Parasolid czy ACIS

Nie tylko wymiana danych między systemami, ale nawet upgrade może przysporzyć problemów.

Nie tylko wymiana danych między systemami, ale nawet upgrade może przysporzyć problemów.

Systemy CAD do wspomagania projektowania elementów mechanicznych należą do najbardziej popularnych technik komputerowych w zastosowaniach inżynierskich, a jednocześnie występuje tu silna konkurencja między kilkoma znanymi producentami: Bentley, Intergraph czy Autodesk. Wszystkie te firmy są obecne w Polsce i intensywnie starają się zwiększyć udział w rynku, oferując produkty podobnej klasy.

Biuro projektowe, które wykorzystuje oprogramowanie do wspomagania projektowania, najczęściej kontynuuje współpracę z pierwszym dostawcą, rozwijając system poprzez korzystanie głównie z aktualizacji lub aplikacji uzupełniających, a nie jego kompletną wymianę. Jednocześnie większość dużych firm proponuje najczęściej oprogramowanie umożliwiające do pewnego stopnia skalowanie wydajności. Kompleksowa wymiana systemu jest kosztowna nie tylko ze względu na konieczność zakupu nowego pakietu, ale przede wszystkim dlatego, że niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie użytkowników. Przy tym pojawia się groźba utraty zgromadzonych zasobów z projektami.

Przykładowo - jedną z zaawansowanych technologii, obecnie stosowaną w większości aplikacji do przestrzennego modelowania obiektów mechanicznych, jest funkcja do tworzenia obiektów złożonych z wielu niezależnie projektowanych elementów. Projekty, w których użyto tej technologii, są ściśle związane z konkretną platformą i ich przeniesienie do innego systemu nie jest najczęściej możliwe bez utraty informacji złożeniowej.

Nie tylko jednak przy podejmowaniu decyzji o wymianie systemu warto dokonać dokładnej analizy kosztów i zysków, ale również lepiej działać rozważnie przy planowaniu aktualizacji. Należy zwrócić uwagę na ukryte koszty zmian, które czasem wynikają z ulepszeń i modyfikacji wprowadzanych do oprogramowania przez producentów.

Autodesk wprowadził do najnowszej wersji Mechanical Desktop 2.0 nowe jądro graficzne ACIS 3.0, opracowane przez Spatial Technology. Umożliwia ono uzyskanie lepszej wydajności procesów 3-wymiarowego modelowania, ale wprowadza również zmiany do standardowego zapisu plików w formacie DWG. W efekcie można oczekiwać, że projekty zawierające 3-wymiarową grafikę, tworzone w systemie wykorzystującym ACIS 3.0, przestaną być przenośne i nie będą mogły być prawidłowo odczytywane przez inne aplikacje, nie wyposażone w tę nową wersję jądra graficznego.

Natomiast Intergraph, po połączeniu oddziału zajmującego się tworzeniem oprogramowania z EDS Unigraphics, postanowił wprowadzić do kolejnych wersji SolidWorks i SolidEdge nowe jądro graficzne - Parasolid opracowane przez EDS. Decyzja ta była podyktowana przede wszystkim chęcią zapewnienia dobrej integracji i współpracy oprogramowania oferowanego dotychczas niezależnie przez obie firmy - aplikacji Intergraph dla małych i średnich systemów oraz programów EDS Unigraphics przeznaczonych dla dużych przedsiębiorstw. W wyniku tej zmiany użytkownicy, którzy będą chcieli wykorzystywać systemy mieszane stosujące zarówno jądro graficzne ACIS, jak i Parasolid, muszą sobie zdawać sprawę, że wymiana informacji między tymi odmiennymi strukturami może być trudna. Podobną modyfikację oprogramowania planuje Bentley, który do pakietu MicroStation Modeler również zamierza wprowadzić jądro graficzne Parasolid.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200