Nie tylko o hurtowniach

Przedstawiciele 30 polskich przedsiębiorstw wzięli udział w dorocznej konferencji SAS Institute.

Przedstawiciele 30 polskich przedsiębiorstw wzięli udział w dorocznej konferencji SAS Institute.

Szesnasta edycja SEUGI - spotkania użytkowników oprogramowania SAS Institute - zgromadziła ok. 120 polskich uczestników, tradycyjnie głównie z sektora finansowego. W tym roku w Pradze w prezentacjach narzędzi do budowy hurtowni danych i systemów wspomagania zarządzania amerykańskiej firmy uczestniczyli także przedstawiciele przemysłu (BZPG Stomil SA, Coca-Cola Poland i Zakładów Przemysłu Tytoniowego w Krakowie SA).

Punktacja korporacji

Jedną z nowości prezentowaną przez przedstawicieli SAS Institute w Pradze było rozwiązanie typu balanced scorecard (punktacja balansowo-bilansowa). Zdaniem przedstawicieli producenta, jest to następca obecnych systemów EIS (Enterprise Information System). Rozwiązanie nie będzie ograniczone wyłącznie do mierzenia efektywności finansowej przedsiębiorstwa, co - zdaniem Roberta S. Kaplana, wykładowcy z Harvard Business School - sprawdzało się w erze przemysłowej. Balanced scorecard będą stosowane do śledzenia wszystkich podstawowych wskaźników w firmie, również tych, których, wydawać by się mogło, nie można zmierzyć - zadowolenia klientów, działań związanych z wprowadzaniem innowacji, współpracy z partnerami. Wskaźniki finansowe służą do oceny działania firmy w przeszłości. Wymienione czynniki natomiast wpływają na przyszłe wyniki finansowe.

Architektura informacyjna

Drugą nowością dla klientów europejskich była prezentacja Information Delivery Architecture (IDA), części projektu o kodowej nazwie Nashville. Jako gotowy produkt ma się ona pojawić na rynku w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Zdaniem przedstawicieli SAS Institute, technologia przyspieszy wdrożenia hurtowni danych i systemów informowania kierownictwa (MIS). W jej skład wchodzą rozwiązania pokrywające całość procesu dostarczania informacji, począwszy od dostępu do niej, poprzez gromadzenie, na dystrybucji skończywszy (także za pośrednictwem technologii aktywnej dystrybucji - push).

SAS postanowił również śmielej otworzyć się na rozwiązania opracowywane przez inne firmy. W tym celu zamierza wspierać w IDA powszechne standardy. W przypadku dostępu do danych będą to SQL, JDBC, OLE/DB. Jako medium komunikacyjne dla systemów opartych na Windows zostanie wykorzystany COM/DCOM (Component Object Model), dla środowiska Unix i komputerów typu mainframe - COBRA (Common Object Request Broker Architecture), zaś dla platform mieszanych - IOM-Halfbridge (własne rozwiązanie SAS Institute).

Chudy klient

W skład IDA będzie wchodzić także wiele rozwiązań klient/serwer, zapewniających użytkownikom dostęp do danych. SAS stara się obecnie w większym stopniu wykorzystywać do tego technologie internetowe, w tym tzw. chudego klienta. Całość działań związanych z tego typu rozwiązaniami przeprowadzana jest w ramach projektu Jazz. W jego skład wchodzi opracowanie środowiska Jazz IDE (Integrated Development Environment), które ma pozwolić programistom na tworzenie w języku Java apletów i aplikacji dedykowanych dla rozwiązań SAS Institute.

Chudy klient ma być stosowany wyłącznie przez tych użytkowników, którzy konsumują dane i nie tworzą własnych raportów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200