Explorer i Outlook 98 w praktyce

Użytkownicy piszą o błędach w aplikacjach i metodach ich rozwiązywania.

Użytkownicy piszą o błędach w aplikacjach i metodach ich rozwiązywania.

Po artykule na temat nieprawidłowej pracy przeglądarki Explorer, która dość dziwnie zarządza pamięcią podręczną w przypadkowej kolejności, usuwając z niej pliki (Computerworld 25.05.1998 r.), użytkownicy programów Explorer i Outlook 98 sygnalizują również inne problemy występujące przy korzystaniu z tych aplikacji.

Jeden z użytkowników pisze, że musiał modyfikować kilkanaście stron WWW wskutek niewłaściwej pracy przeglądarki Explorer. Problem polegał na tym, że gdy osoby odwiedzające serwer chciały przenieść się na inną stronę rezydującą w pamięci tego samego serwera, Explorer ignorował żądania, jeśli dokument, w którym podano adres strony, nie został wcześniej umieszczony w pamięci podręcznej zakładanej przez ten program. Jeśli takie zachowanie aplikacji skojarzyć z niedopracowaniem, polegającym na usuwaniu w przypadkowej kolejności plików zapisanych w tej pamięci, to przeglądarka może nawet odmówić wyświetlenia zasobu umieszczonego w obrębie aktualnie przeglądanego dokumentu.

Inny problem zasygnalizował Mike Whitenton z firmy Sub Systems. Stwierdził on, że podczas połączenia z serwerem WWW, oferowanym przez Sub Systems, przeglądarka Explorer 4.0 czasami przestaje funkcjonować. Problem pojawiał się w momencie kliknięcia na pojedynczej pozycji rozwijanego formularza, który zawierał wykaz opcji - przeglądarka przestawała działać, zawieszając system. Okazało się, że do takiej sytuacji dochodzi w specyficznym momencie, gdy użytkownik klika na opcji, zanim formularz zostanie zapełniony wpisami utworzonymi przez bazę danych. Mike Whitenton rozwiązał problem, umieszczając listę w tabeli. Lista z opcjami jest wyświetlana wówczas, gdy rozwijany formularz zostanie zapełniony danymi. Aby otrzymać próbkę kodu HTML usuwającego ten błąd, można wysłać list pod adres [email protected], umieszczając w polu Subject (Temat) trzy słowa - Please send code.

Kolejny użytkownik pisze o innym nietypowym błędzie, występującym tylko przy pracy pod kontrolą Windows NT. Jeśli użytkownik poda adres pliku HTML strony macierzystej Home, która znajduje się na tym samym komputerze, to nie można wtedy zachować informacji definiującej rozmiar i pozycję okienka Explorer.

Natomiast niektórzy użytkownicy stacji roboczych Windows NT 4.0 muszą czekać 5-10 minut, zanim Internet Explorer 4.0 zakończy pracę. Wynika to z tego, że przeglądarka umieszcza plik pamięci podręcznej domyślnie w katalogu C:/WinNT/Profiles/User/Temporary Internet Files. Kiedy użytkownik kończy pracę, system Windows NT próbuje synchronizować dane definiujące profil stacji roboczej z profilem przechowywanym w pamięci serwera, przerzucając z jednego dysku na drugi olbrzymią ilość danych. Aby temu przeciwdziałać, należy przenieść plik pamięci podręcznej przeglądarki Explorer 4.0 w inne miejsce, np. do katalogu C:/WinNT/Temporary Internet Files. Właśnie ten katalog był domyślnie definiowany przez Explorer 3.0 i problem wówczas nie występował. Po wykonaniu tej operacji, należy usunąć wszystkie zbędne pliki i katalogi, a następnie wykonać restart systemu Windows NT. Czynności te należy jednak wykonać na każdym wykorzystywanym komputerze. W przeciwnym razie pliki będą ponownie przerzucane z jednego miejsca na drugie, gdy użytkownik wykona operację login.

Inny użytkownik zauważył, że Explorer rozrzutnie gospodaruje pamięcią. Jeśli chcemy wykasować zawartość plików indeksowych, rezydujących w katalogach History i Temporary Internet Files, wywołując menu View, a następnie Internet Options, to ich pojemność nie zostanie bynajmniej zredukowana do domyślnych wartości 8 KB (Explorer 3.0) lub 16 KB (Explorer 4.0). Indeksy będą się wciąż rozrastać, zmniejszając szybkość pracy aplikacji, szczególnie w przypadku otwierania stron zawierających ramki lub aplety Java. Aby temu przeciwdziałać, trzeba zastosować program TweakIE (Wizard Systems), który jest dostępny pod adresemhttp://www.wizsys.com/solutions/software/tweakie.htm . Usuwa on zbędne pliki, a także zapobiega powstawaniu innych błędów. Jeśli użytkownik przeniesie np. w inne miejsce katalog Temporary Internet Files, żeby wygospodarować na dysku C większą przestrzeń adresową, to może się okazać, że Explorer zaczyna zarządzać dwoma identycznymi plikami pamięci podręcznej. TweakIE naprawia ten błąd, pozwalając użytkownikowi na wskazanie tylko jednego pliku pamięci, który będzie używany przez Explorer.

W przypadku przeglądarki Netscape wersja 3.04 można zredukować parametr DiskCache do zera, zwiększając jednocześnie parametr MemoryCache do 1 MB. Okazuje się, że wówczas aplikacja bardzo szybko wyświetla poprzednio przeglądane strony WWW . Wynika to z tego, że pamięć RAM pracuje nieporównanie szybciej niż dysk twardy.

Outlook uboższy o niektóre opcje

Nowy klient poczty elektronicznej Outlook 98 nie oferuje ważnej opcji Import/Export obecnej w pakiecie Outlook 97.

Funkcja Import/Export udostępnia programowi Outlook zestaw danych, np. dane osobowe, które są kopiowane do pól bazy danych wykorzystywanej przez Outlook. Opcję tę zawierał Outlook 97, wersje beta 1 i beta 2 pakietu Outlook 98, po czym znikła.

Microsoft wyjaśnia, że moduł wykonujący to zadanie opracowany przez firmę DataViz nie jest już, niestety, dostępny. Firma współpracuje jednak z DataViz i zamierza udostępnić nowe narzędzia o podobnych funkcjach. Zanim to nastąpi operację mapowania danych można wykonać ręcznie. Opis, jak to wykonać, jest dostępny pod adresemhttp://support.microsoft.com/support/kb/articles/q182/7/28.asp .

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] .

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200