ERP w Internecie/intranecie

Systemy ERP, korzystające z interfejsu Web, mają nie tylko mniejszy koszt wdrożenia, ale również pozwalają na dostęp do biznesu przez partnerów handlowych.

Systemy ERP, korzystające z interfejsu Web, mają nie tylko mniejszy koszt wdrożenia, ale również pozwalają na dostęp do biznesu przez partnerów handlowych.

Coraz więcej przedsiębiorstw, również w Polsce, przekonuje się, że bez wprowadzenia dobrego systemu elektronicznego planowania produkcji ERP (Electronic Resource Planning) nie można skutecznie konkurować lub utrzymać się na rynku. Jednak duże koszty systemu, infrastruktury informatycznej, serwerów i mocnych komputerów PC na biurku każdego użytkownika to poważna zapora na ograniczonym rynku finansowym. Z tego powodu najwięksi dostawcy systemów ERP oferują obecnie wersje swych systemów przeznaczone do uruchamiania na tzw. chudym kliencie: przeglądarce Web w środowisku Windows lub komputerze sieciowym NC.

Komputery sieciowe NC to szansa wykorzystania coraz bardziej popularnych technologii Web: Java, intranet i Internet. Korzystanie z komputerów sieciowych przez dostawców systemu ERP odzwierciedla widoczne tendencje budowy infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa wokół systemu ERP, odchodzenie zaś od budowania od początku systemu obsługi przedsiębiorstwa na istniejącej infrastrukturze.

W tym kontekście Internet jest postrzegany jako potężny środek, umożliwiający szybką integrację łańcucha dostaw między różnymi partnerami handlowymi.

Aby umożliwić klientom wykorzystanie technologii internetowych i Web, większość dostawców systemów ERP ma już interfejs HTML, a tacy dostawcy, jak SAP i J. D. Edwards, oferują możliwości korzystania z zasobów systemu za pośrednictwem chudego klienta opartego na środowisku Java.

SAP oferuje nowy interfejs do R/3 zwany Business Client, pozwalający na korzystanie w środowisku klienta z komponentów JavaBeans i ActiveX. Gotowe komponenty tego interfejsu to edytor tekstowy, wyświetlacz graficzny i przeglądarka Web, działające razem zamiast typowego środowiska klienckiego SAP. Nowe środowisko klienta ma zachęcić użytkowników do przejścia z wersji mainframe'owej R/3 na wersję klient/serwer.

Internet odgrywa również istotną rolę w dostępie do informacji. Tendencja ta ujawniła się wraz z gwałtownym rozwojem Internetu przed ok. 3 laty. Dostawcy systemów ERP modyfikują lub uzupełniają swoje produkty o możliwość bezpośredniego dostępu do systemu przez partnerów handlowych za pośrednictwem Internetu.

Przykładem tej tendencji są możliwości dostępu do danych w systemach SAP R/3 z aplikacji Lotus Notes za pośrednictwem bramy Lotus Connection, pozwalającej na analizę danych, tworzenie i publikowanie raportów Lotus Notes w sieci Internet/intranet.

Zwrot poniesionych nakładów

Sukces każdego przedsięwzięcia typu ERP zależy w znacznej mierze od tego, jak szybko uda się osiągnąć widoczny zwrot poniesionych inwestycji. Komputery sieciowe, nie wymagające czasochłonnego instalowania części klienckiej aplikacji na każdym z nich, pozwalają na skrócenie czasu dochodzenia do rentowności przedsięwzięcia, powinny więc być cenione zarówno przez dostawców, jak i odbiorców systemów ERP.

Jak pokazują wyniki ankiet, prowadzonych przez firmę analityczną Meta Group, intranetowe aplikacje ERP zapewniają szybszy zwrot poniesionych kosztów niż aplikacje tradycyjne. Ponad 80% badanych firm uzyskało korzystny wynik finansowy z zainstalowanego systemu ERP, przy czym lepsze wyniki dawały aplikacje interaktywne i łączące łańcuch dostaw, natomiast gorszy wynik uzyskano w aplikacjach publikujących tylko wyniki w postaci raportów do wspomagania procesu podejmowania decyzji.

Najwięksi dostawcy sprzętu, oprogramowania i usług integracyjnych oferują kompleksowe rozwiązania dotyczące systemów ERP.

W ubiegłym roku IBM przedstawił strategię szybkiej implementacji systemu SAP R/3 na sprzęcie komputerowym AS/400 z komputerami sieciowymi, jako graficzne terminale klienta. Rozwiązanie IBM o nazwie IBM Smooth for R/3 zapewnia małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość szybkiej implementacji systemu R/3. IBM oferuje na swoich serwerach aplikacji AS/400 preinstalowany system SAP R/3 wraz z narzędziami implementacyjnymi Accelerated SAP. Firma oferuje również usługi wdrożeniowe swojej organizacji IBM Global Services.

Sun kieruje swoją ofertę wspierania szybkiej implementacji systemów ERP głównie do średnich przedsiębiorstw, o rocznych obrotach od 100 mln do 1 mld USD. W tym celu Sun rozszerzył zakres świadczonych usług integracyjnych, zawarł porozumienia partnerskie z największymi dostawcami systemów ERP (Baan, SAP, Oracle, PeopleSoft) oraz opracował nowe rozwiązania sprzętowe. Nowe serwery E3500, E4500, E5500 i E6500 są przeznaczone do instalowania i obsługi pakietów typu ERP.

Sun zamierza również wykorzystać swoją ekspertyzę w zakresie języka i środowiska Java do zmniejszenia całkowitych kosztów instalacji i eksploatacji systemów ERP w przedsiębiorstwie.

Liderzy NC

Dotychczas żadna wersja chudego klienta nie zdominowała środowiska ERP. Nadal wiele aplikacji korzysta z terminali znakowych lub starszych modeli PC (z procesorem 286 i 386) do emulacji terminala znakowego. Jednak w nowych instalacjach widoczna jest tendencja do przechodzenia na komputery sieciowe, głównie z powodu niskich kosztów zarządzania takim systemem. W nowych instalacjach coraz częściej stosuje się komputery sieciowe IBM i Sun. Jak podaje Meta Group, obecnie 17% instalacji ERP korzysta z tych komputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200