64-bitowe oblicze procesorów

Podczas Microprocessor Forum '98 producenci procesorów przedstawili plany rozwoju produktów na najbliższe lata. Wszyscy opowiadają się za rozwojem architektury 64-bitowej.

Podczas Microprocessor Forum '98 producenci procesorów przedstawili plany rozwoju produktów na najbliższe lata. Wszyscy opowiadają się za rozwojem architektury 64-bitowej.

Intel po raz pierwszy ujawnił plany dotyczące wprowadzenia na rynek dwóch nowych, 64-bitowych procesorów. Jak poinformowali przedstawiciele firmy, w pół roku po premierze Merceda pojawi się jednostka pod kryptonimem McKinley, taktowana zegarem 1 GHz. Pod koniec roku 2001 można oczekiwać pojawienia się procesora Madison, kolejnego układu o architekturze 64-bitowej. Wytwarzany będzie w technologii 0,13 µm, co pozwoli na poprawienie wydajności i zastosowanie zegara o wyższej częstotliwości oraz dodatkowej pamięci Level 2, zintegrowanej z procesorem. Wkrótce po przejściu na nową technologię produkcji procesorów, Intel planuje wprowadzenie na rynek pierwszej, tańszej, 64-bitowej jednostki, przeznaczonej na rynek stacji roboczych.

Naręczne i sieciowe

Przedstawiono także informacje dotyczące fizycznej charakterystyki architektury Merceda. Procesor będzie miał trójwarstwową pamięć podręczną, czyli o jedną warstwę więcej niż w przypadku 32-bitowych procesorów serii Pentium II. Zawierać będzie magistralę pochodzącą z architektury P6 wraz ze wsparciem dla systemów wieloprocesorowych.

Innym celem Intela jest produkcja procesorów przeznaczonych do komputerów naręcznych (handheld). 32-bitowe jednostki oparte są na rodzinach Pentium i i960 Intela oraz Strong-ARM, zaprojektowanej przez dział półprzewodników Digitala.

Do przełączników, routerów i koncentratorów sieciowych będzie przeznaczony procesor z rodziny i960 VH z zegarem 100 MHz. Zarówno nowe Pentium, jak i StrongARM kwalifikują się do pracy pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CE.

Kolejny PA-RISC

Mimo zaangażowania w prace nad Mercedem, własne plany związane z rozwojem jednostek centralnych zaprezentował Hewlett-Packard. Rozpoczął udział w Microprocessor Forum od podania informacji o 64-bitowym procesorze PA-8500. Układ ma 1,5 MB wewnętrznej pamięci podręcznej. Przeznaczona do wysokiej klasy stacji roboczych i serwerów jednostka ma przyspieszyć działanie aplikacji internetowych, przetwarzanie danych i obsługę programów typu CAD/CAM. Jest to równocześnie pierwszy procesor produkowany przez HP w technologii 0,25 µm, co pozwoliło na umieszczenie w nim ponad 140 mln tranzystorów. Jednostka będzie oferowana z zegarem 440 MHz dla serwerów HP 9000 klasy V i 360 MHz dla stacji roboczych klasy C.

PA-8500 klasy V pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Natomiast w styczniu 1999 r. dostępna będzie wersja dla stacji roboczych. W roku 2000 planowane jest wprowadzenie na rynek procesora PA-8600 z zegarem 560 MHz. Już 12 miesięcy później spodziewać się można premiery PA-8700, po którym pojawią się kolejne wersje - 8800 i 8900. Przedstawiciele HP zapewniają, że wszystkie produkty z serii PA-RISC są binarnie zgodne, co pozwala na pracę starszych aplikacji na nowych systemach. Dzięki współpracy z Intelem przy tworzeniu podstawy technologicznej IA-64, jaką jest EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing), aplikacje HP-UX, Windows NT i MPE/iX będą uruchamiane bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian.

Compaq, Cyrix i inni

Compaq przedstawił plany wprowadzenia do sprzedaży procesora Alpha EV7 21364, zbudowanego na bazie rdzenia jednostki 21264 i wyposażonego w 1,5 MB pamięci podręcznej Level 2. Zintegrowany system kontroli pamięci będzie obsługiwać, mającą pojawić się w przyszłym roku, nową technologię pamięci Direct Rambus DRAM. Wytwarzany w technologii 0,18 µm nowy procesor z serii Alpha będzie taktowany zegarem co najmniej 1 GHz. Szczegóły tej konstrukcji mają być opracowane do końca tego roku.

Cyrix opracowuje natomiast rdzeń x86, nazwany wstępnie Jalapeno, który ma znaleźć zastosowanie w procesorach serii M3. Zapowiadana na koniec 1999 r. jednostka będzie wyposażona w 256 KB pamięci L2 i system graficzny. American Micro Devices planuje natomiast na połowę przyszłego roku premierę 64-bitowego 200 MHz procesora K7. Będzie on wyposażony w złącze Slot A, podobne mechanicznie do intelowskiego Slot 1, wykorzystujące jednak technologię stosowaną w układach Alpha Compaqa.

Motorola zapowiada, że do końca tego roku zakończą się prace nad procesorem PowerPC serii G4, wykorzystywanym w komputerach produkowanych przez Apple. Będzie to model taktowany zegarem 400 MHz i wytwarzany w technologii 0,2 µm, zawierający 64-, 128-bitową lub stosowaną obecnie magistralę systemową 60X.

Zmiany na rynku

Z obserwacji rynku wynika, że producenci dążą do zwiększenia wydajności procesorów i obniżenia kosztów ich produkcji. Obecnie na rynku jest pięciu dostawców technologii x86. Oprócz stosowania różnych instrukcji w technologii MMX, różnego typu podejście można zauważyć również w stosunku do pamięci. Coraz większa liczba producentów stosuje bowiem zintegrowaną z procesorem pamięć poziomu 2 (Level 2). Zmienia się także konstrukcja płyt głównych i podejście do rozwiązań graficznych. Jedni integrują je z procesorem, inni zaś zmierzają w stronę osobnych jednostek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200