O szyfrach prawie wszystko

Specjaliści od szyfrowania i ochrony danych zgromadzili się na II Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma '98.

Specjaliści od szyfrowania i ochrony danych zgromadzili się na II Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma '98.

Polska jest raczej użytkownikiem niż twórcą technologii kryptograficznych. Jednak korzystanie z zachodnich rozwiązań, dotyczących kodowania danych, wymaga sporej wiedzy. Kadra osób znających zagadnienia kryptografii rośnie dzięki prowadzonym na kilku polskich uczelniach technicznych zajęciom dydaktycznym - m.in. na Politechnice Warszawskiej. Prawie połowę ze 180 przybyłych na spotkanie specjalistów stanowili przedstawiciele banków i innych instytucji finansowych. Obecni byli także reprezentanci wojska, policji i służb specjalnych.

Kryptografia jest już osobną dziedziną wiedzy, umiejscowioną między matematyką wyższą a technologiami informatycznymi. Za sprawą rozwoju Internetu, bankowości domowej i handlu elektronicznego krąg osób mających z nią styczność ulega bardzo szybkiemu poszerzeniu. Wciąż trwa doskonalenie metod kryptografii, po części wymuszane rosnącą mocą obliczeniową dostępnych komputerów. Z tych względów powszechnie stosowany algorytm kodowania z tajnym kluczem DES niedługo zakończy żywot. Zastąpi go rozwiązanie Advanced Encryption Standard, które stanie się amerykańską normą federalną. Obecnie trwa procedura wyboru algorytmu stanowiącego podstawę AES, który powinien stać się powszechnie stosowanym standardem w latach 2002-2005. Popularny algorytm RSA, wykorzystujący klucz jawny, zyskał poważnego konkurenta w postaci kryptosystemów bazujących na krzywych eliptycznych (ECC).

Szybki rozwój wskazany jest w instytucjach, wchodzących w skład tzw. Infrastruktury Klucza Publicznego, które zajmują się wydawaniem certyfikatów potrzebnych do uwierzytelnienia stron transakcji czy osób korzystających z systemów informatycznych. W Polsce nie ma jeszcze takich instytucji. Firmy obecne na rynku zabezpieczania danych na ogół oferują jedynie produkty firm zagranicznych, będąc ograniczone dodatkowo restrykcjami eksportowymi, nałożonymi przez USA. W Polsce Urząd Ochrony Państwa od niedawna prowadzi Jednostkę Certyfikującą przy Biurze Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki, która zajmuje się m.in. badaniem urządzeń i systemów kryptograficznych. Podczas badania potwierdzona zostaje jakość i zgodność z normami urządzeń i programów kryptograficznych, przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200