Pod klucz dla średniaka

Serwery ze wstępnie skonfigurowanymi systemami wspomagającymi zarządzanie powinny pojawić się na polskim rynku pod koniec roku

Serwery ze wstępnie skonfigurowanymi systemami wspomagającymi zarządzanie powinny pojawić się na polskim rynku pod koniec roku.

Producenci systemów typu Enterprise Resource Planning (ERP) coraz bardziej podkreślają zainteresowanie rynkiem średnich przedsiębiorstw. Najczęściej definiuje się je jako firmy zatrudniające od 500 do 1000 osób. Przedstawiciele SAP Polska określają jako średnie firmy z drugiej części listy 500 największych polskich przedsiębiorstw.

Gotowe do użycia

Baan, SAP czy Oracle - firmy, które dotychczas najwięcej uwagi poświęcały zdobywaniu klientów wśród największych przedsiębiorstw - zaczynają walczyć o kontrakty na rynku "średniaków". Najnowszym sposobem tych firm jest oferowanie łatwych we wdrożeniu rozwiązań. Na mocy umów z producentami sprzętu firmy, tworzące oprogramowanie ERP, przygotowują serwery ze wstępnie skonfigurowanymi aplikacjami. Zaletą ma być skrócony proces instalacji. Dzięki temu obniżają się też koszty związane z wdrożeniem i konsultacjami. Licencja aplikacji kosztuje zwykle tyle samo. W przypadku Baana, jest to program Baan on Board, Oracle oferuje je w ramach Oracle fast Track, a SAP - Ready-to-Run.

W ramach oferty proponowany jest także łatwy do wdrożenia, predefiniowany model przedsiębiorstwa. "Oferta ta jest skierowana do firm, w których procesy biznesowe są proste i przejrzyste. Ewentualnie do tych, gdzie zarząd decyduje się na przystosowanie swoich działań do modelu proponowanego wraz z wdrażanym systemem" - mówi Paweł Piwowar, dyrektor generalny Oracle Polska.

Lokalne oferty

Do niedawna jednak porozumienia między producentami były zawierane na poziomie korporacji, a tym samym ograniczone zwykle do rynku amerykańskiego lub niektórych krajów Europy Zachodniej. Nie rozszerzano ich na rynki lokalne. Według zapewnień przedstawicieli producentów systemów ERP, ma się to w najbliższym czasie zmienić. "Być może jeszcze w tym roku zaoferujemy gotowe rozwiązania dla średnich przedsiębiorstw" - zapewnia Aleksander Benning, dyrektor Baan Polska. - "To ogromny rynek, ale na razie nie był gotowy na tego typu ofertę" - konkluduje.

Przedstawiciele SAP Polska - planującego rozpocząć promocję rozwiązania Ready-to-Run dopiero w połowie 1999 r. - twierdzą, że przeszkodą nie jest zaoferowanie odpowiedniego systemu, polskie wersje istnieją bowiem od wielu lat. Podstawowym problemem jest wsparcie przy wdrożeniu wstępnie skonfigurowanego rozwiązania. Polskie przedsiębiorstwa oczekują pomocy w postaci zaplecza specjalistów, do których mogliby zwrócić się z każdym problemem. W przypadku oferty, takiej jak SAP Ready-to-Run, klient zwykle pozostawiany jest sam sobie.

Wsparcie sprzętowców

Współpracą w zakresie oferowania preinstalowanych systemów ERP zainteresowani są producenci serwerów. Oprogramowanie SAP R/3 lub Baan IV dla 25 użytkowników zamierza w Polsce oferować Compaq/Digital. Systemy sprzedawane będą wraz z serwerami intelowskimi. Wraz z systemem SAP R/3 mają być również rozprowadzane komputery IBM AS/400. Wstępne rozmowy z przedstawicielstwami Oracle'a i Baana prowadzi Hewlett-Packard Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200