Kolejne przyspieszenie Intela

Intel skraca terminy wprowadzania nowych procesorów i modyfikuje dotychczasowe plany.

Intel skraca terminy wprowadzania nowych procesorów i modyfikuje dotychczasowe plany.

Po raz kolejny Intel ogłasza zmianę planów wprowadzania na rynek nowych modeli mikroprocesorów. Oznacza to istotne przyspieszenie oczekiwanego wzrostu wydajności układów oraz zastąpienie Pentium II i Xeon procesorami Katmai i Tanner już w przyszłym roku. Jednocześnie, znacznie wcześniej niż zapowiadano, pojawią się nowe wersje Celeron i układy Mendocino. Jak twierdzą przedstawiciele Intela, taka zmiana planów jest związana przede wszystkim z szybszym przechodzeniem na technologię 0,25 mm. Już w tym kwartale wszystkie procesory klasy Pentium II będą wytwarzane przy jej wykorzystaniu. Natomiast w połowie 1999 r., a więc o kwartał wcześniej niż oczekiwano, ma się rozpocząć transformacja do technologii 0,18 mm.

Wielu specjalistów i użytkowników kwestionuje celowość zwiększania wydajności procesorów w zapowiadanym przez Intela tempie, podkreślając, że np. w zastosowaniach biurowych, gdzie dominują takie aplikacje, jak edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne, nawet Pentium 100 MHz jest obecnie dostatecznie silnym układem. Warto jednak pamiętać, że na wzrost popytu na nowe wydajne procesory w zastosowaniach biznesowych może wpłynąć popularność aplikacji wykorzystujących grafikę 3-wymiarową, wideo oraz systemów rozpoznawania głosu i pisma odręcznego.

Niebawem Mendocino

Niedawno Intel zapowiedział, że układy Mendocino 300 i 333 MHz, czyli Celeron wyposażony w 128 KB pamięci podręcznej L2, pojawią się pod koniec roku (początkowo premierę Mendocino 333 MHz planowano na 1999 r.). Obecnie wiadomo, że procesory te dostępne będą najprawdopodobniej już w tym miesiącu. Jednocześnie ma się pojawić nowy Celeron 300 MHz z pamięcią podręczną, tzw. układ Celeron-300A.

Natomiast na pierwszą połowę 1999 r. Intel zapowiada premiery Celeron 366 MHz i wersji procesora, przeznaczonej dla tanich modeli komputerów przenośnych, która ma całkowicie wyprzeć z rynku notebooków Pentium MMX.

W nieco dalszym planie - I połowa 2000 r. - Celeron i Mendocino zostaną najprawdopodobniej zastąpione tanimi wersjami nowych procesorów Katmai 400-700 MHz, wyposażonymi w 128 KB pamięci podręcznej L2.

Od Katmai do Cascade i Willamette

Wprowadzone na rynek, ponad rok temu, Pentium II łącznie z najnowszą wersją Xeon zostaną już na początku przyszłego roku zastąpione układami Katmai dla komputerów PC i notebooków oraz Tanner dla serwerów i stacji roboczych, wyposażonymi w nowy zestaw instrukcji MMX rozszerzony o rozkazy do obsługi grafiki 3-wymiarowej. Początkowo mają być dostępne 450 i 500 MHz wersje tych procesorów. Natomiast już w połowie 1999 r. Katmai i Tanner będą zastąpione układami odpowiednio Coppermine i Cascade, wytwarzanymi za pomocą technologii 0,18 mm i pracującymi przy częstotliwości ok. 700 MHz.

Jak wynika z obecnych planów Intela, te ostatnie procesory mają być podstawowymi układami, stosowanymi przez producentów komputerów PC do pierwszej połowy 2000 r. Wówczas pojawi się Willamette - kolejny model procesora o zmodyfikowanej architekturze P6 i częstotliwości zegara do 800 MHz.

Zgodnie z tradycją pod koniec lipca br. Intel obniżył ceny oferowanych procesorów o ok. 20-30%. Cena Celeron 266 MHz spadła obecnie poniżej 100 USD. Dalej przedstawiono aktualne ceny niektórych wersji procesorów Intela, oferowanych firmom o statusie IPI (Intel Product Integrator) przez Datrontech Poland.

Celeron 266 MHz 93 USD

Celeron 300 MHz 118 USD

Pentium II 266 MHz 176 USD

Pentium II 300 MHz 225 USD

Pentium II 333 MHz 324 USD

Pentium II 350 MHz 417 USD

Pentium II 400 MHz 478 USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200