Nadzieja w hurtowniach

Sybase przedstawiła swoją ofertę dla hurtowni danych. Firma wskazała strategiczne kierunki rozwoju.

Sybase przedstawiła swoją ofertę dla hurtowni danych. Firma wskazała strategiczne kierunki rozwoju.

Sybase, podobnie jak jej najwięksi konkurenci wśród producentów systemów bazodanowych, szuka zysków na rozwijającym się rynku hurtowni danych. Jednak podczas dorocznej konferencji użytkowników oprogramowania, Sybase przedstawiła kierunki rozwoju również w innych zastosowaniach. Firma skoncentruje się na rozwoju narzędzi programistycznych, wchodzących w skład pakietu Power Studio, tradycyjnych serwerów bazodanowych i innych aplikacji, takich jak "odchudzona" wersja bazy danych Adaptive dla komputerów z systemem Windows CE. "Wcześniej naszą działalność koncentrowaliśmy raczej na opracowywaniu nowych technologii niż na rozwiązywaniu problemów biznesowych" - mówi Mitchell Kertzmann, prezes i dyrektor generalny (CEO) Sybase'a, zapowiadając zmiany w firmie.

Przykładem zaangażowania Sybase'a w dostarczanie kompleksowej oferty dla przedsiębiorstw jest pakiet Warehouse Studio. Połączenie w jeden produkt kilku aplikacji ma pozwolić użytkownikom na uniknięcie sytuacji, w której muszą do realizacji jednego projektu zaopatrywać się u różnych producentów. Mitchell Kertzmann twierdzi ponadto, że zaoszczędzi to klientom kłopotów podczas procesu instalacji i wdrożenia hurtowni danych.

Warehouse Studio będzie składał się z serwera bazy danych Sybase Adaptive Enterprise, oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji Adaptive Server IQ oraz repozytorium Intellidex Warehouse Control Center (wraz z przeglądarkę metadanych Visualizer). Opcjonalnie dostępna będzie wersja pakietu, zawierająca oprogramowanie Ardent Software PowerStage do transformacji i "czyszczenia" danych. Warehouse Studio ma pracować na Windows NT i platformach unixowych - IBM AIX, HP-UX i Digital Unix. Na razie Sybase nie podała ceny swojego zestawu.

Firma planuje sprzedaż kilku wersji Warehouse Studio dla różnych grup użytkowników. Przykładowo - pakiet w wersji Extension ma zawierać rozwiązania, umożliwiające analizę danych OLAP, mechanizmy rozpoznawania mowy i funkcje pozwalające na pracę w środowisku internetowym. Wszystkie pakiety będą przystosowane do współpracy z rozwiązaniami niezależnych firm programistycznych.

Duża konkurencja

Rozwiązanie dla hurtowni danych mają podreperować sytuację finansową firmy. Pierwszy kwartał br. przyniósł Sybase stratę w wysokości 81,2 mln USD, tj. o 25,8 mln USD wyższą niż odnotowana w ubiegłym roku. Plan M. Kertzmanna może okazać się trudny w realizacji, gdyż nowe premiery dla rynku hurtowni danych zapowiadają również dwaj giganci rynku komputerowego Oracle i Microsoft.

ZAPOWIEDZI SYBASE
  • Warehouse Studio - zestaw do budowy hurtowni danych maj br.

  • Adaptive Anywhere - baza danych dla komputerów z Windows CE II połowa br.

  • Jaguar 2.0 - uaktualnienie oprogramowania middleware, obsługującego Javę, ActiveX i CORBA III kwartał br.

    Przedstawiciele firmy zapowiedzieli również, że w III kwartale br. pojawi się nowe uaktualnienie serwera Jaguar Component Transaction Server, współpracującego z Active X oraz Javą i CORBĄ. Serwer ten umożliwia sprawdzenie dokładności danych wprowadzonych przez bezpośrednich użytkowników baz danych, zawiera także funkcje umożliwiające utrzymywanie jednoczesnego połączenia dużej liczby użytkowników.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200