TETA - szybsze wdrażanie i sprawniejsze planowanie

1. W polskich przedsiębiorstwach rzadka jest jeszcze sytuacja, w której potrzeby i możliwości organizacyjne stwarzają możliwość wdrożenia pełnego standardu MRP II, ale systematycznie wzrasta zakres wykorzystania tego oprogramowania w zarządzaniu.

1. W polskich przedsiębiorstwach rzadka jest jeszcze sytuacja, w której potrzeby i możliwości organizacyjne stwarzają możliwość wdrożenia pełnego standardu MRP II, ale systematycznie wzrasta zakres wykorzystania tego oprogramowania w zarządzaniu.

Ponieważ główną barierą w funkcjonowaniu przedsiębiorstw jest niedostatek kapitału, a jednocześnie wciąż znaczna część z nich ma nadwyżki mocy przerobowych, szczególną uwagę w informatyzacji zwraca się na optymalizację kosztów materiałowych. Rzadko mamy do czynienia z wykorzystaniem np. pełnego bilansowania czasu pracy maszyn, urządzeń czy... pracowników.

2. We wdrożeniach bardzo czasochłonny był do tej pory etap tworzenia technologicznej bazy danych (często dane wprowadzano po prostu z dokumentacji papierowej, nie z nośników magnetycznych). W ostatnim roku wprowadziliśmy więc do systemu wiele udogodnień, pozwalających na przyspieszenie tego wstępnego etapu prac.

Rozpoczęliśmy też prace nad nową metodologią wdrożenia, zakładającą znacznie wyższy udział w projektach naszych pracowników. Pewien etap sprowadza się wręcz do outsourcingu. Dzięki temu wdrażamy szybciej i redukujemy liczbę awaryjnych sytuacji, typowych dla fazy wstępnej eksploatacji, gdy bardziej zaawansowane narzędzia systemu nie są jeszcze dobrze poznane przez klientów.

3. W ostatnim roku stworzyliśmy także zupełnie nowy moduł, pozwalający na tworzenie i monitorowanie (na bazie danych rzeczywistych) wielowariantowych i wielowymiarowych planów finansowych i rzeczowych. Jest to pierwszy etap tworzenia hurtowni danych i zarządzającej nią aplikacji, która będzie pełnić rolę "konsoli kontrolnej" przedsiębiorstwa i obejmować wszystkie sfery zarządzania. Dzięki temu system będzie obsługiwać najbardziej nawet wyrafinowane procedury interdyscyplinarnych analiz, stosowanych w niektórych przedsiębiorstwach.

4. Bardzo ważne są przygotowania do nowego tysiąclecia - od 1998 r. wszystkie aplikacje TETY pracują z "długą datą".

5. Kwestią mniej popularną od roku 2000, ale nie mniej ważną dla funkcjonowania systemów informatycznych, jest nadchodząca reforma systemu ubezpieczeń społecznych. Od 1.01.1999 r. będzie obowiązywał nowy sposób rozliczania składki ZUS. Wymagał on będzie przemodelowania pracy systemów kadrowopłacowych. Pracujemy nad tym intensywnie i do jesieni br. wprowadzimy stosowne modyfikacje w oprogramowaniu. Czekamy jedynie na ukazanie się odpowiednich aktów wykonawczych.

6. Systematycznie rozwijamy nasze oprogramowanie w technologii Oracle, sukcesywnie wprowadzamy kolejne moduły. Postępuje także rozwój pakietu TETA_C: w tym roku wprowadziliśmy tzw. długie bazy. Dzięki nim można pracować na praktycznie nie ograniczonej liczbie rekordów. Wprowadziliśmy także możliwość pracy tego pakietu w coraz popularniejszym środowisku Windows NT.

Witold Kilijański

zastępca dyrektora ds. marketingu firmy Teta

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200