InterBase dla wszystkich

System zarządzania bazami danych InterBase przeznaczony jest do wbudowania w aplikacje.

System zarządzania bazami danych InterBase przeznaczony jest do wbudowania w aplikacje.

System InterBase opracowała w latach 80. niewielka firma InterBase Software Corp., która w wyniku perturbacji rynkowych została kupiona najpierw przez Ashton Tate, a potem wraz z nią przez firmę Borland. Od prawie dwóch lat InterBase znów rozwijany jest przez firmę InterBase Software, filię Inprise (nowa nazwa firmy Borland).

System InterBase cieszy się sporym uznaniem osób, które potrzebują sprawnego systemu zarządzania bazami danych SQL na małych platformach unixowych i pod NetWare. Popularność InterBase wynika głównie z tego, że za niewielką cenę klient otrzymuje bazę prostą w instalowaniu i użyciu o minimalnych wymaganiach w zakresie administrowania, oferującą zaawansowane możliwości zarządzania i zapamiętywania dużych obiektów (w tym obrazów), zaawansowane właściwości funkcjonalne, często lepsze niż w przypadku dużych systemów baz danych przy niewielkich wymaganiach co do rozmiarów pamięci systemu.

Systemem InterBase powinni zainteresować się niezależni twórcy oprogramowania, przenoszący na większe komputery samodzielne aplikacje na PC, posługujące się bazami danych, poszukujący niezawodnego serwera baz danych SQL. InterBase ma niewielkie wymagania w zakresie instalacji i administrowania, toteż możliwe jest wbudowanie bazy w aplikację w sposób niewidoczny dla użytkownika. Firma InterBase Software oferuje ciekawe pakiety licencyjne dla twórców oprogramowania, wbudowujących InterBase w aplikacje.

Baza InterBase jest dołączana do wszystkich narzędzi Borlanda do opracowania aplikacji, zapewniając lokalne lub sieciowe możliwości testowania aplikacji dla ograniczonej liczby użytkowników. InterBase jest również standardowo dołączana do narzędzi programistycznych firmy Cognos.

Wielowersyjność

Serwer bazy danych InterBase dla minimalizacji blokowania dostępu do danych w przypadku pracy wielu jednoczesnych użytkowników realizuje tzw. wielowersyjność (użytkownik ma wrażenie, jakby miał dostęp do własnej kopii bazy danych, choć naprawdę współpracuje jedynie z własną kopią części bazy). Realizacja odbywa się przez inteligentne kopiowanie do pamięciowego cache'a rekordów używanych przez użytkowników pracujących z aplikacjami przetwarzania transakcyjnego (operującymi krótkimi transakcjami) i z aplikacjami do wspomagania procesów podejmowania decyzji (wymagających dłuższego dostępu do danych). Wersyjny motor bazy z tzw. optymistycznym blokowaniem bazy na poziomie pojedynczego rekordu powoduje, że użytkownicy zapisujący do bazy nigdy nie blokują użytkowników czytających dane (i odwrotnie), nie wymaga specjalnego programowania tej operacji, a jednocześnie zapewnia powtarzalne wyniki przy każdym zapytaniu.

Wielowątkowy serwer bazy danych w architekturze SuperServer obsługuje wiele sesji współpracy z użytkownikami (nie potrzeba otwierać kolejnego procesu serwera dla każdego klienta), zmniejszając wymagania w zakresie rozmiaru potrzebnej pamięci.

Transakcyjność

Każdy klient InterBase może otworzyć jednocześśnie wiele transakcji. Każda z nich pracuje we własnym kontekście (dane, czas życia, stan) i każda kończy się sukcesem (commit) lub jest odwracana (rollback) niezależnie od pozostałych.

Ponadto InterBase ma wbudowane mechanizmy współpracy klienta z wieloma działającymi serwerami bazy InterBase, realizując operacje dwufazowego zatwierdzania transakcji w środowisku rozproszonym. Nie są do tego celu potrzebne dodatkowe pakiety programowe middleware, typu monitora transakcyjnego.

Duże obiekty i macierze w bazie

W bazie można przechowywać duże obiekty binarne (typu BLOB) o dynamicznie zmienianych rozmiarach, zapisywanych do bazy kolejnych segmentów, z możliwością przypisania poszczególnym segmentom określonych typów danych. W kolumnie bazy można również przechowywać wielowymiarowe macierze złożone ze standardowych typów danych InterBase i korzystać z zapytań SQL dla dostępu do poszczególnych elementów macierzy. Macierze są realizowane jako struktury BLOB, co umożliwia zapisywanie macierzy o rozmiarach ograniczonych jedynie przez system operacyjny.

Zapamiętane procedury, trygery, powiadomienia

Serwer InterBase już od powstania miał wbudowane możliwości tworzenia trygerów (wywoływanych automatycznie po lub przed określoną operacją SQL na wierszu) oraz zapamiętanych procedur (wywoływanych przez programistę w celu wykonania zaprogramowanej operacji). Trygerów używa się na ogół do zapewnienia zgodności danych w bazie z regułami działania przedsiębiorstwa, natomiast zapamiętane procedury zwiększają wydajność aplikacji, gdyż umożliwiają wykonywanie złożonych operacji na większym komputerze - serwerze bazy danych. Służą one również do jednolitej realizacji operacji wykorzystywanych w wielu aplikacjach.

Ważną cechą InterBase są tzw. powiadomienia (event alerter), służące do powiadamiania "zainteresowanych" aplikacji, o wystąpieniu w bazie określonego zdarzenia (np. stan zapasów zmniejszył się poniżej zadanego poziomu).

Funkcje definiowane przez użytkownika

Właściwości funkcjonalne bazy InterBase można rozszerzać, dodając kompilowane w C/C++ moduły funkcjonalne, które można następnie wykorzystywać w zapytaniach i zapamiętanych procedurach. Standardowa biblioteka funkcji dostarczanych z bazą zawiera funkcje matematyczne i operacji na łańcuchach znaków.

Funkcje definiowane przez użytkownika mogą również operować na dużych obiektach binarnych, np. dla filtracji obrazów lub przekształcenia między typami obrazów zapisanych w różnych kolumnach lub bazach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200