Testowanie akumulatorów

Oceniając notebook, należy bezwzględnie sprawdzić czas jego pracy bez zasilania zewnętrznego.

Oceniając notebook, należy bezwzględnie sprawdzić czas jego pracy bez zasilania zewnętrznego.

Do testu wytrzymałości akumulatorów w laboratorium InfoWorld Test Center zbudowano specjalne stanowisko, które pozwala na symulowanie warunków rzeczywistych.

Stanowisko to umożliwia jednoczesne testowanie czterech notebooków. Są one umieszczane w specjalnych wnękach wyposażonych w cewki elektromagnetyczne, które umożliwiają automatyczne naciskanie wybranych klawiszy na klawiaturze i symulację określonego ciągu zdarzeń. Stanowisko testowania wyposażono też w fotodiody, mierzące jaskrawość obrazów wyświetlanych na ekranie notebooka. To właśnie na podstawie jaskrawości wyświetlanych obrazów oceniane jest, kiedy akumulator wyładował się do takiego stopnia, że dalsza eksploatacja notebooka jest już niemożliwa.

ACPI - cztery stany pracy notebooka

ACPI kontroluje większość elementów wchodzących w skład notebooka, definiując cztery stany poboru mocy. Nazwano je od D0 do D3, przy czym dwa skrajne stany definiują całkowite wyłączenie elementu lub zwykłą pracę, a stany D1 i D2 określają różne stopnie ich "uśpienia".

Pracą stanowiska testowego zarządza komputer pracujący pod systemem Windows NT Server, który uruchamia wiele specjalnych aplikacji, używając do tego celu czterech cyfrowych i analogowych kart I/O. Komputer kontroluje pracę notebooków, śledząc ich zachowanie, i rejestruje wyniki.

Notebooki wykonują typowe zadania, przetwarzając dane w aplikacjach, takich jak Word i Excel. Programy skryptowe inicjują sekwencję popularnych operacji budowania dokumentów lub wyszukiwania informacji względnie zamiany jednych danych na inne. Główny komputer śledzi zachowanie się każdego z notebooków. Notebook najpierw pracuje intensywnie przez 20 min, po czym pozostaje w "uśpieniu" przez 5 min. W tym czasie dysk twardy i ekran przełączają się w stan oczekiwania (stand by). Po 5 min robot naciska odpowiedni klawisz i notebook przechodzi ze stanu "uśpienia" do zwykłej pracy.

Robot naciska klawisz notebooka co najmniej raz na sekundę. Testowany notebook wykonuje więc bez przerwy różnego rodzaje zadania realizowane w ramach systemu operacyjnego Windows, nie przechodząc w tym czasie w stan "uśpienia".

Jeśli akumulator jest nadmiernie wyładowany, obrazy wyświetlane przez notebook mają zbyt małą jaskrawość i fakt ten jest rejestrowany przez fotodiodę. Główny komputer zapisuje zarówno ogólny czas trwania testu, jak i użyteczny czas pracy notebooka (tj. czas pracy skryptu testującego notebook, nie licząc przerw wynikających ze stanu "uśpienia" systemu). Czas pracy przy zasilaniu z akumulatora był oceniany na podstawie użytecznego czasu pracy notebooka. Test uruchamiano dwa razy sprawdzając, czy wyniki nie różnią się więcej niż o 5 min. Daje to poczucie pewności, że test przeprowadzono prawidłowo.

Przed uruchomieniem testów akumulatory zostały maksymalnie doładowane. Użyteczny czas pracy notebooków nie zawiera czasu potrzebnego do uruchomienia komputera (inicjacja systemu) i czasu, w którym były one "uśpione". Właśnie dlatego podawane wartości są znacznie mniejsze od czasów określanych w specyfikacjach technicznych przez producentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200