Usługi katalogowe zarządzają siecią

Wzrasta znaczenie usług katalogowych jako centralnego repozytorium informacji o konfiguracji sieci.

Wzrasta znaczenie usług katalogowych jako centralnego repozytorium informacji o konfiguracji sieci.

Podczas targów NetWorld+Interop, które odbyły się w ubiegłym miesiącu w Stanach Zjednoczonych, kilku producentów zaprezentowało sposoby wykorzystania usług katalogowych jako centralnego repozytorium przechowującego informacje o konfiguracji urządzeń sieciowych oraz parametrów dotyczących transmisji w całej sieci. Oznacza to przełom w historii usług katalogowych. Nie służą już one wyłącznie do zarządzania użytkownikami i serwerami, ale poszerzają zasięg swego działania także na aplikacje i urządzenia sieciowe, takie jak routery i przełączniki. Jednocześnie - jak twierdzą analitycy - daje się zauważyć wzrost poziomu świadomości pracowników działów informatycznych firm, którzy coraz częściej zastanawiają się nad wdrożeniem zaawansowanego systemu usług katalogowych jako sposobu uproszczenia zarządzania szybko rosnącymi sieciami komputerowymi.

Aktywne katalogi i sieć

Podczas N+I firma Cisco Systems zaprezentowała Cisco Networking Services for Active Directory (CNS/AD) - zestaw usług rozszerzających funkcjonalność usług katalogowych Active Directory firmy Microsoft, które mają być dostarczone na rynek wraz z premierą systemu Windows NT Server 5.0. CNS/AD umożliwi przechowywanie w ramach Active Directory informacji o wymaganiach aplikacji pod względem przepustowości sieci, użytkownikach i ich priorytetach, a także konfiguracji routerów i przełączników Cisco. Produkt zawiera oprogramowanie serwera, które będzie pracować pod kontrolą Windows NT 5.0, ale w późniejszym terminie ma zostać także przeniesione na platformę Unix (Cisco współpracuje z Microsoftem nad przeniesieniem Active Directory na inne platformy systemowe niż NT).

W ramach CNS/AD Cisco dostarczy także interfejs programistyczny API oraz zestaw narzędzi (Software Development Kit), umożliwiający programistom połączenie tworzonych przez nich aplikacji z serwerem CNS/AD.

Zasada działania serwera CNS/AD jest prosta. Kiedy użytkownik loguje się do sieci, usługi katalogowe przeprowadzają jego identyfikację. Następnie udostępniają wszystkim urządzeniom sieciowym profil użytkownika, definiujący jego dostęp do poszczególnych aplikacji, i usługi sieciowe, z których może korzystać, a także jego priorytet. Pośrednikiem między usługami katalogowymi a urządzeniami sieciowymi jest serwer CNS/AD, przekładający język usług katalogowych na język urządzeń i odwrotnie.

Testy beta serwera CNS/AD rozpoczną się w IV kwartale br., a pełny produkt zostanie udostępniony z premierą Windows NT 5.0, zapowiadaną wstępnie na I kwartał 1999 r.

Lepszy DHCP

Podczas N+I Novell przedstawił nowe propozycje, dotyczące modyfikacji protokołu DHCP pod kątem lepszej integracji z usługami katalogowymi NDS. Ułatwiłoby to zarządzanie numerami IP, np. protokół TCP/IP mógłby być zainstalowany na każdej ze stacji roboczych, ale numer IP byłby przyznawany tylko tym stacjom, na których aktualnie jest zalogowany użytkownik, uprawniony do korzystania z tego protokołu. Obecnie każda stacja z protokołem TCP/IP skonfigurowana do pobierania numeru IP z serwera DHCP otrzymuje go bez zastrzeżeń.

Co więcej, administratorzy - korzystając z usług katalogowych - mogliby wymusić przydzielanie adresów IP dopiero po zalogowaniu użytkownika i natychmiastowe zwalnianie tych adresów po jego wylogowaniu. Obecnie adresy IP przydzielane są na określony czas dla konkretnej stacji roboczej - bez względu na to, czy jest ona włączona, czy nie. DHCP nie jest więc tak dynamicznym protokołem przyznawania adresów IP, jak wymagają tego użytkownicy w sieciach, w których pracuje większa liczba stacji roboczych niż dostępnych jest adresów IP.

Nową, zmodyfikowaną wersję standardu DHCP Novell przedstawił do ratyfikacji w komitetach normalizacyjnych Internet Engineering Task Force (IETF) oraz Desktop Management Task Force (DMTF). Pełne wdrożenie nowej wersji protokołu zostanie wprowadzone w systemie operacyjnym NetWare 5, którego premiera zapowiadana jest na wrzesień br.

Podczas targów Novell promował także inicjatywę Directory Enabled Networks (DEN), architektury określającej sposób gromadzenia i przechowywania informacji w ramach usług katalogowych. DEN ma umożliwić łatwiejsze integrowania rozwiązań usług katalogowych różnych producentów - w tym także NDS-u - z zapowiedzianym produktem Cisco: Cisco Networking Services for Active Directory. Propozycja DEN jako nowego standardu sieciowego także została przedłożona do rozpatrzenia i zatwierdzenia komitetowi normalizacyjnemu DMTF.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200