Windowsowe terminale HP

Hewlett-Packard wprowadził na rynek graficzne terminale standardu WBT.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek graficzne terminale standardu WBT.

Hewlett-Packard, jako jeden z pierwszych producentów systemów, wprowadza do oferty graficzne terminale klasy WBT (Windows-Based Terminal). HP WBT są już obecnie dostępne w USA, gdzie ich przewidywana cena detaliczna ma wynosić nie więcej niż 699 USD (bez monitora).

Termin wprowadzenia tego sprzętu na rynek europejski i polski nie jest jeszcze znany.

Komputery są wyposażone w procesor AMD x86. Wykorzystują obecnie architekturę ICA (Independent Computing Architecture) firmy Citrix oraz protokoły WinFrame i MetaFrame do komunikacji z Windows. Terminale HP WBT są wytwarzane przez Wyse Technology na podstawie umowy OEM i zawierają 16 MB RAM, kartę sieciową Ethernet 10Base-T, dwa interfejsy szeregowe i jeden równoległy, gniazdo PC Card oraz umożliwiają dołączenie monitora o rozdzielczości do 1024 x 768 pkt. przy częstotliwości odświeżania 75 Hz, a także różnych zewnętrznych urządzeń do wprowadzania danych, takich jak na przykład czytniki kodów paskowych.

Urządzenia standardowo obsługują emulację terminali VT100 i VT200, a Hewlett-Packard zapowiada, że emulacja popularnych terminali 3270 będzie bezpłatnie dostępna najpóźniej do początku października br.

HP WBT są jednocześnie przygotowane do obsługi protokołu Microsoft RDP (Remote Desktop Protocol) i pracy pod kontrolą Windows CE, gdy Microsoft wprowadzi na rynek odpowiednie oprogramowanie.

Komputery mogą współpracować z systemami mainframe i uruchamiać aplikacje, pracujące pod kontrolą Windows NT Server 4.0 (Terminal Server Edition).

Według ocen IDC, w najbliższych latach rynek windowsowych terminali graficznych będzie się szybko rozwijał i do roku 2002 ich sprzedaż osiągnie poziom 5 mln.

W znacznym stopniu będą one zastępować obecnie wykorzystywane terminale znakowe, które nie oferują możliwości uruchamiania aplikacji pracujących pod kontrolą systemu Windows i uzyskania dostępu do Internetu, czyli funkcji które są coraz powszechniej wykorzystywane użytkowników korporacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200