Laser kontra LED

Drukarki laserowe oferują wyższą jakość, a urządzenia LED - wyjątkową szybkość druku.

Drukarki laserowe oferują wyższą jakość, a urządzenia LED - wyjątkową szybkość druku.

Do podstawowych technologii druku elektrofotograficznego należą technologia laserowa i LED (diody półprzewodnikowe). Jak wskazują nazwy, pierwsza z nich wykorzystuje lasery do naświetlania wzorca obrazu na światłoczułym bębnie drukującym, druga - diody półprzewodnikowe LED. Mimo że zasada tworzenia i przenoszenia na papier obrazów jest taka sama, konstrukcja obu typów urządzeń istotnie się różni.

Laser daje wysoką rozdzielczość

Drukarki laserowe wykorzystują względnie skomplikowany mechanizm sterowania wiązką laserową, która naświetla bęben światłoczuły. Możliwa do uzyskania rozdzielczość zależy od układu optycznego, własności materiałowych bębna i parametrów tonera (wielkość drobin). Obecnie dostępne są drukarki o rozdzielczości do 1200 dpi, ale nie ma zasadniczych przeszkód technologicznych, aby uzyskać większą gęstość druku. To, że nie jest ona zwiększana, wynika przede wszystkim z konieczności przesyłania rosnącej ilości informacji, a więc zasadniczo rosnących wymagań co do wydajności aplikacji i kanałów transmisji danych, a także regulacji prawnych (np. w USA), dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia - wyższa rozdzielczość wymaga toneru o mniejszych drobinach, co znacznie utrudnia produkcję i eksploatację pojemników w warunkach zapewniających wysoki poziom zabezpieczeń przed ich migracją i przedostawaniem się do organizmów użytkowników, a przede wszystkim pracowników zakładów produkujących materiały eksploatacyjne.

Prosta konstrukcja LED

Najważniejsze zalety technologii LED to mniejsza niż w przypadku drukarek laserowych liczba części ruchomych i prostsza konstrukcja. Natomiast do wad można zaliczyć niższą rozdzielczość i jakość druku (przede wszystkim jednorodność pokrycia nośnika przez toner), które wynikają z zasad konstrukcji - drukarki LED wykorzystują liniową matrycę z diodami emitującymi światło. Fizyczna rozdzieczość zależy od gęstości ich upakowania, a jednorodność naświetlania - od jednolitości parametrów indywidualnych elementów półprzewodnikowych.

Należy podkreślić, że kolorowe drukarki laserowe lub LED nie są w zasadzie przeznaczone do profesjonalnych zastosowań graficznych, gdzie wymagana jest wysoka jakość i wierność odwzorowania kolorów. Natomiast dostępne urządzenia mają parametry wystarczające do druku typowych dokumentów biurowych.

Jak przyspieszyć drukowanie koloru

Jeśli chodzi o szybkość drukowania, to w porównaniu do urządzeń monochromatycznych, laserowe drukarki kolorowe o takiej samej konstrukcji działają znacznie wolniej - wynika to z konieczności nałożenia na nośnik 4 warstw toneru o różnych barwach (CMYK). Efekt ten występuje przy wykorzystaniu klasycznego mechanizmu obrotowego (Revolver Process), który wymaga 4-krotnego przejścia nośnika pod bębnem drukującym. W drukarkach LED, m.in. dzięki niższej cenie elementów, ekonomicznie efektywne jest zastosowanie odmiennego mechanizmu liniowego (In-line Process), który wykorzystuje 4 zespoły drukujące oddzielnie dla każdego koloru, co umożliwia zadrukowanie strony w jednym przebiegu papieru. Wadą tego rozwiązania jest wzrost liczby niezależnych elementów i w związku z tym większe gabaryty urządzeń oraz konieczność stosowania precyzyjnych mechanizmów prowadzenia papieru.

W kolorowych drukarkach LED, zarówno OKI, jak i Lexmark zdecydowały się na zastosowanie mechanizmu liniowego, uzyskując wysoką szybkość drukowania (8 str./min w przypadku Okipage 8c i 12 str./min - Optra Color 1200).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200