci również zainwestują w systemy GIS. Na razie zakupiły je Aqua i bielski urząd miejski, który jest właścicielem informacji o uzbrojeniu terenu w Bielsku-Białej. System GIS zamierza nabyć także Telekomunikacja Polska SA.

W systemie GIS możliwy będzie przegląd skanowanych wcześniej i prezentowanych w postaci wektorowej map geodezyjnych, a w konsekwencji, uzyskiwanie informacji o stanie i dokładnym położeniu pojedynczych elementów infrastruktury. "Zależy nam na ścisłym powiązaniu informacji znajdujących się w bazach danych dotyczących naszych środków trwałych z informacją o ich geograficznym rozlokowaniu" - mówi Jacek Purzycki. Przeglądanie map umożliwia aplikacja ArchView, a producent systemu ArchInfo ma gotowe interfejsy do modułów zarządzania remontami i gospodarki materiałowej systemu SAP R/3. W przygotowaniu są podobne interfejsy do modułu zarządzania środkami trwałymi.

Nowy moduł

Wdrożenie SAP R/3 rozpoczyna się tradycyjnie od modułów finansowych i komponentu wspomagającego zarządzanie środkami trwałymi. Podczas trwania prac konfiguracyjnych i modelowania, najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku, rozpocznie się wdrożenie innych zakupionych i zawartych w podpisanym pod koniec października br. kontrakcie modułów (zarządzania projektami, gospodarki materiałowej i zarządzania remontami). Wszystkie wymienione moduły zaczną działać 1 stycznia 2000 r.

Aqua planuje zakup dwóch serwerów na potrzeby systemu R/3 i trzeciego, jako platformy do oprogramowania ArchInfo i ArchView. Jeden z komputerów dla aplikacji ERP będzie wykorzystywany jako serwer produkcyjny, a drugi jako testowo-szkoleniowy. Nie zapadła jeszcze decyzja, jaki dostawca sprzętu zostanie wybrany.

Trwają negocjacje z firmami IBM, Compaq, Sun i Siemens. Otwarta pozostaje także kwestia ewentualnego zakupu innych modułów systemu SAP R/3. Firma rozważać będzie wdrożenie modułów wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi i przepływem gotówki. Przede wszystkim jednak Aqua jest zainteresowana rozwiązaniem branżowym dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Traktowane w oficjalnej terminologii SAP jako oddzielny moduł systemu - IS-Utilities, nie jest jeszcze dostępne na polskim rynku. Wdrożenie poprowadzi dla bielskiej firmy gliwicki integrator INIT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200