Plany przyszłej pięciolatki

Podczas kolejnej prezentacji Gartner Group w Polsce analitycy przedstawili wizję rozwoju technik informatycznych i wspomaganego nimi zarządzania.

Podczas kolejnej prezentacji Gartner Group w Polsce analitycy przedstawili wizję rozwoju technik informatycznych i wspomaganego nimi zarządzania.

"Światowa informatyka jest już w trzeciej fazie rozwoju" - głosił w Warszawie Ed Thompson, analityk Gartner Group. Jego zdaniem, po erze automatyzacji oraz kontroli efektywności i kosztów, nastąpiła era wzrostu produktywności i zwiększenia niezależności końcowego użytkownika. Ta faza ustąpiła obecnemu etapowi - tworzeniu wartości dla firmy oraz dynamicznemu rozwojowi aplikacji działających w kilku przedsiębiorstwach jednocześnie. Hurtownie danych, zarządzanie wiedzą, skrócony czas podejmowania decyzji to również znaki dzisiejszych czasów.

Nienaturalna redukcja

Technologie informatyczne zmierzają prawdopodobnie w kierunku prawie doskonałej indywidualizacji, "przyjaznych" interfejsów i pełnej dostępności. To jednak powoduje wciąż rosnącą złożoność systemów komputerowych. Alternatywnym rozwiązaniem może być wybranie drogi redukcji złożoności, które może dokonać się ok. roku 2000. Obecnie analitycy Gartner Group nie wskazują, jakie technologie mogą przeciwstawić się naturalnej tendencji ku złożoności.

Najbardziej obiecujące technologie i rozwiązania to elektroniczne płatności (w tym tzw. karty inteligentne), data mining, transmisje bezprzewodowe, identyfikacja osób na podstawie linii papilarnych lub tęczówki oka... "Zastosowania takich technologii dobrze jest polecić przełożonemu, zanim przeczyta o nich w gazecie" - żartuje analityk Gartner Group.

Razem lepiej

Widoczna staje się tendencja do zacieśniania współpracy w ramach łańcuchów dostaw czy tzw. rozszerzonego przedsiębiorstwa (extended enterprise). Gartner Group zauważa, że zmienność warunków rynkowych prowadzi do konieczności podjęcia nietypowego wyzwania. Otóż nie tylko trzeba umieć komunikować się z firmami partnerskimi, ale też mieć umiejętność zaprzestania takiej komunikacji w możliwie najkrótszym czasie.

Kolejnym punktem zaprezentowanego raportu jest rosnąca siła producentów i sprzedawców oprogramowania dla przedsiębiorstw. Przykładem mogą być firmy, takie jak SAP. Zawarte w aplikacjach modele referencyjne będą czynnikiem standaryzującym i stabilizującym rynek. "ERP staje się produktem masowego użytku. Przedsiębiorstwa nie wdrażają tych systemów, by zyskać przewagę konkurencyjną, ale po to, by nie pozostać w tyle" - mówił Ed Thompson. Destabilizująca jest natomiast pewna doza niepewności co do opłacalności konkretnych inwestycji w technologie informatyczne. Nikomu nie udało się bowiem w pełni zmierzyć, o ile wzrosła produktywność przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu IT. Wiadomo tylko, w jakim kierunku należy zmierzać. W różnych krajach panują natomiast różne poglądy na temat szybkości i zakresu inwestowania w informatykę.

Przyszłość w jasnych kolorach

Tak nadchodzące lata mogą postrzegać informatycy. Rynek pracy globalizuje się, największe firmy gotowe są przetrząsać olbrzymie bazy danych, by gdzieś na świecie znaleźć osobę o dokładnie im odpowiadających umiejętnościach. Eksperci amerykańscy szacują, że wśród informatyków w USA stopa bezrobocia wynosi minus 15-30%. System edukacyjny nawet najbardziej rozwiniętych państw nie nadąża za eksplozją popytu na informatyków. A kiedy brakuje ludzi, systemy powoli przestają poprawnie funkcjonować. Zachętę, stosowaną przez firmy poszukujące ludzi, może stanowić nawet 300% wzrost pensji - z dnia na dzień.

Zarządzanie informatyką jest coraz trudniejsze, nie tylko ze względu na ciągłe zagrożenie rotacją kadr, ale również przez ograniczenie okresu planowania strategicznego do ok. 2 lat, a w przypadku niektórych firm - nawet mniej niż 18 miesięcy. "Jednym z trendów, z którymi należy się pogodzić, jest tendencja do stosowania w firmie outsourcingu, szczególnie w przypadku zarządzania sieciami oraz rozwojem aplikacji" - mówił Ed Thompson. Rola firm oferujących takie usługi będzie stale wzrastać, a zadaniem stojącym przed menedżerem jest kontrolowanie ich poczynań, zachowanie, mimo wszystko, kontroli nad informacją, która dla przedsiębiorstwa coraz częściej stanowi największe bogactwo.

Podstawowa charakterystyka rynków IT na świecie (wybór)

Ameryka Północna:

  • agresywne wdrożenia,

  • zaawansowane aplikacje,

  • tania telekomunikacja

  • znaczna decentralizacja (60% decyzji IT na poziomie działów firmy)

    Europa Zachodnia:

  • nierówne inwestowanie

  • chaos deregulacji w telekomunikacji

  • 40% decyzji IT na poziomie działów firmy

    Europa Wschodnia:

  • różna świadomość konieczności stosowania IT w różnych regionach

  • niedobory infrastruktury

  • niestabilność finansowo-prawna

  • budowanie podstaw systemów

  • 10% decyzji IT na poziomie działów firmy

    Polska

  • poziom rozwoju między Europą Zachodnią a Wschodnią

    Źródło: Gartner Group

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200