Świeże jabłka z G3

Apple Computer rezygnuje z systemu operacyjnego Rhapsody i zastąpi go systemem zbudowanym na bazie Mac OS 8. Firma zaprezentowała nowe komputery z serii G3.

Apple Computer rezygnuje z systemu operacyjnego Rhapsody i zastąpi go systemem zbudowanym na bazie Mac OS 8. Firma zaprezentowała nowe komputery z serii G3.

Nowa, jak to określają przedstawiciele samej firmy, bardziej skierowana na klienta strategia produktowa firmy Apple Computer wpłynęła na wprowadzenie na rynek nowej linii komputerów przenośnych G3 PowerBook, przeznaczonych dla biznesu, oraz komputerów linii iMac dla szerokiego grona użytkowników. W tym czasie Steve Jobs, pełniący funkcję dyrektora generalnego Apple Computer, zapowiedział także nową strategię dotyczącą oprogramowania.

PowerBook i iMac

Do stworzenia nowej linii komputerów przenośnych przyczynił się sukces rynkowy komputerów z serii G3, przeznaczonych na rynek profesjonalny. G3 PowerBook z systemem operacyjnym Mac OS będzie wyposażony w baterie o wydłużonej trwałości, wynoszącej ok. 7 godzin, oraz dwa złącza, umożliwiające wymianę lub podłączanie urządzeń bez konieczności wyłączania systemu (hot-swappable bays).

Natomiast zaprezentowana w ubiegłym tygodniu nowa linia modeli stacjonarnych o nazwie iMac ma być uzupełnieniem rynku komputerów kosztujących ok. 1000 USD. Jej charakterystyczną cechą jest wbudowanie wszystkich urządzeń w nową, zaokrągloną obudowę 15" monitora. W sierpniu br. ma być dostępny model wyposażony m.in. w procesor G3 233 MHz, 32 MB RAM, 4 GB dysk twardy, modem i kartę sieciową. Wówczas jego cena ma wynosić 1299 USD. Początkowo nowy produkt Apple'a nie był kierowany na rynek korporacyjny, jednak dzięki przystosowaniu go do pracy w sieci niewykluczone, że iMac będzie oferowany również przedsiębiorstwom.

Poprawiony system

Oprócz nowych produktów Apple Computer zapowiedział także nową strategię odnoszącą się do oprogramowania. Różni się ona dość znacznie od tej, którą firma przedstawiała jeszcze przed kilkoma miesiącami. Podstawą nowego systemu operacyjnego Apple Computer będzie dotychczasowy Mac 8, a nie - jak wcześniej planowano - nowej generacji system Rhapsody.

Dzięki temu powstanie nowy system Mac 8 X, nie wymagający całkowitej zmiany stosowanych aplikacji. Jest on oparty na interfejsach programistycznych (API) dotychczas stosowanych do tworzenia aplikacji dla Macintosha. Według Steve'a Jobsa, tymczasowego szefa Apple'a, od początku przestrzegającego przed przejściem w stronę zaawansowanych cech, takich jak pamięć chroniona i wielozadaniowość, jedyną złą wiadomością dla programistów jest całkowite usunięcie 2 tys. spośród 8 tys. API. Pozostałe 6 tys. zostało kodowo nazwane Carbon API. Zaletą będzie konieczność tylko modyfikacji, a nie całkowitej wymiany stosowanych dotychczas aplikacji. Zdaniem Steve'a Jobsa, większość z nich może być uaktualniona w czasie nie przekraczającym pięciu dni, a w sprzedaży mogą się znaleźć w ciągu dwóch miesięcy. Natomiast w przypadku przejścia na system Rhapsody zajęłoby to programistom, firmom i użytkownikom do dwóch lat. Obecnie ok. 90% aplikacji może pracować z wykorzystaniem Carbon API.

Aby pomóc w przystosowaniu aplikacji do pełnej współpracy z nowym systemem, firma udostępni program Carbon Dater, który będzie analizował stosowane oprogramowanie. Wyniki użytkownicy będą mogli wysyłać do Apple Computer, który opublikuje je na stronie WWW, wskazującej i wyjaśniającej pojawiające się problemy. Mac OS X będzie zawierał m.in. takie funkcje, jak pamięć chroniona, pamięć wirtualna, wielozadaniowość, szybka praca w sieci. System będzie obsługiwał wszystkie dotychczasowe aplikacje, jednak nie będą one mogły wykorzystywać jego nowych funkcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200