Przegląd testowanych komputerów

Baza P II 266 MMX

Baza P II 266 MMX

Komputer Baza P II 266 MMX zbudowano na bazie płyty systemowej LX6 tajwańskiej firmy ABIT Computer Corp. Do konfiguracji płyty o formacie ATX używana jest technologia Soft Menu, pozwalająca na ustalenie praktycznie wszystkich dostępnych parametrów CPU bez konieczności przełączenia zwory lub mikroprzełącznika. Płytę LX6 wyposażono - podobnie jak i inne testowane komputery - w chipset 440LX.

Współpracujący z płytą system BIOS (producent Award) pozwala na stosowanie takich technologii, jak APM, ACPI lub DMI, obsługuje technologię Ultra DMA/33 dla dysków IDE, umożliwia wgranie systemu operacyjnego z napędu CD-ROM czy L-120. Do zwiększenia pamięci RAM (aż do 1 GB) używane są cztery 168-nóżkowe złącza typu DIMM. W testowanym komputerze użyliśmy 64 MB pamięci SDRAM wbudowanej w moduły DIMM (możliwe jest zwiększenie pamięci RAM do 1 GB EDO RAM lub 512 MB SD RAM).

Dzięki płycie AR5 można korzystać z dwóch portów USB, trzech gniazd ISA, czterech PCI i pojedynczego gniazda AGP dla karty graficznej oraz pojedynczego Slot One dla procesora CPU.

Testowany komputer był wyposażony w szybki napęd dyskowy Quantum 6,4 GB, napęd CD-ROM x20 firmy Samsung, kartę graficzną SIS AGP (pozwala m.in. przesłać obraz na monitor TV) z 4 MB pamięci wideo, kartę dźwiękową firmy Ensoniq. Całość uzupełnia 15" monitor SyncMaster 500b Samsunga.

Komputer ten uzyskał najlepszy wynik w teście szybkości systemu (procesora, pamięci podręcznej drugiego poziomu L2 cache i pamięci) wykonanym przy użyciu 32-bitowego testu Norton SI 32. Był on o ok. 2% szybszy od pozostałych komputerów z Pentium II.

JTT Adax Bravo P II 266

Komputer Adax Bravo P II 266 firmy JTT Computer okazał się najszybszym pod względem wydajności dla aplikacji multimedialnych (według testu Intel Media Benchmark). Wyposażony jest w płytę systemową GA-686LX3 ATX firmy GigaByte, korzystającą z popularnego w podobnych zestawach chipsetu 440LX.

Uzyskany wynik jest minimalnie lepszy od pozostałych komputerów z procesorem Pentium II. Różnica w szybkości działania między najszybszym i najwolniejszym komputerem z procesorem Pentium II wynosi nie więcej niż 3%.

Przy konfiguracji płyty GA-686LX3 ATX należy skorzystać z systemu zwór i mikroprzełączników. Na płycie do dyspozycji użytkownika znajdują się trzy gniazda DIMM (mieszczą do 768 EDO RAM lub 384 SD RAM), trzy sloty ISA i cztery PCI do dołączania kart rozszerzeń oraz specjalizowany slot AGP do karty graficznej. Kolejny slot na płycie systemowej to tzw. Slot One, przystosowany do montażu cartridge'a SEC, zawierającego procesor Pentium II i zintegrowaną pamięć cache. Podobnie jak w innych testowanych komputerach, stosowany w komputerze Adax program BIOS wyprodukowała firma Award Software. BIOS ten umożliwia m.in. wgrywanie systemu operacyjnego z dysku CD-ROM - pod warunkiem że będzie to systemowy dysk CD-ROM, zgodny ze standardem El Torito.

Do jednego z dwóch położonych na płycie gniazd IDE dołączono wymienialny napęd dysku twardego firmy Seagate ST 34520A Ultra ATA Medalist o pojemności 4,5 GB, a wbudowany napęd CD-ROM firmy Mitsumi umożliwia przesyłanie danych z 24-krotną prędkością. Mechanizm dysku twardego umieszczono w specjalnej, wyjmowalnej ramce, przez co możliwe jest szybkie przenoszenie danych między różnymi komputerami. Obsługą, przyspieszeniem procedur graficznych i współpracą z monitorem zajmuje się karta graficzna ATI 3D Charger AGP ze 4 MB EDO RAM, a właściwości audio zestawu określa karta dźwiękowa ESS 1869 3D.

