Droga do inteligentnej sieci

NetWare 5.0 i NDS będą podstawą nowych, inteligentnych sieci komputerowych.

NetWare 5.0 i NDS będą podstawą nowych, inteligentnych sieci komputerowych.

Podczas tegorocznej konferencji BrainShare, grupującej użytkowników i programistów wykorzystujących oprogramowanie Novella, przedstawiciele firmy promowali nową koncepcję budowy sieci komputerowych o nazwie Intelligent Internetworking Infrastructure, oznaczaną skrótowo jako I3. Jej głównym założeniem jest wyposażenie sieci komputerowej (serwerów i pracującego na nich oprogramowania) w elementy inteligencji, które umożliwią lepsze zarządzanie użytkownikami i pracą całej sieci, a także pozwolą na automatyczną optymalizację jej pracy.

"Dotychczas sieć komputerowa stanowiła jedynie medium, służące do przesyłania danych. To musi się zmienić" - mówił Glenn Ricart, dyrektor ds. technologii w Novellu. - "Sieć będzie współpracować z użytkownikiem, dostarczać mu odpowiednie aplikacje i pomagać w ich instalacji - bez względu na to, na której stacji w danej chwili on się zaloguje".

Podstawą sieci inteligentnej jest Net-Ware i usługi katalogowe NDS. Na nich Novell będzie budował inteligentną infrastrukturę internetową, zaawansowane usługi sieciowe (takie jak Novell Distributed Print Services), rozwiązania administracyjne i platformę aplikacyjną.

Inteligentnie, znaczy bezproblemowo

Realizacja inteligentnej infrastruktury internetowej została podzielona na trzy etapy. Do realizacji pierwszej z nich, nazwanej Transparent Web Acceleration, Novell przystąpił już przed kilkoma miesiącami, wprowadzając na rynek produkt BorderManager FastCache. Dzięki niemu możliwe jest przyspieszenie dostępu do sieci WWW - poprzez buforowanie przesyłanych danych kolejni użytkownicy otrzymują je szybciej, nie czekając na ich ponowne ściągnięcie z Internetu.

Drugi etap polega na realizacji idei Locationless Networks. Każdy użytkownik logujący się w sieci będzie miał zdefiniowany własny profil (Novell określa go sieciowym ego), w którym będą zawarte wszystkie informacje o użytkowniku, jego aplikacjach, preferencjach, specyficznych ustawieniach systemu itp.

Ostatni etap wiąże się z wyposażeniem sieci w elementy inteligencji. Jest on realizowany przez aplikacje pisane w Javie, pracujące na serwerach NetWare i urządzeniach sieciowych. Umożliwi to wykonywanie nowych zaawansowanych usług, np. pozwoli na opracowywanie inteligentnych protokołów sieciowych (nie służących wyłącznie przesyłaniu informacji, lecz potrafiących na podstawie zawartości pakietów podejmować decyzję o przebiegu drogi, którą mają być one przesłane), a także budowę samooptymalizujących się sieci, odcinających np. przy zbyt dużym obciążeniu sieci dostęp do WWW na czas określony.

Novell zakłada, że realizacja pierwszego etapu budowy sieci I3 zakończy się w ciągu najbliższych 2-3 lat. Drugi etap wymaga znacznego rozbudowania usług katalogowych i zmiany ich struktury, tak by była ona zbliżona do struktury XML. Na realizację tego zadania firma zaplanowała 2-4 lata. Najtrudniejszy jednak będzie ostatni etap, wymaga on bowiem zbudowania nowych urządzeń sieciowych (głównie routerów), wyposażonych w maszynę wirtualną Javy, umożliwiającą uruchamianie im tzw. jacketów - inteligentnych pakietów sieciowych zawierających Javę.

Sieci I3 w znacznym stopniu odciążą zarówno administratora, jak i użytkownika. Nie będzie się on już musiał martwić o to, by zainstalować niezbędne mu aplikacje - będą one podążać w sieci wraz za nim. Po zalogowaniu instalowane będą na stacji roboczej. Jeśli przypadkowo użytkownik usunie dowolny plik, to przy kolejnym uruchomieniu uszkodzonej aplikacji komputer automatycznie sprawdzi, czego brakuje, po czym ściągnie zaginione pliki z najbliższego serwera. Nie będzie to wymagało żadnych działań ze strony użytkownika. Wszelkie operacje zostaną przeprowadzone w tle bez jego udziału.

Podstawą jest NetWare

Mimo że idea sieci I3 wydaje się mało realna, Novell już wprowadził pierwsze produkty, realizujące jej podstawowe założenia. Produkty, takie jak BorderManager FastCache i ZEN Works, idealnie odpowiadają strategii firmy. Cieszą się także dużym zainteresowaniem użytkowników.

Podstawą do budowy sieci I3 będzie NetWare 5, którego premiera zapowiadana jest na połowę września br. System będzie zawierał pełną obsługę protokołu IP (wraz z usługami DNS i DHCP) i najszybszą maszynę wirtualną Javy. Nowe zmodyfikowane usługi katalogowe NDS pozwolą użytkownikom i programistom sięgać po zawarte w nich informacje za pośrednictwem protokołu LDAP 3, a także poprzez interfejs ODBC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200