Naukowcy też chcą Javy

Sun Microsystems zamierza przystosować język Java do pisania programów intensywnych obliczeń, modelowania, symulacji i zaawansowanych aplikacji technicznych, potrzebnych w pracy naukowej.

Sun Microsystems zamierza przystosować język Java do pisania programów intensywnych obliczeń, modelowania, symulacji i zaawansowanych aplikacji technicznych, potrzebnych w pracy naukowej.

Dotychczasowy kierunek rozwoju Javy to bazodanowe aplikacje biznesowe, obsługa handlu elektronicznego, Internet. Java coraz częściej zastępuje skrypty Common Gateway Interface we współpracy z serwerami baz danych i aplikacji, ale nie znajduje szerokiego zastosowania w modelowaniu finansowym, symulacjach meteorologicznych, poszukiwaniach złóż naftowych czy fizyce cząstek elementarnych. Wynika to stąd, że obecna wersja Javy niezbyt dobrze radzi sobie z zaawansowanymi funkcjami trygonometrycznymi i matematycznymi, obliczeniami zmiennoprzecinkowymi, liczbami zespolonymi, wektorami, macierzami dwu- i wielowymiarowymi.

Obliczenia takie znakomicie obsługuje natomiast prawie zapomniany już przez młodszych programistów język Fortran, w którym nadal pisze się większość programów wymagających intensywnych obliczeń.

Wśród naukowców krąży dowcip: "Jak będzie wyglądał język programowania w XXI w.? - Nie wiem jak będzie wyglądał, ale wiem na pewno, jak się będzie nazywał - Fortran". Wygląda jednak na to, że również naukowcy mają już dość posługiwania się Fortranem, wymagającym dokonywania karkołomnych trików w celu pobrania danych z bazy, przesłania wyników do programu obliczeń statystycznych lub arkusza obliczeniowego. Obecnie już żaden eksperyment naukowy nie może obyć się bez posługiwania się wyrafinowanymi bazami danych, dostępem do informacji w Internecie czy dystrybucji wyników w sieci. Stąd konieczność zastąpienia Fortranu językiem nowym, lepiej przystosowanym do usieciowionego świata.

Forum Java Grande

W połowie sierpnia twórca języka Java James Gosling, inni przedstawiciele Sun Microsystems, IBM-a i Intela spotkali się z wybitnymi naukowcami i specjalistami w dziedzinie zaawansowanych obliczeń naukowych i technicznych w celu przedyskutowania możliwości dostosowania Javy do ich potrzeb. Utworzona ad hoc grupa o nazwie Forum Java Grande zaprezentowała firmie Sun listę życzeń, chcąc skłonić twórców Javy do respektowania ich wymagań.

Java nie ma zaawansowanych możliwości obliczeniowych głównie z powodu ograniczeń, jakie wnosi wirtualna maszyna Java i metoda komunikacji między obiektami Java - zdalne wywołanie metod RMI (Remote Method Invocation).

Mimo ograniczeń, Java pociąga personel naukowy i techniczny przede wszystkim możliwością przenoszenia oprogramowania na dowolne platformy sprzętowe i systemowe bez potrzeby zmiany nawet jednej linii kodu. Wprawdzie naukowcy wiele obliczeń wykonują nadal na superkomputerach typu Cray, ale coraz chętniej korzystają z równoległych systemów uniksowych lub wielu komputerów współpracujących ze sobą w sieci. I tu właśnie bardzo cenna jest przenośność oprogramowania Java.

Jack Dongarra, twórca popularnego zestawu programów Linpack do testowania wydajności obliczeniowej komputerów, mówi: "Dziś Java nie jest szeroko używana w obliczeniach naukowych, a Forum Java Grande to próba społeczności naukowej przedstawienia Sunowi naszych pomysłów w nadziei, że ten je zrealizuje".

Forum Java Grande zaprezentowało firmie Sun i innym przedstawicielom przemysłu długą listę problemów do rozwiązania. Wymaga ono zmiany koncepcji maszyny wirtualnej Java, dodania zgodności numerycznej ze zmiennoprzecinkowym standardem IEEE 754, wprowadzenia pojęcia lekkiego obiektu, dołączenia funkcji numerycznych operujących na wektorach i macierzach oraz nowego interfejsu komunikacyjnego, szybszego niż RMI.

Sun zamierza negocjować z grupą zakres, kierunki i terminy wprowadzania zmian. Na razie firma ma nadzieję, że najpilniejsze problemy można załatwić wprowadzając nowe zestawy API do bibliotek Java, ale zdaje sobie też sprawę, że będą potrzebne bardziej fundamentalne zmiany w maszynie wirtualnej.

Wspólny projekt

Sun i Forum Java Grande zamierzają do listopada br. opracować wspólny projekt zmian języka Java i zaprezentować go podczas konferencji Supercomputer '98 oraz na szerokim forum programistów JavaOne wiosną 1999 r.

Sun opracował i opublikował informacje na temat dwóch projektów: Jini i JavaSpaces, służących do zapewnienia infrastruktury dla obliczeń rozproszonych, co przynajmniej częściowo spełnia wymagania naukowców w zakresie obsługi systemów równoległych.

Zapewne wspólny projekt Sun Forum Java Grande wykorzysta te nowe możliwości środowiska Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200