Ostrożność i nadzieja

Użytkownicy notebooków najbardziej cenią w Windows NT stabilność pracy i wydajność.

Użytkownicy notebooków najbardziej cenią w Windows NT stabilność pracy i wydajność.

Notebooki były postrzegane jako kosztowne, luksusowe urządzenia. Obecnie są traktowane jak zwykłe komputery PC i są powszechnie używane przez osoby pracujące w terenie, często podróżujące służbowo. Jak podaje IDC (International Data Corp.), segment rynku komputerów przenośnych rozwija się bardzo szybko, przewyższając dynamikę obserwowaną na rynku serwerów i komputerów PC.

Jaki system?

Nowym wyzwaniem dla administratorów systemów informatycznych jest zapewnienie wsparcia rosnącej liczbie pracowników korzystających z komputerów przenośnych. Jedną z takich decyzji jest wybór systemu operacyjnego.

Z przeprowadzonego (w USA) sondażu wynika, że system Windows NT 4.0 nie cieszy się tam specjalną popularnością. Więcej niż jedna trzecia respondentów odpowiada, że tylko 5% eksploatowanych w ich przedsiębiorstwach notebooków pracuje pod systemem NT, który nie jest postrzegany jako oprogramowanie dla sprzętu przenośnego. Nie ma się czemu dziwić, Windows NT nie dysponuje bowiem rozwiązaniami pozwalającymi na zarządzanie poborem mocy czy instalowanie urządzeń w trybie plug-and-play.

Mimo tych braków i niedociągnięć, użytkownicy komputerów przenośnych pokładają w tym systemie spore nadzieje. Świadczą o tym wyniki sondaży - w ciągu następnych 12. miesięcy liczba notebooków pracujących pod systemem NT podwoi się. Stanie się tak głównie dlatego, gdyż przedsiębiorstwa dążą usilnie do tego, aby wszystkie komputery - w tym przenośne - pracowały z tym samym systemem operacyjnym. Wykonanie takiej operacji może trwać ok. roku.

Dlaczego NT?

Użytkownicy korzystający z komputerów przenośnych najbardziej cenią w Windows NT stabilność pracy i wydajność (65% ankietowanych). Myśl o tym, aby wszystkie komputery pracowały pod jednym systemem operacyjnym zaprząta głowę niejednemu administratorowi. Być może doczekamy się czasów, gdy Microsoft zaproponuje użytkownikom jeden, zunifikowany system - swego rodzaju uniwersalny Windows.

Czym zaś kierują się użytkownicy wybierając konkretny model notebooka? Najważniejsze czynniki to: zgodność warstwy sprzętowej urządzenia z docelowym systemem operacyjnym, czas pracy bez zasilania zewnętrznego, możliwość wykorzystania PC Card i dostępność narzędzi do zarządzania komputerem. A te właśnie funkcje są piętą achillesową systemu NT 4.0. Być może już system Windows NT 5.0 pozwoli zrealizować ideę "jeden system informatyczny - jeden system operacyjny".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200