Mikrotech Galaxy PII-266

Komputer Galaxy PII-266 krośnieńskiej firmy Mikrotech różni się od swoich rywali dość istotnym elementem - zawiera CCS (Cool & Clean System) - system chłodzenia nagrzewających się elementów komputera za pomocą wentylatora z wymiennym filtrem przeciwpyłowym. Zwiększa to znacznie obszar zastosowań Galaxy - komputery tej serii mogą pracować w zakurzonych i nagrzanych pomieszczeniach.

Komputer zbudowano na bazie płyty systemowej P2L97 tajwańskiej firmy ASUStek. Pozwala ona obsłużyć procesory Pentium II Intela w zakresie od 233 do 333 MHz. Układy logiczne wspomagające pracę procesora zgrupowano w układzie klasy chipset 82440LX. Przy użyciu trzech gniazd DIMM możemy rozszerzyć zasoby pamięci RAM komputera do 384 MB SD RAM. Użytkownik może skorzystać z jednego 16-bitowego slotu ISA i czterech 32-bitowych slotów PCI lub z dzielonej pary ISA/PCI. System można konfigurować przy użyciu systemu zwór i mikroprzełączników oraz software'owo za pomocą BIOS firmy Award. Do płyty podłączony jest dysk twardy firmy Caviar o pojemności 4,3 GB i napęd CD-ROM Toshiba 32x. W komputerze zainstalowano ponadto kartę graficzną Velocity 128 AGP firmy STB Systems z 4 MB pamięci wideo RAM oraz 16-bitową kartę dźwiękową Sound Blaster AWE 64. Zestaw wyposażono w multimedialny monitor z głośnikami firmy CTX.

Wyróżniającym i wygodnym rozwiązaniem jest to, że dołączoną do komputera dokumentację umieszczono w niewielkim skoroszycie z wpiętymi elastycznymi kopertami z dyskietkami i dyskami CD-ROM ze sterownikami, kartą gwarancyjną, drukami z wynikami testów itp.

Od maja br. Mikrotech oferuje produkty w systemie reflingu. Jest to rodzaj wynajmu sprzętu komputerowego, w którym producent gwarantuje co dwa lata pełną wymianę sprzętu na nowy, z zaliczeniem części opłat wynajmu na poczet kosztów wymiany. W sytuacji, gdy Intel i inni producenci procesorów coraz szybciej wprowadzają na rynek rewolucyjne konstrukcje - rozwiązanie to wydaje się interesujące.

MMX i MMX2

Począwszy od stycznia ub.r. Intel wprowadził na rynek generację procesorów Pentium (o roboczej nazwie P55C), które były wyposażone we "wszyty" zestaw 57 instrukcji MMX (Matrix Manipulation eXtension). Fakt ten znacznie wzmocnił współpracę nowego Pentium z zastosowaniami multimedialnymi, graficznymi i związanymi z transmisją danych. Najważniejsze cechy nowej technologii to:

  • technika SIMD (Single Instruction Multiple Data - wiele danych w pojedynczej instrukcji), umożliwiająca równoległe przetwarzanie dwóch, czterech lub ośmiu danych naraz,

  • 57 nowych instrukcji,

  • osiem 64-bitowych (szerokich) rejestrów technologii MMX,

  • cztery nowe typy danych.
Po Pentium także i procesory Pentium II "uzbrojono" w 57 mikrooperacji MMX. Pod koniec br. ukażą się na rynku kolejne wersje procesorów Pentium II, wyposażone w rozszerzenie technologii MMX - rozkazy MMX2. Nowym zadaniem MMX2 będzie obsługa grafiki 3D, wymagającej dużej liczby obliczeń zmiennoprzecinkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200