Walka z budynkami

Po uruchomieniu systemu centralnego, łódzki LG Petro Bank rozpocznie inwestowanie w system elektronicznej i internetowej bankowości.

Po uruchomieniu systemu centralnego, łódzki LG Petro Bank rozpocznie inwestowanie w system elektronicznej i internetowej bankowości.

Dzięki kapitałowemu wejściu Koreańczyków z LG Group, LG Petro Bank SA z Łodzi mógł rozpocząć projekt wdrożenia nowego, scentralizowanego systemu bankowego, którego koszt szacuje się na 18 mln zł. Jednak głównym powodem zastosowania tego typu rozwiązania była chęć zwiększenia zasięgu działania banku bez konieczności ponoszenia dużych nakładów na budowę lub wynajem kolejnych placówek. LG Petro Bank ma obecnie 7 oddziałów i 10 ekspozytur.

"Tradycyjny sposób ekspansji banku byłby bardzo kosztowny, a przy obecnie stosowanym systemie i sposobie pracy w oddziałach zwrot tej inwestycji trwałby zbyt długo" - mówi Andrzej Banasiak, dyrektor departamentu informatyki i telekomunikacji w LG Petro Bank SA. Nowy system ma umożliwić w przyszłości dokonanie restrukturyzacji funkcjonowania oddziałów zwiększając ich wydajność. Dzięki scentralizowanemu systemowi ma zmniejszyć się liczba osób pracujących przy operacjach administracyjnych tzw. back office.

System zza oceanu

Kierownictwo banku postanowiło zainwestować w rozwiązania bankowości elektronicznej, usług bankowych przez Internet, jak również telefoniczne ośrodki obsługi klienta (tzw. call center). Umożliwi to klientom kontakt z bankiem bez konieczności wizyt w oddziale. Jedyną barierą w ich wdrażaniu był brak systemu centralnego. Obecna, rozproszona baza danych praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego typu usług, a z pewnością znacznie je utrudnia.

W czerwcu br. zdecydowano się na zakup oprogramowania Bancs australijskiej firmy FNS. Jego pilotażowe wdrożenie w centrali i wybranym oddziale ma się zakończyć w ciągu 12 miesięcy. Do końca 1999 r. zostaną podłączone pozostałe placówki banku. "Chcemy zdążyć z projektem przed nadejściem 1 stycznia 2000 r." - stwierdzają przedstawiciele departamentu informatyki i telekomunikacji łódzkiego banku. W pracach nad projektem ma uczestniczyć 25-30 osób z banku, wspieranych przez specjalistów producenta z oddziałów w Wlk. Brytanii i Norwegii.

Bezpieczna współpraca

"Na początku sprawdzaliśmy oferty polskich firm. Były one jednak ograniczone właściwie do 3-4 systemów. Postanowiliśmy więc rozejrzeć się w systemach bankowych sprzedawanych poza Polską. W efekcie wysłaliśmy zapytanie ofertowe do 10 producentów zagranicznych, żadnego polskiego. Wśród podstawowych kryteriów przez nas stawianych były: krótki czas wdrożenia i praca na centralnej bazie danych" - mówi Andrzej Banasiak.

Nowy system musiał przede wszystkim obejmować działalność związaną z obsługą klientów indywidualnych (tzw. retail), ale też mieć moduły skarbca (treasury) i handlu zagranicznego (trade finance).

We wczesnym etapie wyboru dostawcy w pierwszej kolejności sprawdzano jego sytuację finansową, badając m.in. raporty finansowe spółek, aby ocenić w ten sposób ryzyko współpracy z przyszłym partnerem i zabezpieczyć inwestycję przed ewentualnym niepowodzeniem. Następnie oceniano wielkość producenta i jego listę referencyjną.

Preferowaną platformą systemową był Unix, jako najbardziej otwarta. Nowy system miał również pracować na jednej z dwóch platform bazodanowych - Oracle lub Informix. Są one, zdaniem przedstawicieli LG Petro Banku, najbardziej popularne i z tego względu łatwo opracować interfejsy innych systemów na nich opartych.

Elektroniczny kontakt

Gdy system Bancs zostanie uruchomiony, a klient oddziału stanie się klientem banku i będzie można mówić o odmiejscowieniu rachunku, rozpocznie się - według Andrzeja Banasiaka - realizacja pozostałych projektów związanych np. z udostępnianiem usług bankowych za pośrednictwem Internetu. One także będą wykorzystywać rozwiązanie australijskiego FNS. Prawdopodobnie LG Petro Bank wprowadzi cztery poziomy zabezpieczeń, każdy różniący się ceną w zależności od zaawansowania rozwiązania, spośród których klient będzie mógł wybrać odpowiednie dla niego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200