Aktywne modelowanie firmy

IFS oferuje nową wersję systemu wspomagania zarządzania IFS Applications 99. Zamierza także zwrócić większą uwagę na usługi reorganizacji działalności przedsiębiorstw.

IFS oferuje nową wersję systemu wspomagania zarządzania IFS Applications 99. Zamierza także zwrócić większą uwagę na usługi reorganizacji działalności przedsiębiorstw.

Oficjalna polska premiera nowej wersji IFS Applications, nazwanej 99, odbędzie się na przełomie lat 1998-1999, ale już teraz polski oddział IFS rozpoczyna sprzedaż tego oprogramowania. Produkt po raz pierwszy zaprezentowano na rynku skandynawskim w połowie bieżącego roku. Obecnie trwa polonizacja oprogramowania. Producent zamierza oferować ten pakiet również klientom większym niż dotychczasowi. Szczegóły planu marketingowego nie są jeszcze ustalone, ale wiadomo że podpisanie pierwszych kontraktów spodziewane jest tuż po oficjalnej premierze oprogramowania, na początku 1999 r. Polski oddział IFS prowadzi negocjacje z potencjalnymi partnerami wdrożeniowymi, których efektów można spodziewać się za kilka tygodni.

Kierunek reengineering

Nowością w IFS Applications 99 jest Active Modeler, narzędzie służące do modelowania procesów biznesowych. Producent systemu utrzymuje, że wstępne prezentacje użycia tego modułu wywołały zainteresowanie klientów, głównie w dziedzinie definiowania za jego pomocą procesów produkcyjnych i równoległej analizy kosztów. Według przedstawicieli IFS, nowe narzędzie znajdzie zastosowanie nie tylko jako część IFS Applications, ale także jako niezależne narzędzie.

Najprawdopodobniej IFS zaoferuje, także w Polsce, szerszą gamę usług doradczych, poszerzonych właśnie dzięki wykorzystaniu Active Modeler o analizę i reengineering procesów biznesowych. Usługi te mogą, według oceny przedstawicieli IFS, stanowić wkrótce znaczny procent przychodów. Firma zamierza zatrudnić dodatkowych specjalistów w zakresie reorganizacji działalności przedsiębiorstw.

Zarządzanie jakością

IFS Applications 99 to także oferta kilku nowych modułów. Jednym z najważniejszych będzie komponent wspomagający zarządzanie jakością procesów firmy i zgodnością z odpowiednimi normami (np. serii ISO 9000). Kolejnymi innowacjami są: możliwość harmonogramowania zamówień klienta i narzędzie do opracowywania modelu dystrybucji produktów. Pojawiła się również obsługa transportu, przynajmniej w zakresie definiowania tras, zadań i ich rozliczania. W tej wersji brak jeszcze możliwości dokonywania optymalizacji tras.

W sferze produkcji na potencjalnych, przyszłych klientów IFS czekają natomiast rozwinięcia funkcjonalności w zakresie technologii i produkcji. Są to: ustalanie harmonogramów produkcji powtarzalnej (seryjnej), moduły konfiguracji produktu, projektu oraz ich rozliczanie w podziale na pojedyncze zlecenia. Dodatkowym elementem będzie możliwość śledzenia "wąskich gardeł" w technologii wytwarzania.

System na 32 bitach

IFS zmodyfikował również architekturę systemu. W wersji 99 jest to już architektura w pełni 32-bitowa. Producent zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw wymaganiom klientów dotyczących np. łączenia w jednym stanowisku możliwości korzystania z wielu elementów systemu czy szybszego uzyskiwania zaawansowanych raportów. Wiązać się to będzie zapewne ze zwiększeniem przeciętnych wymagań sprzętowych. IFS zapewnia jednak, że minimalna konfiguracja serwerów i stacji roboczych nie ulegnie zmianie w porównaniu z poprzednią wersją IFS Applications. Zwiększyć się ma natomiast liczba użytkowników, którzy jednocześnie będą mogli korzystać z systemu.

Użytkownicy IFS Applications już wkrótce będą mogli pracować w systemie, wykorzystując do tego przeglądarki WWW . Oprócz zastosowania elementów Javy, nowa wersja oprogramowania IFS współpracuje z takimi standardami technologicznymi Microsoftu, jak obiekty COM/DCOM, Microsoft Transaction Server i Microsoft Active Server Pages. Dzięki tym technologiom aplikacje IFS mają ułatwić zautomatyzowane przesyłanie dokumentów między kontrahentami. Zastosowanie nowego graficznego interfejsu użytkownika oraz połączeń przez przeglądarki internetowe ma umożliwić skuteczniejszą integrację aplikacji z pozostałym oprogramowaniem pracującym w firmie. IFS deklaruje, że nowa wersja aplikacji będzie lepiej współpracować z zewnętrznym oprogramowaniem, także działającym na innych platformach systemowych. Ułatwiona integracja ma dotyczyć produktów innych dostawców, np. systemów kadrowo-płacowych.

Podstawowe nowości IFS Applications 99
  • architektura 32-bitowa

  • ułatwienia w pracy sieciowej

  • Active Modeler

  • moduły do produkcji seryjnej

  • moduł projektowy

  • zapewnienie jakości

  • konfiguracja sprzedaży

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200