Urabianie Exchange'a

Compaq wprowadził na rynek pakiet wzbogacający serwer Microsoft Exchange o realizację obiegu zadań i informacji.

Compaq wprowadził na rynek pakiet wzbogacający serwer Microsoft Exchange o realizację obiegu zadań i informacji.

Compaq, przejmując w pierwszej połowie br. firmę Digital, zyskał nie tylko platformę Alpha i serwis techniczny, ale także inne produkty rozwijane przez tę firmę. Jednym z nich jest Work Expeditor - pakiet, umożliwiający realizację mechanizmów pracy grupowej i obiegu dokumentów w środowisku Microsoft Exchange.

Work Expeditor, pierwotnie opracowywany przez Digitala, nigdy nie został wprowadzony przez tę firmę na rynek. Oprogramowanie testowało ok. 20 klientów Digitala, którzy zdecydowali się na wdrożenie u siebie kompleksowego serwera komunikacyjnego Microsoftu. Pierwszą wersję pakietu, oznaczoną numerem 1.1, Compaq wprowadził niedawno na rynek, a jej oficjalna premiera odbyła się przed prawie dwoma tygodniami na konferencji Microsoft Exchange Conference, odbywającej się w Stanach Zjednoczonych.

Według zapewnień Compaqa Work Expeditor ma konkurować bezpośrednio z takimi rozwiązaniami grupowymi firm Eastman Software i Keyfile, które także pracują na platformie Exchange. Umożliwi to także serwerowi Exchange efektywniejsze konkurowanie z pakietami Lotus Notes i Domino, mającymi znacznie więcej funkcji grupowych niż produkt Microsoftu. Dotychczas bowiem przedstawiciele Lotusa twierdzili, że Exchange jest właściwą platformą komunikacyjną, ale brakuje mu podstawowych rozwiązań w zakresie obiegu informacji niezbędnych we współczesnych korporacjach.

Przywiązany do BackOffice

Work Expeditor pracuje na platformie Windows NT i w pełni łączy się z produktami wchodzącymi w skład pakietu BackOffice. Do pracy wymaga nie tylko serwera Exchange, ale także bazy danych Microsoft SQL Server, która stosowana jest jako centralne repozytorium informacji.

Po stronie klienta sieciowego pakiet działa jako rozszerzenie do aplikacji Microsoft Outlook i umieszcza w jej drzewie folderów specjalne foldery, służące do wymiany dokumentów i uczestniczenia w procesach obiegu zadań i informacji. Zawiadomienia dotyczące nowych zadań do wykonania przesyłane są za pośrednictwem standardowej poczty elektronicznej i wskazują obiekty umieszczone na serwerze we współdzielonych folderach.

Procesy obiegu informacji może tworzyć każdy użytkownik za pomocą przyjaznego interfejsu graficznego, umożliwiającego zdefiniowanie poszczególnych jego etapów, zależności między nimi oraz zadań, jakie powinny być podczas nich wykonane. Bardziej zaawansowane aplikacje grupowe sterujące przepływem informacji mogą być budowane zarówno wizualnie za pośrednictwem mechanizmu Outlook Forms, jak i z wykorzystaniem Visual Basica.

Work Expeditor korzysta z usług katalogowych zawartych w oprogramowaniu Microsoft Exchange. Niemniej, jak twierdzą przedstawiciele Compaqa, katalogi te mają jeszcze wiele ograniczeń, uniemożliwiających ich swobodne rozbudowywanie o dodatkowe atrybuty niezbędne przy realizacji procesów grupowych, a także wprowadzeniu bardziej zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa. Work Expeditor wyposażono więc w suplement do usług katalogowych wbudowanych w Exchange, który przechowuje wszelkie niezbędne dodatkowe parametry.

Producent zapewnia jednak, że po udostępnieniu kolejnej wersji Exchange - znanej jako "Platinum" i wykorzystującej usługi katalogowe Active Directory - wprowadzi na rynek nową wersję pakietu Work Expeditor także w pełni zintegrowaną z Active Directory.

Według analityków firmy Aberdeen Group, Work Expeditor może jednak mieć podobną wadę, jak Lotus Notes, tzn. być pakietem wykorzystywanym tylko w nieznacznym stopniu. Firma ta zaleca więc wdrożenie tego rozwiązania tylko w przypadku tych przedsiębiorstw, które nie mają Lotus Notes, ale cała ich infrastruktura poczty korporacyjnej zbudowana jest na bazie serwera Microsoft Exchange.

Dostępna na rynku wersja pakietu Work Expeditor nie umożliwia na razie uczestniczenia w procesach grupowych poprzez przeglądarkę WWW - funkcja ta ma być dostępna w kolejnej wersji produktu.

Pakiet kosztuje 3000 USA za licencję dla jednego serwera i jednego klienta sieciowego. Cena pojedynczej licencji oprogramowania klienta wynosi ok. 200 USD, a przy dużych zakupach jest mniejsza, osiągając nawet 100 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200