Minister oddaje

Resort spraw wewnętrznych kończy przygotowanie listy pracowników, którym należą się rekompensaty.

Resort spraw wewnętrznych kończy przygotowanie listy pracowników, którym należą się rekompensaty.

Od marca do sierpnia ub.r. Sejm debatował nad tym, jak zrekompensować straty poniesione przez pracowników budżetówki w wyniku braku waloryzacji płac na początku lat 90. Wreszcie ustalono, że za nie otrzymane pensje dostaną oni świadectwa rekompensacyjne, które będzie można w przyszłości wymienić na udziały w prywatyzowanych przedsiębiorstwach.

Informatycy przy współudziale działów kadrowych poszczególnych jednostek budżetowych mieli opracować listy osób, które w latach 1991-92 pracowały w budżetówce i nie otrzymały stosownej waloryzacji. Listy uprawnionych w większości są już w resorcie spraw, gdzie pracownicy departamentu PESEL przygotowują bazę danych, która ma być przekazana Ministerstwu Skarbu, a dokładnie Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, baza zawierająca dane wszystkich uprawnionych ma powstać we wrześniu br. Później MSWiA będzie aktualizować przekazany spis na podstawie baz PESEL-a.

"Największym problemem w początkowej fazie sporządzania list był brak odpowiedniego oprogramowania, dlatego pierwsze listy były przygotowywane ręcznie" - wyjaśnia Małgorzata Plucińska, kierownik wydziału informatyki Ministerstwa Sprawiedliwości, w której pieczy znajduje się obecnie lista pracowników sądów i prokuratur uprawnionych do otrzymania rekompensaty. Największe problemy z przygotowaniem list miało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ze względu na dużą liczbę szkół, resort edukacji do tej pory boryka się z problemem sporządzenia odpowiednich wykazów. Oprogramowanie do wspomagania pracy informatyków i działów kadrowych powstało w Clipperze nakładem Terenowego Banku Danych w Łodzi. Zgodnie z ustawą z 6 marca 1997 r. i jej późniejszą nowelizacją, dystrybucją świadectw rekompensacyjnych mają zająć się wyłonione w drodze przetargu biura maklerskie. Na razie resort gospodarki nie ogłosił jeszcze przetargu na dystrybutora świadectw. Jak twierdzi Marek Benczyński, dyrektor departamentu PESEL MSWiA, lista uprawnionych do odebrania świadectwa jest już prawie gotowa, ale na razie nie ma jej kto odebrać. Resort twierdzi, że najwcześniej ogłoszenie o przetargu ukaże się na przełomie maja i czerwca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200