Przystanek przed Merced

Nowy procesor Xeon firmy Intel może pracować nawet w konfiguracjach ośmioprocesorowych.

Nowy procesor Xeon firmy Intel może pracować nawet w konfiguracjach ośmioprocesorowych.

Nowy procesor Intela - Pentium II Xeon - to połączenie dwóch rodzin procesorów: przeznaczonych na rynek serwerów Pentium Pro i wysoko wydajnych procesorów Pentium II, które pierwotnie miały znaleźć zastosowanie w silnych stacjach roboczych.

Pentium II Xeon 400 i 450 MHz można już kupić w serwerach dwu- i czteroprocesorowych. W I kwartale przyszłego roku mają być dostępne urządzenia wyposażone w osiem procesorów Xeon.

Procesorowy pomost

Xeon pozycjonowany jest przez Intela jako pomost między rodzinami procesorów Pentium Pro i Pentium II a 64-bitowym procesorem Merced, którego premiera zapowiadana jest na rok 2000. Sekret wydajności Xeona nie tkwi jednak wyłącznie w jego wysokiej częstotliwości, lecz przede wszystkim w dołączonej pamięci podręcznej poziomu drugiego.

Powiększ

O tym, jak ważna jest pamięć podręczna, Intel przekonał się po wprowadzeniu na rynek pierwszych procesorów Celeron, które miały być przeznaczone na rynek konsumencki, i ze względu na konieczność obniżenia kosztów produkcji nie zostały wyposażone w pamięć podręczną. Wpłynęło to jednak niekorzystnie na ich wydajność (procesor nawet przy najprostszych operacjach obliczeniowych musiał korzystać z pamięci głównej komputera, która działa znacznie wolniej niż pamięć podręczna). Spowodowało to, że Intel w kolejnych wersjach procesora wyposażył go już w małą pamięć cache.

Xeon w pierwszej wersji zawiera 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Jego kolejne wersje mają mieć 1 MB lub 2 MB pamięci cache. Wielkość pamięci podręcznej wymagana przez nowe serwery zależy w głównej mierze od tego, jakie aplikacje będą na nich pracować. Aplikacje wykonujące dużą liczbę operacji obliczeniowych, np. bazy danych, programy CAD itp., potrzebują większej pojemności pamięci podręcznej. Do wykonywania zwykłych operacji obsługi plików i drukarek pamięć cache o pojemności 512 KB powinna być wystarczająca.

Droga migracja

Migracja do procesora Xeon w serwerach zapewniających taką możliwość polega na wymianie całej płyty głównej i procesorów. Wymiana płyty głównej jest niezbędna, ponieważ procesor Xeon wymaga nowego układu sterującego. Intel dostarcza obecnie trzy takie układy: 450NX, 450NX Basic i 440 GX. Pierwsze dwa przeznaczone są do serwerów, a ostatni - do stacji roboczych. Niemniej nie wszyscy producenci korzystają z płyt głównych Intela. Czyni tak np. Compaq, który z serwerami ProLiant 7000 oferuje własne płyty główne, wyposażone w większą liczbę gniazd PCI i kilka dodatkowych rozszerzeń.

Korzyść, jaką można osiągnąć przy migracji z serwera wyposażonego w procesory Pentium II do technologii Xeon, jest przy takiej samej liczbie procesorów znikoma (wydajność wzrasta do kilkunastu procent). Jest to przedsięwzięcie nieopłacalne, biorąc pod uwagę koszt całej operacji (wymiana płyty i procesorów to koszt ok. 3-6 tys. USD). Xeon staje się opłacalny dopiero wtedy, gdy migracja wiąże się z większą liczbą procesorów (np. z dwóch na cztery) lub też przy zakupie nowego serwera. Według Hewlett-Packarda, wydajność przy przejściu z dwóch procesorów Pentium II do czterech procesorów Xeon wzrasta 2-3-krotnie.

Przyszłość

W I kwartale przyszłego roku Intel udostępni technologię, umożliwiającą połączenie do ośmiu procesorów Xeon w jednym serwerze, znaną obecnie pod kryptonimem Profusion. Firma nie przedstawi jednak bardziej rozbudowanych rozwiązań opartych na Xeonie. Proponuje zaś, by bardziej wymagający klienci stosowali rozwiązania klastrowe, wykorzystujące maszyny ośmioprocesorowe.

Kolejnym etapem rozwoju procesorów Intela będzie Merced, którego premiery należy oczekiwać w roku 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200