Metodologia testowania pakietów GIS

Prezentowane pakiety GIS były porównywane z uwzględnieniem ośmiu wybranych cech. Oceniano łatwość instalacji i możliwości konfigurowania programów, funkcje do tworzenia map, przeszukiwania danych i zarządzania nimi, budowanie raportów, złącza programistyczne API, wsparcie dla Internetu, jakość dokumentacji i cenę pakietu.

Prezentowane pakiety GIS były porównywane z uwzględnieniem ośmiu wybranych cech. Oceniano łatwość instalacji i możliwości konfigurowania programów, funkcje do tworzenia map, przeszukiwania danych i zarządzania nimi, budowanie raportów, złącza programistyczne API, wsparcie dla Internetu, jakość dokumentacji i cenę pakietu.

Test oraz wagi przypisane do każdej kategorii oceny zaprojektowano w ten sposób, aby pakiety oceniać przede wszystkim pod kątem ich przydatności dla instytucji lub administracji państwowej. W kategorii: instalacja i konfigurowanie szczególną uwagę zwracano na wieloplatformowość, łatwość obsługi i rozwiązania ułatwiające pracę w sieciach.

W kategorii: budowanie map sprawdzano przede wszystkim takie cechy narzędzi do budowania map, jak wydajność, elastyczność, możliwość tworzenia map od podstaw oraz funkcje importu pozwalające na pobieranie gotowych map ze źródeł zewnętrznych. Na ocenę wpływała również łatwość obsługi każdego narzędzia.

Jedną z największych wag przypisano w tym teście kategorii: przeszukiwanie baz danych i zarządzanie danymi. Oceniano możliwości wyszukiwania i dołączania informacji do map. Szczególną uwagę zwrócono na narzędzia, dzięki którym użytkownik może budować zapytania kierowane do baz danych, opcje do obsługi map tematycznych, wsparcie dla systemu GPS (Global Positioning System) oraz możliwość stosowania technologii routingu.

Narzędzia oceniane w kategorii budowanie raportów mają przede wszystkim umożliwiać tworzenie raportów o różnych układach i formatach. Sprawdzano też, czy dostępne są funkcje pozwalające na analizę danych demograficznych i tworzenie na jej podstawie wykresów i diagramów.

W kategorii: wsparcie dla Internetu sprawdzano, czy producent oferuje dostęp do serwerów WWW zawierających zestawy map, które użytkownik może pobierać za pomocą standardowej przeglądarki. Oceniano też możliwości implementowania po stronie klienta rozwiązań, które pozwalają budować mapy w trybie interaktywnym przy wykorzystaniu usług świadczonych przez serwery informacji geograficznych w Internecie.

W kategorii złącza API ocenie poddano narzędzia do budowania skryptów i te rozwiązania, dzięki którym projektant może tworzyć mapy przy użyciu technik określanych ogólnie jako programowanie obiektowe. Sprawdzano też, czy mapy można budować posługując się innymi językami programowania (np. C++). W przypadku obecności firmowych języków skryptowych sprawdzano przede wszystkim łatwość korzystania z nich.

Każdej ocenianej kategorii przyznano maksymalną liczbę punktów (wagę), która odzwierciedla subiektywną ocenę ważności danej cechy programu dla potencjalnych użytkowników. Jest ona wielkością umowną i każdy może przypisać określonej kategorii inną od przedstawionej. Dla jednych użytkowników bowiem ważniejszy będzie np. interfejs, dla innych współpraca z Internetem.

Ocenę określano według sześciostopniowej skali współczynników, przez które mnożono maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania w każdej kategorii:

  • produkt doskonały, współczynnik = 1,0 - pakiet zawiera wszystkie możliwe opcje

  • produkt bardzo dobry, współczynnik = 0,75 - pakiet spełnia podstawowe wymagania i ma wiele najnowszych rozwiązań

  • produkt dobry, współczynnik = 0,625 - pakiet spełnia podstawowe wymagania i ma dodatkowe specjalne rozwiązania

  • produkt zadowalający, współczynnik = 0,5 - pakiet spełnia tylko podstawowe wymagania

  • produkt słaby, współczynnik = 0,25 - pakiet nie spełnia podstawowych oczekiwań użytkownika

  • produkt nie do zaakceptowania, współczynnik = 0,0 - pakiet nie spełnia nawet minimalnych oczekiwań

    Wszystkie przyznane punkty zsumowano, a wynik podzielono przez 100 i zaokrąglono do dwóch miejsc po przecinku. Maksymalna liczba punktów wynosiła 10.

  • <hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika Federal ComputerWeek wydawanego przez IDG opr. jch.

    W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200