Microsoft AD 2003

Analitycy z Gartner Group zakładają, że do roku 2003 Microsoft osiągnie roczne wpływy rzędu 35 mld USD. Większość pieniędzy będzie pochodzić z rynku korporacyjnego.

Analitycy z Gartner Group zakładają, że do roku 2003 Microsoft osiągnie roczne wpływy rzędu 35 mld USD. Większość pieniędzy będzie pochodzić z rynku korporacyjnego.

Wpływy ze sprzedaży systemów operacyjnych i aplikacji biurowych będą sukcesywnie rosnąć, jednak największy skok Microsoft odnotuje na rynku oprogramowania dla dużych przedsiębiorstw. Gartner Group prognozuje, że już za 3 lata wpływy ze sprzedaży serwerów mają przewyższyć środki pozyskiwane ze sprzedaży systemów operacyjnych i aplikacji biurowych. Sukces Microsoftu w tym segmencie będzie zależał jednak od tego, czy odbiorcy korporacyjni przekonają się do produktów, takich jak serwery z serii BackOffice, dotychczas pozycjonowanych jako rozwiązania dla firm średniej wielkości.

NT nie dla wszystkich

W ciągu najbliższych pięciu lat Windows NT stanie się najpopularniejszym sieciowym systemem operacyjnym, nie uzyska jednak zdecydowanej przewagi na rynku. Eksperci z Gartner Group przewidują, że stanie się on podstawowym systemem, na bazie którego będą powstawać instalacje dla ponad 100 tys. użytkowników (!), jednak 10-20% najbardziej wymagających klientów korporacyjnych pozostanie poza zasięgiem Microsoftu. Kluczem do sukcesu Windows NT ma okazać się opracowanie nowej wersji klastrów i ulepszonej wersji hierarchicznych usług katalogowych Active Directory, co jest spodziewane jeszcze w br. Wzrośnie także popularność serwera SQL, na którym będą budowane duże wieloterabajtowe bazy danych dla ponad 2000 użytkowników. Na rynku narzędzi do pracy grupowej za trzy lata MSExchange ma osiągnąć popularność Lotus Notes. Instalacje Exchange będą obsługiwać do 30 tys. użytkowników.

Niebagatelnym źródłem zysków koncernu w ciągu najbliższych lat mają stać się media interaktywne, takie jak Web-Tv, Windows CE - system operacyjny dla komputerów, multimedialne wydawnictwa Encarta i automaty do gier. Ten segment rynku będzie przynosić firmie Billa Gatesa 7 mld USD wpływów rocznie.

Niebieski jak... Microsoft

Prawdopodobny proces sądowy bardzo nadweręży budżet Microsoftu, nie zagrozi jednak jego pozycji rynkowej. "Pięć lat temu wszyscy dyskutowali o tym, co się stanie z IBM. Mimo to nie nastąpiły dramatyczne zmiany" - zauważa Ed Thompson, analityk z Gartner Group.

Konflikt wokół Microsoftu ulegnie w ciągu najbliższych lat wyciszeniu, jednak w kilku dziedzinach, takich jak rozwój technologii Java, nie zostanie zawarty kompromis. Zdaniem analityków z Gartner Group, Microsoft skupi się na wspieraniu Javy jako języka programowania, zwalczając jednocześnie Javę jako platformę dla aplikacji.

Trzydziestoletni milionerzy

Specjaliści jednej z najbardziej prestiżowych firm badających rynek informatyczny twierdzą, że w ciągu najbliższych lat spadnie znaczenie Microsoftu jako przedsiębiorstwa, które wprowadza innowacje. W związku z tym poważnym problemem dla koncernu stanie się znalezienie wartościowych pracowników. "Wielu młodych specjalistów zaczęło postrzegać Microsoft jako firmę zbyt dużą i dominującą na rynku" - ostrzegają pracownicy Gartner Group. - "Jeszcze niedawno ważnym bodźcem były opcje na zakup akcji, przyznawane pracownikom, lecz przy spadającej wartości firmy już niedługo nie będzie to tak atrakcyjna przynęta".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200