Czas na Pentium II

Szybki rozwój konstrukcji procesorów spowodował, że po dominacji Pentium rynek PC został opanowany przez sprzęt z Pentium II. Postanowiliśmy porównać właściwości komputerów produkcji krajowej wyposażonych w procesor Pentium II 266 MHz MMX.

Szybki rozwój konstrukcji procesorów spowodował, że po dominacji Pentium rynek PC został opanowany przez sprzęt z Pentium II. Postanowiliśmy porównać właściwości komputerów produkcji krajowej wyposażonych w procesor Pentium II 266 MHz MMX.

Komputery z procesorem Pentium II - ze względu na szybki procesor i silną konfigurację - to obecnie typowe produkty oferowane do pracy w biurach, urzędach, instytucjach, firmach czy przedsiębiorstwach, przeznaczone do obsługi np. aplikacji biurowych lub finansowych. Są to jednocześnie doskonałe urządzenia do zastosowań multimedialnych (napędy DVD z software'owym dekodowaniem, wideokonferencje) lub inżynierskich (osobiste stacje graficzne dla CAD).

Porównaliśmy właściwości komputerów PC wyposażonych w procesory klasy Pentium II 266 MHz MMX, 64 MB RAM, napęd CD-ROM i system Windows 95 PL, wyprodukowanych przez wiodące firmy krajowe. Konfiguracja typowa, oferowana w sklepach ze sprzętem komputerowym.

Podczas testów wydajności komputerów dąży się do ujednolicenia warunków, w jakich prowadzone są pomiary. Sprowadza się to do sformatowania na nowo dysku twardego, ponownej instalacji systemu i sterowników, a następnie uruchomienia programów testujących. Tym razem postawiliśmy się w roli klienta - nabywcy komputera PC - i uruchamialiśmy na gotowym produkcie programy testowe oceniajace szybkość przetwarzania. Zwróciliśmy szczególną uwagę na oferowany okres gwarancyjny, możliwości serwisu, jakość dokumentacji i cenę każdego z porównywanych zestawów. Przyjęliśmy bowiem założenie, że większość użytkowników komputerów nie musi znać szczegółów funkcjonalnych płyt systemowych czy kart rozszerzeń. Po zakupie skonfigurowanego "pod klucz" urządzenia każdy, posługując się podręcznikiem użytkownika, powinien korzystać z komputera jako narzędzia codziennej pracy. Jednocześnie użytkownik komputera powinien mieć pełne prawo do otrzymania porady fachowców, zawsze wtedy, kiedy podczas zwykłej eksploatacji pojawią się jakiekolwiek problemy. Z tych też powodów dość wysoko punktowaliśmy dołączenie do zestawu polskojęzycznej instrukcji obsługi komputera, kompletu dokumentacji i sterowników, a także łatwość dostępu do autoryzowanych punktów serwisowych.

Wśród sześciu testowanych komputerów tylko w jednym zainstalowano procesor Celeron (najnowsza, zubożona i dość tania wersja Pentium II).

Przy bardzo - jak się okazało - wyrównanym poziomie wydajności sprzętu z Pentium II, podobnych warunkach serwisowych i zbliżonej jakości dokumentacji, o miejscu w rankingu zadecydowała przede wszystkim cena. Pierwsze miejsce zajął najtańszy w swojej klasie komputer firmy Optimus - dalej uplasowały się komputery firm Baza, NTT i JTT.

Komputer z procesorem Celeron - mimo słabszej konfiguracji (tylko 32 MB RAM, 2 MB RAM wideo) i faktu, że zmierzona wydajność była ok. 30% mniejsza od średniej wydajności komputerów z Pentium II - uzyskał ogólny wynik nie odbiegający znacząco od konkurentów.

Ranking komputerów z Pentium II 266 MHz MMX

Optimus Young M'98 266II - 9,2

Baza Pentium II - 9,1

NTT System Prezydent P II 266 - 9,1

JTT Computer Adax Bravo P II 266 - 8,8

Mikrotech Galaxy P II-266 - 8,7

NTT System Prezydent 266 Celeron - 8,6

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200